A matracoknál nagyon igaz, hogy az árcédula jelzi a minőséget: ha kiváló alapanyagokból készült, tartós terméket akarunk vásárolni, arra rá kell szánni a megfelelő összeget – mondja Takács András, a Jysk munkatársa.
A szakértő szerint először is gondoljuk végig, hogy mennyire hosszú távra tervezünk, milyen sokáig szeretnénk használni az adott matracot, és ennek megfelelően döntsünk arról, hogy mennyit tudunk rászánni.
A matrac keménységének kiválasztásánál pedig a legfontosabb szempont az, hogy milyen a testalkatunk, illetve hogy milyen testhelyzetben szeretünk aludni. Az egészségünk szempontjából elengedhetetlen, hogy a gerinc megfelelő helyzetben álljon alvás során.
Ha hanyatt fekszünk, legyen alátámasztva a derekunk, oldalt fekve pedig egyenes vonalban maradjon a gerincoszlopunk.
A legfontosabb alapanyagok
Kétféle alaptípust különböztetünk meg a matrac összetételét tekintve, a rugós, illetve a habszivacs matracokat – magyarázza Takács Attila. Természetesen ezekből is többféle létezik, és ezek az alapanyagtípusok mind befolyásolják a tartósságot, a rugalmasságot és a kényelmességet.
Általánosságban elmondható, hogy a habszivacs matracok – mivel homogén anyagból állnak -, jobban követik a test vonalát, viszont kevésbé tartósak, mint a rugós matracok.
A drágább matracoknál az optimális hatást úgy érik el, hogy a különböző anyagokat kombinálják, így jellemzően minél több rétegből áll össze a matrac, annál drágább. Egy rugós matrac is tud nagyon kényelmes lenni, ha habszivacs vagy latex réteg kerül a rugók fölé, és a rugóknak inkább csak tartószerepük van.
Vannak kétoldalú matracok is, amelyeknek mindkét oldalát lehet használni, és ezek eltérő keménységűek. A szakértő szerint ez például akkor nagyon hasznos, ha a párunk másféle keménységű matracot szeret, hiszen így két egyszemélyes, de ugyanolyan magasságú és típusú matracból összeállíthatnak egy franciaágyat.
Takács Attila hangsúlyozza, hogy nagyon fontos megfelelő matracot választani nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek számára is. A szakértő tapasztalata az, hogy Magyarországon elég gyakran gondolják azt, hogy a fiataloknak még nincs szükségük drága matracra, pedig a fejlődő szervezet kifejezetten igényi a megfelelő alátámasztást alváskor.
Figyeljünk a higiéniára!
Hiába bírják évtizedekig a legjobb minőségű matracok (van olyan matrac, amire akár 25 év extra garanciát is lehet kapni), higiéniai szempontok alapján tíz évente ajánlott cserélni az ágybetétet, hiszen még a tisztítható huzatú matracokban is felgyűlik a por és a szennyeződések – mondja Takács Attila.
A szakember szerint mindenféle matracnál érdemes matracvédőt is használni, amivel tisztán tartható a fekvőfelület.
Ez még akkor is hasznos, ha mosható huzatú az ágybetét, hiszen a huzatokat nem gyakori tisztításra tervezték, ellenben a matracvédőkkel.