(Frissítve!) Számos szempontot kell figyelembe venni a megfelelő mosógép kiválasztásakor, az extra funkciók már csak a hab a tortán, és egyre több van belőlük. A vásárlás megkönnyítése érdekében összegyűjtöttük és elmagyarázzuk azokat a szempontokat, amelyeket érdemes mérlegelni, és mutatunk pár olyan mosógépet, amiket nyugodt szívvel vásárolnánk meg mi is.
Elöltöltős vagy felültöltős mosógépet vegyünk?
A tökéletes mosógép megtalálásához vezető út legelső lépéseként meg kell mérni a helyet, ahova az eszközt tenni szeretnénk, egyúttal eldönteni, hogy az elöl- vagy a felültöltős típust preferáljuk. Sok esetben a felültöltős gép keskenyebb és olcsóbb, habár egyre több gyártónál fellelhető a kisebb vagy keskenyített elöltöltős mosógép is. Arról se feledkezzünk meg, hogy a gépnek ajtaja is van, aminek a nyitásához plusz térre van szükség, ajánlott ezzel is kalkulálni, továbbá ha azok táborát szaporítjuk, akik a konyhában szeretik tartani a mosógépüket, az elöltöltős lesz a legjobb választás.
Manapság egyre elterjedtebb, hogy a hely szűkössége miatt a mosógép tetejére pakolnak, vagy egymás tetejére tesznek két gépet. Ha ilyen terveink vannak, akkor legalább az egyiknek (az alsónak) elöltöltősnek kell lennie, amennyiben szárítógépet tornyoznánk a tetejére, olyan szélességgel és mélységgel kell rendelkezzen, hogy a másik eszköz is ráférjen.
Az elöltöltős mosógépek hátránya az üstszájgumi és a dob között található rés, amelyen keresztül az apró ruhadarabok mosás közben kijuthatnak a dobból.
Míg korábban egy csapágyas mosógépet az üst szétszerelését követően csapágycserével képesek voltak javítani, manapság már, a főként alacsonyabb árkategóriákban felbukkant, ragasztott üstök miatt az üst és a dob komplett cseréjére volna szükség, ennek ára pedig megközelíti egy új gép árát.
A felültöltős gépekben a kétoldali csapágyazás miatt a terhelés eloszlása jobb, és amennyiben mégis csapágyas volna a gép, a csapágyak cseréjéhez ezen szerkezetekben nincs szükség az üst megbontására. Ha megkérdezel egy szerelőt, szinte biztosan azt fogja mondani, hogy főleg az elöltöltős gépek szereléséből él, és nem azért, mert nálunk az a népszerűbb, az USA-ban a háztartások többségében felültöltős mosógép található, mégis sokkal gyakrabban kell az elöltöltősöket javítani.
A felültöltős géped várhatóan nem szorul majd szerelésre, hátránya viszont, hogy várhatóan kevésbé hatékonyan tisztít és jóval többet fogyaszt.
Mivel az elöltöltős gépek jól ismert forgómozgása a gravitációt is munkába viszi, a ruhákat egymásnak, a mosószerben lévő súrolóanyagoknak, valamint a dobnak ütközteti, így súrolja őket, több energiával, mint amennyit a felültöltős gépek sodró mozgása képes kifejteni. Az elöltöltős mosógépek többsége több ruhát tud mosni, mégis a felültöltősök vízfogyasztásának harmadára van szüksége, és áramból is kevesebbet használnak el.
A mosógép kapacitása
Ahogy az már az előzőekből kiderült, az elöltöltős-felültöltős dilemma a kapacitásban is megnyilvánul: az elöltöltős készülékek jellemzően nagyobb kapacitásúak.
A mosógépek kapacitását kilogrammban adják meg, a tömeg száraz ruhaneműre vonatkozik.
A szükséges kapacitás egyaránt függ a mosási szokásainktól és a háztartás méretétől. Általánosságban elmondható, hogy
- 1-2 fő számára elegendő egy 5-6 kg kapacitású mosógép,
- egy 3-4 fős család számára ideálisabb egy 7-8 kg-os kapacitású gép,
- 4-5 fő felett pedig már legalább 8 kilogrammal érdemes kalkulálni.
Egy kisebb gépet azonban rögtön megtölthet egy takaró vagy egy paplan, a nagyobb gépek pedig gyakran kínálnak olyan programot, amit direkt kisebb ruhatöltetre terveztek – igaz, ez energiahatékonyság szempontból nem olyan jó, mint kisebb méretű géppel tisztítani kevesebb ruhát.
A mosógépek túltömését senkinek sem ajánljuk, a gyártók által megadott paraméterek betartása alapvető érdekünk: a dugig rakott mosógépben a mosás hatékonysága csökken, hiszen a hely hiánya miatt a víz és a mosószer nem tud egyenletesen eloszlani, a ruhákat jó eséllyel mosószermaradványokkal együtt fogjuk kivenni a gépből, gyűröttebbek lesznek, elszakadhatnak, és a túlterhelt mosógép hamarabb tönkremegy.
Ma már egy E osztályú mosógép is energiatakarékos
Ha döntöttünk arról, hogy elöl- vagy felültöltős mosógépet vegyünk, és tisztáztuk a méretet is, akkor egy kicsit bonyolultabb témakörrel, az energiatakarékossággal kell folytatni a sort, amely témát néhány éve az eddigieknél is több félreértés övez. Ennek oka, hogy egy 2021 márciusa óta élő új európai uniós irányelvnek megfelelően megújultak a mosógépek színes címkéi, amelyeken többek között az energiatakarékosságot is feltűntetik, és ezzel együtt a kategóriák és az energiatakarékosság számításának módja is megváltozott.
A módosítás oka egyrészt az, hogy a folyamatos technológiai fejlődés következtében a mosógépek (más elektronikai eszközökkel egyetemben) kinőtték a korábban kijelölt kategóriákat (nem véletlenül kerültek bevezetésre az egyes, betűkkel jelölt kategóriákon belül a + és – kiegészítő jelzések), a mosógépek döntő többsége már az A kategóriába esett.
Ahogy a jogalkotók akkori indoklásban is olvasható, “ennek következtében előfordulhat, hogy anélkül vásárolnak meg egy A+ osztályú mosógépet vagy mosó-szárító gépet, hogy tudatosulna bennük: az messze nem a legjobb teljesítményű mosógép, sőt, valójában a jelenleg a piacon kapható legalacsonyabb teljesítményű készülék.” A másik probléma a kalkuláció módja volt, amely nem a valós felhasználási körülményeket tükrözte, a számítás alapját képező mosási programokat a fogyasztók gyakran nem is használták, így el sem tudták érni a címkén feltüntetett energiafogyasztási szintet.
A fenti problémákkal már nem kell törődni, az új, plusz és mínusz jelek nélküli, betűkkel jelölt, jóval szigorúbb energiafelhasználási kategóriarendszerben már inkább az a baj, hogy félünk az ábécé betűitől, mert úgy megszoktuk, hogy csak az A a jó. A helyzet azonban az, hogy
a régebbi, A+++ energiaosztályúként vásárolt mosógépünk az új szabályozási rendszerben már D, C, vagy B osztályúnak számít,
az A++ gépek E osztályúak lettek, az A+ készülékek pedig F osztályúakká váltak.
Az, hogy egy mosógép melyik energiaosztályba esik, annak EEI-értékétől függ, amely – a pontos számítás tekintetében erős leegyszerűsítésekkel élve, de a lényeget nem csorbítva – azt mutatja,
mennyit fogyaszt a gép száz mosással eco programon a legnagyobb centrifugálási sebességgel.
Ennek méréséhez különböző méretű ruhatölteteket használnak, amelyet aztán átlagolnak. Az eco program “a szállító által a 40, illetve 60 °C-on mosható átlagosan szennyezett pamutholmi azonos mosási ciklusban való tisztítására alkalmasnak nyilvánított program neve; e programra vonatkoznak az energiahatékonysági címkén, valamint a termékinformációs adatlapon szereplő információk” – írja a jogszabály.
Vagyis a címkéken látható EEI értékek száz mosás energiafogyasztását mutatják, kWh-ban mérve. Na már most a mosógépek energiafogyasztása sokkal jobb, mint régen volt, olyannyira, hogy az egyes kategóriák közötti különbség forintosítva sem túl szignifikáns. A lakossági átlagfogyasztás alatti, nappali áramdíjjal kalkulálva
ha E kategóriás gépet vásárolunk (pl. EEI=85), kb. 3000 forintba kerül 100 mosás, míg egy A kategóriás géppel (pl. EEI=50) kb. 1800 forintot fizetünk
az áramért.
Ciklusok és funkciók
A modern mosógépek egy rakás funkciót kínálnak, ez a vásárláskor csábító lehet, de valljuk be, a legtöbben csak néhányat használnak ezek közül. Fontos, hogy legyen lehetőség gyorsmosásra, egyrészt azért, mert ahogy a neve is mutatja, gyorsan végezhetünk a mosással, másrészt azért, mert sokan egy használat után, csupán azért a szennyesbe dobják a ruhájukat, mert már nem friss az illatuk, ami sem a textilnek, sem a pénztárcánknak nem tesz jót hosszú távon.
Jó, ha akad olyan program, amit kisebb ruhatöltetre optimalizálnak, öt pólóért és két alsóért legalább annyira tud fájni elindítani egy rendes mosást, mint ahogyan a hiányuk a bőröndünkből vagy reggel a szekrényből. Hasznos továbbá, ha van fertőtlenítő program az olyan, mikrobiológiai értelemben is tagadhatatlanul koszos dolgoknak, mint például a konyharuhák.
Egyes mosógép modellek automatikusan beállítják a víz hőmérsékletét és szintjét, de vannak olyanok is, amelyeken egyénileg, kedvünk szerint változtathatjuk a hőmérsékletet, centrifugálási sebességet. Aki nem szeret ezzel bajlódni, annak jól jön, ha van finom vagy kézi mosási ciklus, esetleg az alkalmi viselet beállítása, amelynek alacsony centrifugálása a ráncok csökkentésére szolgál, vagy a gyapjú program, ami nem teszi tönkre a legdrágább pulóvereinket.
Egyéb fontos jellemzők kulcsszavakban: gőz, késleltetett mosás, extra öblítés, előszívás, lágyító és fehérítő adagolók, a ciklus végét jelző fény- és hangjelzések, mosási ciklus rövidítése, automatikus kikapcsolás, időmérés.
Egyes újabb típusok rendelkeznek intelligens adagolási technológiával, melynek lényege, hogy a készülék felméri a ruhákhoz szükséges mosószer mennyiségét, ezt automatikusan kiengedik a tartályból, a fennmaradó mennyiséget pedig megtakarítják a következő ciklusokhoz, mosáshoz.
A kulcsszavakból egyre, a gőzölésre kitérnénk bővebben is, mert ez néhány éve bukkant csak fel a mosógépek képességei között. A gőzölős mosógépek nagyobb hatékonyságot ígérnek, amit a tesztek nem támasztották alá, cserébe viszont jóval drágábbak, többek között azért is, mert ha már egy mosógép gőzöl, akkor általában okos is, mindenféle további funkciója van, amit szintén megfizettetnek a vásárlókkal, és még több vizet is fogyasztanak. Amire mégis jó lehet a gőzölés, a speciális, klasszikus mosást nem igénylő programok (ezekre később még visszatérünk), a gép sterilizálása, és a gyűrődések csökkentése.
A centrifugálási sebesség
A centrifugálási ciklusról tudjuk, hogy eltávolítja a vizet a ruhákból, ám érdemes néhány tényt tisztázni. A mosógépek maximális centrifugálási sebessége 1000 fordulat/perc és 1 800 fordulat/perc között mozog, de a gyakorlatban 1000-1200 körüli fordulatszámnál többet kár alkalmazni.
Az 1200 fordulatszám/perc feletti sebességnél intenzívebb centrifugázástól már nem száradnak szignifikánsan gyorsabban a ruhák, és 1200-on is bőven gyűrődnek,
a nagyobb fordulatszám a textilt és a mosógépet is feleslegesen teszi ki erősebb igénybevételnek. Mindazonáltal minél nagyobb a centrifugálási sebesség, annál drágább a készülék és annál zajosabb is lehet, tehát valójában a nagyobb centrifugálási sebességért nem feltételnül érdemes többet fizetni.
A mosógéped is lehet okos
Erről a témáról lehetne nagyon sokat írni, hiszen ahány gyártó, annyi próbálkozás született arra, hogy az újabb és újabb gépeket még csábítóbbá tegyék a smart funkciók tömkelegével, de valójában a lényeg itt is ugyanaz, mint egy okos hűtőnél, termosztátnál vagy csengőnél: az eszköz irányítható távolról. Bizonyos közép- és csúcsminőségű eszközöket olyan okostelefonos alkalmazással lehet összekapcsolni, ami lehetővé teszi a mosás indítását, leállítását és szüneteltetését, vagy a tisztítási ciklus állapotának megtekintését WiFi-n keresztül, akkor is, ha nem vagy otthon.
A legjobb mosógépek
A pénztárcabarát
Miért szeretjük?
A kérdésre a válasz nagyon egyszerű:
mosógép százezer forint alatt.
A legfontosabb dolgokat tudja, van rajta szuper gyors, 15 perces program, a koszos ruhák számára előmosás, 90 fokos ciklus a dob tisztításához, késleltetett indítási funkció, továbbá olyan hasznos apróságokat is kínál, mint a gyerekzár. Nálunk külön plusz pontot kap azzal is, hogy a kezelőfelülete és a programkínálata egyaránt a régebbi mosógépeket idézi. Vigyázat, a név senkit se tévesszen meg, a Tesla márkanév alatt futó háztartási nagygépeket nem az Elon Musk-féle Tesla gyártja, ez egy másik cég, amelyet a szerb fizikusról, Nikola Tesláról kereszteltek el.
Mi a hátránya?
A centrifugálás picit hangosabb annál, amit a jelenlegi kínálatban a drágább mosógépek nyújtanak, és csak a legalapvetőbb dolgokra képes, nem okos, nem gőzől, csak mos.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik szeretnék olcsón megúszni az új mosógép beszerzését, és nem várnak tőle többet, mint 10-20 évvel ezelőtt. Ha nem szereted, hogy lassan mindenre ráraknak egy digitális kijelzőt, a háztartási gépeidtől csak az alapvető funkciók teljesítését reméled, és nem szeretnéd, ha Csepel méretű lyukat ütne a pénztárcádon a tény, hogy új mosógépet kellett venned, akkor ez lesz a neked való.
A takarékos felültöltős
Miért szeretjük?
A felültöltősök egyik nagy hátrányára, a magas víz- és energiafogyasztásra az Electrolux válasza a mosási ciklusok hosszának hozzáigazítása a ruhatöltet méretéhez.
Vagyis attól függően, hogy a mosógépbe mennyi ruhát pakolsz bele, a rendszer beállítja a program optimális hosszát, így csökkentve a fogyasztást. Azt, hogy nem kell feleslegesen aszalódniuk a dobban, a ruhák is meghálálják, hosszabb élettartammal. További lehetséges előny az allergiások számára kínált, gőzzel felturbózott antiallergén program, ami a baktériumok és allergének elpusztítását ígéri, plusz ez a gép is tudja az olyan alapvető dolgokat, mint például a késleltetett indítás.
Mi a hátránya?
Azt leszámítva, hogy a vízelvezető cső kicsit rövidebb, és emiatt esetleg hosszabbításra lehet szükség, nehéz fogást találni ezen a felültöltős mosógépen.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik felültöltős mosógépre vágynak jó áron, és zavarja őket ha egy háztartási gép sokat fogyaszt.
Az A osztályú nagycsaládos, ami mindent tud
Miért szeretjük?
A Bosch ezen terméke annyira fel van szerelve mindenféle funkcióval, hogy azt felsorolni is nehéz. Ami miatt először megakadt rajta a szemünk, az azon tény, hogy
ebben 10 kg ruha is elfér,
vagyis többgyermekes családoknak ideális választás. Ezenkívül A energiaosztályú, és egy olyan márka terméke, ami még az ismert konkurensek között is kiemelkedő hírnévvel bír.
Visszatérve arra, hogy mit tud: időzíthető, a dobot ellátták világítással, digitális kijelzőjén többek között a fogyasztást is mutatja, nemcsak a ruhák típusaira, hanem foltokra szolgáló programokkal is megpakolták, de tud például tolltöltetet is mosni, van antibakteriális programja, a gyűrődések ellen gőzprogramja, olyan is, ami egyetlen ruhadarab mosására szolgál, és saját maga képes megtisztítani a mosószertartályt. Sőt, még
távolról is vezérelhető, és mivel csendes motorral, plusz hangszigetelt alsó résszel rendelkezik, mérete ellenére sem zajosabb az átlagnál.
Mi a hátránya?
Néhány literrel több vizet fogyaszt, de ez természetes, hiszen sokkal több ruha kimosására képes, mint a többiek. Az igazi hátránya az, hogy ezt a rengeteg előnyt ki is kell fizetni, ez bizony egy közel 400 ezer forintos mosógép, ezen összeg feléért már bőven válogathatunk a nagyobb márkák gépei között, ha megelégszünk kisebb ruhatöltettel és kevesebb tudással.
Kinek ajánljuk?
Egyértelműen azoknak, akik nagy háztartást visznek, ahol mindenből több és nagyobb kell, és kevés az idejük. Ez a mosógép igyekszik a lehető legkényelmesebbé tenni a mosás folyamatát, és különösen jól elbánik a gyerekruhákon gyakori piszokkal és foltokkal.
A hagyományos gőzölős
Miért szeretjük?
Egyrészt
a motor miatt, ami csendes, kevesebb energiát fogyaszt, mégis intenzív tisztítóhatást garantál, ennek minőségét a rá vonatkozó 10 év jótállás is jelzi.
Másrészt azért, mert egyszerre hagyományos, mégis modern. Nincs méteres listája arról, miket tud, viszont mindent tud, ami tényleg fontos (pl. gyorsmosás, késleltetett indítás, stb.), és képes olyan gőzölésre is, amely az állati és növényi allergének (poratkák, állatszőr, pollen) ellen hatékony. A kezelőfelülete, külseje egyaránt a régebbi mosógépekre hajaz, amit csak a digitális kijelző tör meg.
Mi a hátránya?
Nos, nem igazán van neki ilyen. Ez egy kiváló ár-érték arányú, hosszú életű, minőségi mosógép. Kicsit hosszú dallammal szól, amikor végzett a mosással, alighanem ez a legnagyobb hibája.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik szeretnének haladni a korral, de azért nincs szükségük túl sok fejlesztésre, és hosszú időre keresik a mosáshoz új társukat.
Az okos, ami szárítani is tud
Miért szeretjük?
Mert
távolról is vezérelhető, az applikáció még a mosási programok bővítésére is képes, és a mosás után meg is szárítja a ruhákat, így helyet és időt takarítva meg.
Az, hogy okos, nem áll meg a WiFi-s kapcsolatnál: az LG mosógépe a mosási szokásokról összegyűjtött adatokra alapozva, az adott ruhatöltet tömege, illetve a szövetek lágysága alapján dönt arról, milyen dobmozgás-kombinációval mosson. Ez a gép is képes gőzölésre, hatékony lehet az allergének ellen, és hosszú élettartamot kínál, mivel karcálló edzettüveg ajtóval záródik és a rozsdamentes acél emelőn áll. A listánk negyedik tagjához hasonlóan ez a mosógép is kombinálja külsejében a konzervatív és a modern dizájnelemeket.
Mi a hátránya?
A szárítás végeztével erős, sípoló hangot ad, ami egyeseknek zavaró lehet. A másik hibája, hogy mivel ez egy kombinált készülék, mosni és szárítani is tud, a szárítógépeknél megszokott szöszgyűjtőt hiába is keressük, minden alkalommal, ha a szárítóprogram lejárt, ki kell törölni belülről.
Kinek ajánljuk?
Akik szárítógép vásárlásában is gondolkodnak, jó minőséget keresnek és hosszú távra terveznek, viszont nem akarnak két készüléket vásárolni, például helyhiány miatt.
- Kivitel
- Energiaosztály
- Zajszint centrifugálásnál
- Gőzölés
- Okos funkciók
- Mosókapacitás
-
Tesla WF61033M
- Elöltöltős, szabadonálló
- E
- 80 dB
- Nincs
- Nincsenek
- 6,5 kg
-
Electrolux EW6TN5061FH
- Felültöltős, szabadonálló
- D
- 75 dB
- Nincs
- Nincsenek
- 6 kg
-
Bosch WGB256A0BY
- Elöltöltős, szabadonálló
- A
- 74 dB
- Van
- Vannak
- 10 kg
-
Samsung WW60A3120BE/LE
- Elöltöltős, szabadonálló
- C
- 74 dB
- Van
- Nincsenek
- 6 kg
-
LG F2DV5S7S1E
- Elöltöltős, szabadonálló
- E
- 72 dB
- Van
- Vannak
- 7 kg