Hajfestéket keresel és nem tudod, melyikhez nyúlj? Szeretnéd, ha az új hajszíned mellett a festék tartóssága is beválna, és lehetőleg nem roncsolná a hajadat? Nem tudod, mi a különbség a féltartós és a tartós hajfesték között? Esetleg hennában gondolkozol? A kezdők számára az otthoni hajfestés ijesztően bonyolult folyamatnak tűnhet, sokan azt gondolják, csak egy fodrász lehet képes hajat festeni. Bizonyos esetekben valóban igaz, hogy érdemes inkább fodrászra bízni a festést, de ha túljutunk az otthoni hajfestéssel kapcsolatos félelmeken, és elsajátítjuk az alapokat, jelentősen megkönnyíthetjük az életünket az így szerzett tudással.
Az otthoni hajfestéshez nem kell időpontot kérni, utazni, olcsóbb, és némi gyakorlattal már egyáltalán nem is tart sokáig. Az alábbiakban elmagyarázzuk a hajfestékekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, megpróbáljuk eloszlatni az otthoni hajfestést övező leggyakoribb tévhiteket, és mutatjuk a jelenleg kapható hajfestékek közül a mi kedvenceinket.
Tényleg csak a fodrászok tudnak jól hajat festeni?
Erre a kérdésre a válasz nem olyan egyszerű, ugyanis igen is, meg nem is. Egy fodrász – az általa használt professzionális festékek és a szakmai tudása segítségével – képes személyre szabni a festéket. Felméri a hajad alapszínét, pigmentjeit, a haj állapotát, és ennek megfelelően képes keverni a színeket, és kiválasztani a megfelelő oxidálószert. Ismer olyan, technikai tudást igénylő festési eljárásokat, mint az ombre, a balayage, a melír vagy egy színátmenet – ezek otthoni környezetben, átlagfelhasználók számára borzasztó hosszadalmasak, körülményesek, és kétes végeredménnyel kecsegtetnek. Ha egy fodrász festi a hajad, számára nem fog gondot okozni a problémás esetek kezelése, tudj bánni ősz hajjal, túlfestett hajjal, roncsolt hajjal egyaránt.

Ha radikális színváltoztatásra vágysz, például
barnáról platinaszőkére váltanál, nem sima festést akarsz, hanem melírt, vagy ombrét, erősen sérült a hajad, érdemes fodrásznál kezdeni.
Ugyanígy az elrontott hajfestést is bízzuk inkább szakemberre. Akkor is jó ötlet lehet felkeresni egy fodrászt, ha még sosem festetted a hajad, hogy személyre szabott tanácsokat adjon, amelyeket követve később saját magadnak is be tudod majd festeni a hajad. Például ha barna a hajad, és szeretnél rajta világosítani, nem árt tudni, ha mennyi vörös pigment van a hajadban, amitől aztán sárgás lesz a végeredmény, és emiatt hamvasításra lesz szükség. Ha az első pár alkalommal fodrászhoz mész, jóval egyszerűbb lesz a dolgod később otthon.
Vannak bizonyos egyszerű esetek is, amikkel gyakorlatilag bűn állandóan fodrászhoz menni, mert annyival egyszerűbb az otthonod kényelmében elvégezni a folyamatot. Ha csak a lenövésedet szeretnéd felfrissíteni, egy egyszerű, egyszínű hajfestésre vágysz, például barnáról vörösre, és már van egy kicsi rutinod, pénzkidobás és időpazarlás beülni a fodrász székbe.
Hajfestékek típusai: tartós, féltartós, henna?
A hajfestékek – legyen szó természetes vagy szintetikus festékről – kémiai reakció révén változtatják meg a haj színét. A tartós hajfestékeknek általában három fő összetevője van: tartalmaznak
- ammóniát, amely lúgos kémhatása révén megnyitja a haj kutikuláját, hogy a szín bejusson a hajszálba;
- hidrogén-peroxidot, ez egy oxidálószer, a haj természetes pigmentjeit világosítja, és az új színt aktiválja;
- valamint pigmenteket, amik a hajszál belsejébe hatolva színezik a hajat.
Az, hogy egy hajfesték mennyire tartós, attól függ, hogy az anyagai milyen mélyen hatolnak a hajba. Ez utóbbiból rögtön az is világossá válik, miért károsítják a hajat kevésbé a színezők.
Az otthoni hajfestékeknek három plusz egy fő típusa van. Létezik tartós hajfesték, féltartós hajfesték, ideiglenes színező, valamint a hajfestés és a hajfestékek világában gyakorlatilag teljesen külön kategóriát képviselő henna.
A tartós hajfestékek fő jellemzői:
- egyedül ezek képesek teljes fedést biztosítani ősz hajra is;
- a szín a mosással nem fakul, csak akkor tűnik el, ha lenő;
- tartalmaz ammóniát (vagy valamilyen ammónia-helyettesítőt), hogy mélyen behatolhasson a hajba;
- képes világosítani is a hajat.
A féltartós hajfestékek fő jellemzői:
- nem mindig biztosít teljes fedést, erős őszülést nem fed 100%-osan;
- a szín a hajmosással kopik, kb. 6–12 mosásig tartós;
- nem tartalmaz ammóniát, ezáltal kevésbé károsítja a hajat;
- mivel nem képes a hajat világosítani, sötétebb hajon alig vagy egyáltalán nem látszik a szín.
Az ideiglenes hajszínezők, amelyek rendszerint spray, hab vagy zselé formájában kaphatók, rendszerint egyetlen mosással eltávolíthatók a hajból. Ezek csak a haj külső rétegére tapadnak, így egyáltalán nem károsítják a hajszálakat. Egy bulihoz vagy jelmezhez tökéletesek lehetnek, vagy akár arra, hogy kísérletezz a hajszínekkel, de rendszeres hajfestésre ilyesmit használni nem érdemes.

Végül emlékezzünk meg a növényi alapú hajfestékekről, amik egész más metódus alapján működnek, máshogy kell alkalmazni, és a színváltozatok is teljesen különböznek attól, amiről eddig értekeztünk. A henna egy növény, amelyet évezredek óta alkalmaznak a haj színezésére, a belőle készült port vízzel pasztává keverve viszik fel a hajra a hajfestés során. A henna nem hatol be mélyen a hajszálakba, csak azok külső rétegére tapad, így nem károsítja a hajat, sőt, a benne lévő tanninoknak köszönhetően ápolja is. Nagy hátránya, hogy a hennával elérhető színek köre erősen limitált, és kissé kiszámíthatatlan, milyen végeredményt nyújt. Világosítani nem tud, csak vöröses, barnás árnyalatokat ad, ugyanakkor nagyon jól fed, fényessé varázsolja a hajat és kifejezetten tartós. Jelen cikkünkben alapvetően a tartós és féltartós, szintetikus hajfestékekkel foglalkozunk.
Mi a különbség a drogériás festékek és a professzionális hajfestékek között?
Az egyik leggyakoribb kérdés hajfestés előtt, hogy vajon elég besétálni az egyik drogériába, és levenni a polcról valamit, aminek szép a színe a dobozon, vagy sétáljunk mélyebben a nyúl üregébe, és válasszunk professzionális, vagy ún. szalon hajfestéket. A döntés nem könnyű, mindkét tábort sokan erősítik, egy csomó vásárló esküszik a drogériás festékekre, de hasonlóan népes a csoport, akik szerint bűn azzal festeni a hajunk.
A professzionális hajfestékek azok, amelyeket a fodrászok is használnak, ezek több gyakorlatot és szakértelmet igényelnek, cserébe viszont az eredmény tartósabb és személyre szabható. A drogériás termékek legfőbb előnye a könnyű használat és hogy egyszerűen elérhetők.
Minden drogéria tele van a lakossági használatra tervezett hajfestékekkel, a dobozban a festék mellé jár oxidálószer, kesztyű, és hajbalzsam is.
A színeket nem kell (és nem is lehet) keverni, a csomagolás kívül-belül felhasználóbarát: a külsején fotók mutatják a várt végeredményt, belül kis füzetke magyarázza a termék használatát, hogy még véletlenül se lehessen elrontani.
De sajnos el lehet, a kényelemnek ára van. Mivel a drogériás festékek nem veszik figyelembe a haj egyéni tulajdonságait és nem lehet keverni a színeket, az ígért szín nem mindig teljesül. További hátrány, hogy a drogériás festékek akkor se olyan tartósak, mint amit egy szalonban kennek a hajadra, ha a tartósnak nevezett festékek közül választasz.
Ugyanis
a professzionális festékek jóval több színpigmenteket tartalmaznak, hogy a szín intenzívebb, élénkebb és valóban hosszú életű lehessen.
Ez az oka annak, hogy ezek a termékek drágábbak is. A professzionális festékekhez külön kell megvásárolni az oxidálószert, tudni kell, hogy a kívánt végeredmény szempontjából milyen hígítási arányra van szükség, kell hozzá kesztyű is, és egy mérleg se árt, főleg akkor, ha keverjük a színeket. Egy professzionális festék használatához tehát nélkülözhetetlen, hogy legyen egy kis gyakorlatunk, vagy előzőleg kérjük egy fodrász segítségét, aki megnézi a hajunkat és elmagyarázza a lényeget.
A végső színt a haj természetes alapszíne határozza meg
Egy barna hajból soha nem fogunk tudni egy lépésben kéket nem festeni, ehhez előbb világosítani kell a hajszálakat a barna hajban lévő pigmentek miatt. Ha világosítás nélkül festenél a barna hajadra kék hajfestékkel, akkor a végeredmény sötétlilás, zöldes vagy sárgásbarna lehet, de nem élénk kék, mert a saját pigmentjeid elnyelik a kék pigmenteket.
Vagyis bármilyen szomorú is, de sajnos lehet akármilyen hajszínből akármilyen más színt varázsolni azonnal, és főleg nem otthon, mert a haj pigmentjei és a sötétsége befolyásolják, hogy mire lesz képes a festék.

Alapszabály, hogy
minél sötétebb a haj, annál több benne a meleg, vöröses árnyalatú pigment, a meleg pigmentek pedig a haj világosításakor megjelennek.
Egy barna hajban tehát sok a vörös (vagy narancs) pigment, ezért nem lesz rajta kék színű a kék festék, ha pedig szőkíted, sárga vagy narancsos szőke lesz. Ezt orvosolja a hamvasítás, ami lila vagy kék pigmenteket jelent festék vagy sampon formájában.
A következő fontos tudnivaló, hogy egy festék nem fog tudni egy másik festéket világosítani. Hiába van szőke festék a dobozon, az nem fogja a festett hajadat világosabbá tenni, ehhez szőkítőre vagy világosító krémre (pl. színleszívás) lesz szükség. Hasonlóképpen, sötét hajból világos hajat csak több lépésben ajánlott festeni, hogy kevésbé roncsoljuk a hajat. Ha feketéből egyből platinaszőkére váltasz, a hajszálak letörhetnek, és a festés nem lesz egyenletes.
A rajzórákról ismert színtant hívhatjuk segítségül a hajfestéshez: a hideg színek semlegesítik a meleg tónusokat, a lila semlegesíti a sárgát, a kék a narancsot, a zöld a pirosat. A hamvas szőke hajfestékek ezért eleve tartalmaznak lila vagy kék pigmenteket, hogy ne legyen kanárisárga a fejed, de ha túl sok vörös pigmented van, ez kevés lesz a boldogsághoz, muszáj a festést megelőzően világosítani, majd a festés után hamvasítani.
Az otthoni hajfestés egyik legegyszerűbb esete az ősz haj festése, itt egy a lényeg, hogy tartós hajfestéket válasszunk, és azon belül is olyat, ami 100%-os őszfedést garantál. A másik könnyű eset a barnából a vörös, a nehézség a nekünk tetsző vörös szín megtalálása lehet. A közhiedelemmel ellentétben
szőke haj barnára festése nem egyszerű, visszapigmentálással kell kezdeni, vagyis először vörösre festeni, és csak utána jöhet a barna, hogy ne zöldüljön be.
Az otthoni hajfestés menete lépésről lépésre
A hajfestéshez a hajhossztól függően vásároljunk festéket,
rövid vagy középhosszú hajra elég lehet egy doboz, hosszú hajra két doboz fog kelleni.
Ha professzionális terméket választottunk, akkor oxidálószerre is szükségünk lesz. A festék nemcsak a hajadat, a bőrödet és a szőrt is megfogja, ezért a festést követően azonnal távolítsd el egy nedves törlőkendővel a félrekenődött festéket, és terítsd le a vállad egy törülközővel, amit nem sajnálsz. Ha mégis foltos lett a bőröd, létezik speciálisan erre gyártott, erős oldószerbe mártott festékoldó kendő.
Mielőtt belevágsz a festésbe, végezz allergiatesztet is: kenj egy kis festéket nem látható helyre, pl. a fül mögé, és csak akkor fesd be a hajad a festékkel, ha 24-48 óra elteltével sem jelentkezik allergiás reakció, nincs bőrpír, nincs viszketés.
A festés napján legjobb, ha nem frissen mosott a haj, a faggyú védi a fejbőrt a festéktől. A festéket száraz hajra kell felvinni, és előtte jól fésüld ki a hajad. Húzd fel a kesztyűt, és drogériás termékek esetén a színezőt nyomd az előhívó flakonba és rád össze alaposan, vagy ha professzionális festéket vettél, akkor egy tálkában keverd össze a festéket az oxival.
Ha a teljes hajhosszt fested, akkor is a haj tövére vidd fel a festéket először, és csak utána kend fel a haj hosszára is. Van, akinek segít, ha a haját előzőleg több részre választja gumikkal. Ha csak a lenőtt hajtövet fested, az utolsó 10 percben akkor is ráhúzhatod a festéket a teljes hosszra, hogy felfrissítse a színt.

Ha letelt a hatóidő, a professzionális festékeket samponnal mosd ki, és használj balzsamot, a drogériás termékek gyártói rendszerint azt ajánlják, hogy vízzel mosd le a festéket, és csak a mellékelt balzsammal kezeld a hajad. A balzsam használatát semmiképp ne hagyd ki, a balzsam segíti lezárni a haj szerkezetét. Ha sárgás, narancsos lett a hajad, ezt hamvasító samponnal még korrigálhatod.
A legjobb hajfesték kiválasztása nem egyszerű
A hajfestékeket saját tapasztalatok, valamint internetes fórumokon és a termékoldalakon található véleményeket böngészve választottuk ki. Természetesen a különböző hajszerkezetek eltérő módon reagálnak a kemikáliákra, ezért nem garantálható, hogy ami sokaknál bejött, az nálad is pont működni fog, arról nem is beszélve, hogy allergiás reakcióid is lehetnek – az allergiát illetően semmi sem garancia, hosszú évek biztonságos használata után is bármikor kialakulhat intolerancia. Sajnos a megfelelő hajfesték megtalálása tipikusan az a műfaj, amihez gyakran némi próbálgatás kell, de az esetek többségében egy széles körben népszerű hajfestékkel jobb esélyekkel indulsz.
A legjobb drogériás hajfesték
Akik rendszeresen fordrászkellékeshez járnak, általában szidják a drogériás hajfestékeket, pedig ezek között a festékek között ugyanúgy találni remek darabokat, és nagyon szép lesz a végeredmény, ha egy jó minőségű, a hajunk számára megfelelő festéket választunk, és azt ügyesen kenjük fel. És a dolog végtelenül egyszerű, a festéket a szokásos bevásárlás részeként beszerezhetjük, és a dobozban az ecsetet és a kesztyűt kivéve minden benne van, egy részletes útmutatóval együtt.

- 1Schwarzkopf Palette DeluxeNotino
- 2Wellaton IntenseÁrukereső
- 3L'Oreal Casting Creme GlossPink Panda
- 4L'Oreal Excellence CreamÁrukereső
A Wellaton Intense tartós hajfesték (2) nagyon szép árnyalatokat kínál, képes elfedni az ősz hajat, lassan kopik, és további előnye, hogy nagyon baráti ára van. Hasonlóan pénztárcabarát választás a Schwarzkopf Palette Deluxe (1) tartós hajfesték, a Wellatonhoz hasonlóan ez is kevesebb, mint kétezer forintba kerül, és a festék sötét árnyalatai nagyon népszerűek. Mivel jár hozzá egy praktikus tubus, a termék felvitele nagyon egyszerű és gyors.
A L’Oréal termékei már eggyel drágább árkategóriába esnek, főleg a Casting Creme Gloss (3) a maga több mint 3 ezer forintos árával. Ez utóbbi igazából egy ammóniamentes színező krém, amely a mosások során fokozatosan kimosódik a hajszálakból. Leginkább azért szeretjük, mert ez aztán tényleg nem károsítja még az igazán gyenge, vékonyszálú hajat sem, a festés után a hajad olyan fényes és illatos lesz, mintha egy hajpajkolást használtál volna. A márka másik terméke, a L’Oréal Excellence Cream (4) tartalmaz egy fésűs felvivőt, tehát ez is elég egyszerűen használható, és ez már egy tartós hajfesték, ami az ősz hajszálak rendes fedésére is képes.
A legjobb professzionális festékek
Amennyiben rendelkezünk némi gyakorlattal, és esetleg egy kevés szakmai segítséget is kaptunk, akkor bátran válasszunk professzionális hajfestéket. Itt már mindenképp erősebb anyagokkal fogunk dolgozni, de egy jó minőségű professzionális festékkel, ha használni is tudjuk azt, a haj megfelelő ápolása mellett egyáltalán nem fogjuk károsítani a hajszálakat. Viszont az eredmény valóban tartós lesz, és az elérhető színek skálája végtelen.

A Schwarzkopf Professional Igora Royal Absolutes (4) célközönsége az idősebb korosztály, ami két dolgot jelent: 100 százalékos őszfedést és extra ápolást. Az Igora Royal Absolutes tényleg teljesen eltünteti az ősz árnyalatokat és többféle ápoló olajat tartalmaz.
A Wella Professionals Color Touch Rich Naturals (3) egy féltartós professzionális hajfesték, ami részleges őszfedést és szép színeket ígér, és pontosan ezt is nyújtja. A Color Touch színei valóban nagyon szépek, intenzívek, és az első ősz hajszálak elrejtésére kevés jobb választás van ennél, mert gyengéd a hajjal, nincs benne ammónia.
A Koleston Perfect ME+ Pure Naturals (2) is a Wellától származik, de az előzővel szemben itt már teljes az őszfedés. A hajfesték gyönyörű, csillogó színeket ad, a teljes őszfedés se vicc, már önmagában ezért megéri, de ami miatt ez a festék különleges, az az, hogy olyan allergiás felhasználók számára készítették, akinek egyébként ég, viszket a fejbőre a többi hajfestéktől.
A professzionális termékek közül az utolsó kedvencünknek egy apróbb hátránya van: a L’Oréal Professionnel Inoa ODS2 (1) közel 5400 forintba kerül, míg az előző három termék egységesen 3800-4000 forintos áron lehet a tiéd. Felmerül a kérdés, hogy mit kapunk ezért az árért. Az Inoa is egy olajos hajfesték, de azon belül a luxus kategória, amit sok fodrász is előszeretettel használ, az őszfedés nagyon jól megy neki, ez is ammóniamentes, és kifejezetten jól világosít.
A legjobb ammóniamentes hajfestékek
A hajfestés nagy mumusa, hogy a festék károsítja a hajat. Ez sajnos igaz is meg nem is, ahogyan ezt már kifejtettük,
a festékben lévő ammónia mélyen a hajszálakba hatol, és megnyitja a haj kutikuláját (a külső rétegét), hogy a festék is képes legyen behatolni.
Az “oxi”, vagyis a hidrogén-peroxid a haj természetes pigmentjeinek világosítása közben roncsolhatja a hajszálakat, kiszárítja és gyengíti a hajat. Egyrészt elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk ez utóbbi ténnyel: a haj festés után szárazabb lesz, tehát komolyabb utóápolást igényel, nemcsak közvetlenül a festést követően, hanem általában, a további mosások alkalmával is. Másrészt választhatunk olyan festéket, amit direkt úgy fejlesztettek ki, hogy a lehető legkevésbé károsítsa a hajat. Ezt rendszerint azzal érik el, hogy nem használnak ammóniát, és előszeretettel alkalmaznak hajápoló olajokat. A drogériás és a professzionális termékek között egyaránt találunk ilyen hajfestékeket.

- 1Garnier Olia Big KitNotino
- 2Schwarzkopf Perfect MousseÁrukereső
- 3L'Oreal Professionnel Dia LightPepita
- 4Syoss Oleo IntensePink Panda
A L’Oréal Professionnel Dia Light (3) hajfestéket olyan hajra tervezték, amelyet már jó ideje festenek, érzékeny vagy roncsolt, a speciális, ammóniamentes formula ugyanis kíméli a hajszálakat. Ez egy professzionális festék, de az ősz hajszálakat kevéssé fedi (nem is ígér ilyet), viszont a haj állaga csodás lesz a festés után.
A gyengéd, drogériás termékek között roppant népszerű a Garnier Olia Big Kit (1), amelynek méretes doboza egy applikátort rejt. Ennek az árát is megkérik, ez a festék is több mint háromezer forintba kerül, viszont elfedi az ősz hajszálakat, hidratálja a hajat, és hosszú ideig tartós festést nyújt. Se ammónia, se szilikon nincs benne, csak rengeteg olaj.
A Schwarzkopf Perfect Mousse (2) tartós hajfestékhez nem adnak applikátort, de nem is kell, mert ahogyan a neve is mutatja, ez egy hab, egy nagyon jó állagú hab, amit gyerekjáték felvinni. Ez a hajfesték a teljesen kezdők legjobb barátja, a használata gyors és kis túlzással lehetetlen elrontani. Képes elfedni az ősz hajat, és az ammóniamentes formulával a haj fényes lesz és puha.
A Syoss Oleo Intense (4) is ápoló olajjal dúsították ammónia helyett, nagyon szép színű végeredményt nyújt, és általában elég tartós, intenzív szint, és sokaknál teljes őszfedésre is képes.
A legjobb szőke hajfestékek
A szőke festés a legbonyolultabb az alapszínek közül. Ennek az egyik oka a már emlegetett gond a pigmentekkel, vagyis az, hogy ahhoz, hogy egy sötét hajból szőkét fessünk, először el kell távolítani a haj természetes pigmentjeit, és a vörös pigmentekkel külön meg kell birkózni a hajfestéskor és a későbbiekben is, ha rezes árnyalatú lesz a haj. A másik probléma, hogy mindez egy jóval intenzívebb beavatkozást jelent, a szőkítés a legkárosabb festési folyamat, ami nagyobb odafigyelés és komolyabb utóápolást igényel.

- 1L'Oreal Professionnel MajirelPepita
- 2L'Oreal Paris Excellence Universal NudesPink Panda
- 3Alfaparf Milano Il Salone Milano Plex RebuilderNotino
- 4Wella Professionals Illumina ColorNotino
A Wella Professionals Illumina Color (4) egy nagyon könnyen használható krémhajfesték, ami feltűnően jó fényt és szép színeket szokott nyújtani. A Wella célja az volt, hogy a lehető legtermészetesebb hatást keltsék, ennek érdekében természetes árnyalatokat kevertek, ez a festék egyenlíti ki a haj sötétebb és világosabb részeit, és az erős csillogástól se kell tartani.
A L’Oréal Paris Excellence festékről már írtunk, a Universal Nudes (2) ennek egy másik változata, természetes szőke és barna színekben. Teljes őszhajfedést nyújt, intenzív színeket, és ettől aztán csillogni fog a frizura.
Sajnos a L’Oréal Professionnel Majirel (1) is a drágább festékek táborát erősíti, viszont a közel 4500 forintos árért elég jó minőség jár. A hófehér hajat is szép szőkére festi, minden egyes hajszálat, és mégsem szárítja túl a hajszálakat.
Az Alfaparf Milano jó ár-érték arányú, professzionális festékeiről ismert, de az Il Salone Milano Plex Rebuilder (3) az olasz márka otthoni hajfestéke. Élénk, intenzív színeket ad, és közben csökkenti a haj töredezését, mivel erősíti a haj belső kötéseit, és egy csomó hajbarát dolgot kevertek bele, például lenmagolajat és keratint. És ez is tökéletesen fedi az ősz hajat.
Cikkünk frissült!
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.