Ne kövessük el azt a hibát, hogy impulzusokra, vagy csábító reklámszlogenekre hallgatva nekiállunk nyakló nélkül vásárolni, mert könnyen átverhetnek minket, de legalábbis megbánhatjuk. Mielőtt elindul az őrület, adjunk magunknak egy kis időt, gondoljuk végig, hogy pontosan mire van szükségünk, nézzünk utána, hogy ami mindenképpen kell, mennyibe kerül a szezonon kívül, így könnyen elkerülhetjük a nem tudatos vásárlókat célzó ügyes kis csapdákat.
Árpolitika
Ilyen például, amikor hihetetlen akciónak állítanak be egy alapállapotához képest is túlárazott terméket. Ezt akkor a vásárlás hevében nem fogjuk észrevenni, de ha előtte végeztünk egy kis kutatómunkát az interneten, máris kiderül a turpisság.
Bejáratott márkák
Fontos dolog még, hogy legyünk tisztában az „a” és „b” termék közötti minőségbeli különbségekkel.
Mert az addig rendben van, hogy kell egy tévé, de nagyon nem mindegy, hogy milyet veszünk, és a sokak által értékeléseikben istenített ismeretlen márkanevek esetében érdemes gyanút fognunk.
Amerikában már bejáratott gyakorlat, hogy kamuértékelésekkel kísérlik meg feltornázni egy egyébként silány termék eladási rátáit – próbáljunk nem beleesni ebbe a csapdába.
„Szuperakciók” e-mailen
És itt érkeztünk el egy másik fontos szemponthoz, amit a Google biztonsági szakértője, Mark Risher így fogalmazott meg: „Egy egészséges adag szkepticizmus sosem árt”.
Amerikában már például kamukuponokkal is támadnak a csalók, és sokszor bizony jóval sötétebb szándék vezeti őket, mint pár tízezer forinttal megrövidíteni minket.
Az e-mail fiókunkban való turkálás csak úgy lehet ezek motivációja, mint egy kamurendelés visszaigazolásának ürügyén a pénzügyi, illetve személyes adataink, kódjaink eltulajdonítása.
Ezek ellen a legkönnyebben úgy tudunk védekezni, ha nem kattintunk semmi olyasmire a levelesládánkban, amiről nem tudjuk száz százalékban, hogy megbízható.
Némi segítséget nyújthat ez ügyben az a tapasztalat, hogy az internetes csalók és a nyelvtannácik metszete elhanyagolható, így ha az éppen beérkezett fantasztikus ajánlat hemzseg a helyesírási hibáktól, már el is kezdhet gyanakodni.
Igaznak tűnő kamuoldalak
Fontos még figyelnünk a kamuweblapokra, amelyekről már korábban itt írtunk részletesen. Főleg vásárlási szezonban próbálkoznak sokan azzal, hogy egy ismert áruház/szolgáltató/gyártó webshopjává maszkírozzák a valódi kereskedelmet nem folytató oldalukat, és csak arra hajtanak, hogy a megvezetett polgár bepötyögje nekik az adatait, rosszabb esetben online tranzakciót kezdeményezzen.
Egy kis figyelemmel azonban könnyűszerrel kifoghat a csalókon, elég megnéznie, hogy az ön által meglátogatott oldal URL címe megegyezik-e az adott cég hivatalos weblapjának címével. Ha igen, nincsen semmi gond, nyugodt szívvel folytathatja a vásárlást, de ha nem, akkor sürgősen távozzon az oldalról, mielőtt gazdagabb lesz egy vírussal és/vagy szegényebb sok ezer forinttal.
Szóval mindent összegezve, tájékozódjunk, legyünk tisztában az árakkal, ne dőljünk be a csalóknak, mindent kezeljünk némi fenntartással, és próbáljunk meg nem tömegbunyót rendezni az áruház utolsó akciós lapostévéjéért. Kellemes Black Friday-t mindenkinek!