Érthető, hogy most mindenki azon drukkol, hogy menő lesz-e a Samsung Galaxy S10, vagy lesz-e a horrorárnál olcsóbb konstrukciója a Google Pixelnek, viszont ha nem akarunk egy vagyont elverni telefonra, érdemesebb gyorsan körbe pillantani a piacon, hogy milyen olcsóbb alternatíváink vannak az okostelefonálásra.
Xiaomi Mi A1
Részletek
- Kijelző mérete: 5.5″
- Snapdragon 625 Octa Core processzor
- 4GB RAM
- 64GB belső memória
- microSDXC akár 128 gigabájt
- kettős 12MP kamera (f / 2.2) + 12MP (f / 2.6) + 5 megapixeles elülső
- A-GPS
- Glonass, USB Type- C, ujjlenyomat-olvasó
- Hibrid Dual SIM
- Kártyafüggetlen
- Gyors töltés, akkumulátor 3080mAh
- Android 7.1.2 Nougat
A kategória egyik kétségtelenül éllovas terméke a Xiaomi modellje, ami talán a legbiztosabban felel meg a jó és megfizethető kritériumoknak.
Miért szeretjük?
Ár-érték arány szempontjából igen erős vasat kapott maga alá, gyári Android operációs rendszerrel rendelkezik, kitűnő a két egyenként 12 megapixeles kamerája és összességében a teljesítménye is közel hibátlanra értékelhető.
Mindezeket még megfejelik az árával is, ami szinte már barátinak tekinthető, főleg annak tükrében, hogy az élvonalbeli telefonokért akár ötször, hatszor ennyi pénzt is ki kellene fizetni.
Hátrányai
A kijelzője egy kicsit fakó, illetve nem rendelkezik NFC-vel (ez az a technológia, amely képes bankkártyává változtatni a telefonunkat). A legnagyobb hátránya pedig az, hogy igen kényes jószág, mivel sem víz, sem por ellen nincs rendes védelme, így fokozott körültekintéssel érdemes csak használni.
Samsung Galaxy A5
Részletek
- Memória (RAM): 3.072 MB
- Kijelző mérete: 5,20″
- Kijelző típusa: Super AMOLED
- Automatikus fényérzékelő
- Érintőképernyő
- Felbontás: 1.080 pixel x 1.920 pixel
- Kamera, effektív pixel: 13 megapixel
- 2. kamera, effektív pixel: 5 megapixel
- Videófelvétel
- Üzenetküldés: 4G/LTE, MMS, SMS
- Csatlakozók: BlueTooth, jack (3,5 mm), Micro USB, NFC, Wireless LAN
- GPS
- SAR érték: 0,14 W/kg
Az évenkénti telefonversenynek van egy igen előnyös oldala, miszerint az újabb modellek gyorsan háttérbe szorítják a régebbieket és ez az árakon is meglátszik.
További előny, hogy a folyamat annyira gyors, hogy a korábbi próbálkozások sem nyújtanak megvetendő teljesítményt még két évvel a piacra kerülésük után sem.
Miért szeretjük?
Minden szempontból klasszikus Samsung darabot kapunk, annak minden előnyével és hátrányával. Remek dolog, hogy egy kanyi műanyag nincs benne, vízálló és nagyon szép képet ad, ami értelemszerűen az OLED kijelzőnek köszönhető.
Hátrányai
Lassú és körülményes az ujjlenyomat-leolvasója, a visszajelzések alapján a komolyabb hibaszázaléktól sem zárkózik el, így többször kell vele próbálkozni.
A szoftvere már 2017-ben sem volt naprakész és nem is a legcsinosabb, valamint a Samsungságot is meg kell fizetni, így valamivel még most is drágább, mint amennyit egy ilyen konstrukcióért jó szívvel kiadna az ember.
Huawei Mate 10 Lite
Részletek
- Memória (RAM): 4.096 MB
- Kijelző mérete: 5,90″
- Kijelző típusa: LCD
- Automatikus fényérzékelő
- Érintőképernyő
- Felbontás: 1.080 pixel x 2.160 pixel
- Kamera, effektív pixel: 16 megapixel
- 2. kamera, effektív pixel: 13 megapixel
- Videófelvétel
- Videófelbontás: 1.920 pixel x 1.080 pixel
- Üzenetküldés: 4G/LTE
- Ujjlenyomat-olvasó
- Csatlakozók: BlueTooth, jack (3,5 mm), Micro USB, Wireless LAN
- GPS
A Samsunghoz hasonlóan hibátlanul simul be a kategóriájának középmezőnyébe.
Miért szeretjük?
Általánosságban, ha a mindennapi használatot nézzük, tökéletesen megfelel a feladatának, masszív felépítésű, tehát nem fog egykönnyen eltörni, nappali fényviszonyok mellett elég jó minőségű képeket készít, négy kamerával is rendelkezik.
Hátrányai
Félhomályos, vagy esetleg sötét környezetben nem érdemes vele fényképezni, továbbá a beépített hangszórói is gyengék, bár erre egy elég jó megoldás, ha nem hallgatunk kihangosítva zenét, ami amúgy sem egy túl szimpatikus népszokás.
További nem túl előnyös tulajdonsága, hogy nagyon lassú a töltési folyamata és vizes környezetbe sem érdemes menni vele.
Sony Xperia XA1
Részletek
- Memória (RAM): 3.072 MB
- Kijelző mérete: 5″
- Kijelző típusa: Gorilla üveg, LCD
- Automatikus fényérzékelő
- Érintőképernyő
- Felbontás: 720 pixel x 1.280 pixel
- Kamera, effektív pixel: 23 megapixel
- 2. kamera, effektív pixel: 8 megapixel
- Videófelvétel
- Üzenetküldés: 4G/LTE
- Csatlakozók: BlueTooth, jack (3,5 mm), NFC, Wireless LAN
- GPS
Az okostelefonok mostohatestvéreként kezelt Xperia széria már többször bizonyította, hogy érdemes számolni vele.
Miért szeretjük?
Kitűnő minőségű képeket tud készíteni, a kezelőfelülete egyszerű és gyorsan tanulható, kiváló média applikációkkal rendelkezik és a vázból sem hiányzik a vas.
Hátrányai
A kamerákkal ugyan remek fényképeket lehet lőni, ám a kameráért felelős szoftver esetlen, lassú és bonyolult kezelni. Videó rögzítése semennyire nem javallott, mert annak még a minősége sem az igazi.
Nokia 5 Dual Sim
- Memória (RAM): 2.048 MB
- Kijelző mérete: 5,20″
- Kijelző típusa: Gorilla üveg
- Automatikus fényérzékelő
- Érintőképernyő
- Felbontás: 720 pixel x 1.280 pixel
- Kamera, effektív pixel: 13 megapixel
- 2. kamera, effektív pixel: 8 megapixel
- Videófelvétel
- Üzenetküldés: 4G/LTE
- Ujjlenyomat-olvasó
- Csatlakozók: BlueTooth, jack (3,5 mm), Micro USB, NFC, Wireless LAN
- GPS
A hajdani topkategóriás telefongyártó cégből középkategóriás játékossá visszavedlő Nokiának az ötös szériája sem hozta meg a kirobbanó sikert.
Miért szeretjük?
A gyári, nyers Android mindig menő, a terméktámogatás terén sem érheti szó a ház elejét és rendelkezik ujjlenyomat-leolvasóval is.
Külön ki kell emelni a kategórián felüli hangminőséget, amit fülesen keresztül nyújtani képes.
Hátrányai
A szoftver úgy általában egy nagy hátrány ennél a telefonnál, sajnos.
Lassú, akadozik, bugos és hajlamos a gyors felmelegedésre, ami egész biztosan nem használ a készülék élettartamának. Szóval egy igen dizájnos és szép zenelejátszóról beszélünk a Nokia esetében, annak viszont drága.
Apple iPhone 6S
- Memória (RAM): 2.048 MB
- Kijelző mérete: 4,70″
- Kijelző típusa: LCD
- Automatikus fényérzékelő
- Érintőképernyő
- Felbontás: 750 pixel x 1.334 pixel
- Kamera, effektív pixel: 12 megapixel
- 2. kamera, effektív pixel: 5 megapixel
- Videófelvétel
- Videófelbontás: 3.840 pixel x 2.160 pixel
- Üzenetküldés: 4G/LTE, MMS, SMS
- Ujjlenyomat-olvasó
- Csatlakozók: BlueTooth, jack (3,5 mm), Lightning Connector, Wireless LAN
- Apple Pay
A mezőny kétségtelen győztese és a fentebb már említett dühödt telefonverseny legnagyobb eredménye, hogy szinte már pénztárcabarát áron is belekóstolhatunk az iPhone élménybe, ráadásul az újabb konstrukciók egyáltalán nem annyival jobbak ennél, mint amennyivel többet elkérnek értük.
Miért szeretjük?
Elsősorban a hamisíthatatlan Apple-élményért, mi másért. Remek kis készülék, masszív felépítésű, fémhátlapos, ami azt jelenti, hogy sokkal kevésbé kényes jószág, mint a későbbi üveghátlapos 8-as vagy X-es modellek. 3D Touch.
Szinte hibátlanul gyönyörű képet nyújt, jó kamerái vannak és ugyanaz az operációs rendszer fut rajta, mint a későbbi 8-ason vagy az X-esen. Végül meg kell említeni az árát is, ennyiért vétek nem iPhone-t venni.
Hátrányai
Talán az egyetlen igazi hátránya ennek a modellnek, hogy hosszú időt vesz igénybe a töltése és az akkumulátor teljesítménye is maximum középszerűnek minősül.
DooGee S80 LITE
Részletek
- Kijelző mérete: 5.99″
- Kijelző típus: FullHD+ (2160×1080) IPS OGS 402 PPI
- Grafikus Processzor: ARM Mali G71 MP2
- Belső memória: 4GB RAM, 64GB ROM
- 2 kamera: 13MP+8MP AF hátlapi, 8MP előlapi
- Memória kártya: MicroSD SDHC max.64GB
A Magyarországon nem annyira ismert kínai márka elsősorban azoknak készít telefonokat, akik Bear Gryllsnek képzelik magukat és hobbiból szeretnek a dzsungelben kommandózni, vagy Kanadában favágók, esetleg súlyos dühkezelési problémákkal küzdenek és az átlagnál hajlamosabbak falhoz vágni a telefonjukat.
Miért szeretjük?
Mert masszív, a kategória leginkább ütés és víztűrő terméke, akár egy órán át is lehet a víz alatt, anélkül, hogy baja esne. Emellett képes ellátni szinte minden egyéb olyan feladatot is, amire egy okostelefont használnánk. Nem is rosszul, sőt, ha olyan helyen tartózkodunk, ahol nincs térerő, walkie-talkieként is képes funkcionálni.
Hátrányai
Egy van, de az jelentős, baromira nehéz.
LG G7 Fit
Részletek
- Kijelző méret: 6.1″
- Operációs rendszer: Android
- Hátlapi kamera: 16 MP
- Előlapi kamera: 8 MP
- Memória (GB): 4GB
- Háttértár (GB): 32GB
- Maximális bővíthetőség: 512 GB
- Hálózati generáció: 4G/LTE
- SIM foglalat: 1 kártya (single SIM)
- Por- és vízállóság: IP68
- Ujjlenyomat-olvasó
- NFC: igen
- Akkumulátor: 3000mAh
Nem volna ez rossz telefon, csak a koncepciója nem sikerült időszerűre.
Alapvetően jó ötlet volt csinálni egy pénztárcabarát/prémium hibridet, csak nem akkor, amikor megjelentek a piacon prémiumkategóriához jóval közelebbi, de az LG-nél lényegesen olcsóbb kínai telefonok.
Miért szeretjük?
Csodaszép képi megjelenítés és bőven az átlagon felüli hangminőség jellemzi az LG G7 széria olcsósított verzióját és ezek mellett még több prémiumszolgáltatást is találunk benne.
Hátrányai
Kicsit nyögvenyelős, öregecske a processzor, az egész telefonnak van egy ilyen műanyagszerű érzete, amikor az ember a kezébe veszi. De ezek talán még annyira nem is jelentős hátrányok, a valódi gond az, hogy ennyiért a piacon simán találni olyan kínai telefont, ami többet tud és kb. ennyibe kerül, vagy olcsóbb.