A Black Friday kapcsán sokszor hatalmas árengedményekkel próbálnak meg minket vásárlásra ösztönözni a különböző online áruházak, de mielőtt lecsapnánk a kedvezményekre, érdemes alaposabban megnézni nemcsak az akciós ajánlatot, hanem magát a boltot is, ahonnan vásárolnánk.
A legtöbb magyar kereskedő november 23-án tartja a Black Friday néven ismertté vált karácsony előtti kedvezménynapot.
Az akciós nap eredetileg az online kereskedelemhez kapcsolódott, és még most is itt, ezen belül is a műszaki cikkek piacán találkozhatunk a legtöbb nagy árengedménnyel.
Azonban az online vásárlás – bármilyen kényelmes is -, veszélyeket rejt magában. Éppen ezért a fogyasztóvédelemért felelős Innovációs és Technológiai Minisztérium összeszedett néhány tanácsot, amelyet érdemes megfontolnunk, mielőtt megpakolnánk a virtuális kosarunkat pénteken.
Karácsony előtt megszaporodnak a kamuoldalak
Az első és legfontosabb dolog, hogy megbízható webshopokat keressünk. A súlyosan jogsértő online áruházakról létezik egy hivatalos lista, a minisztérium pedig most arra figyelmeztet, hogy legyünk óvatosak, ha feltűnően nagy árengedményt kínál egy webshop, miközben nem található elegendő információ az eladóról.
Például nincs közvetlen kapcsolat feltüntetve a honlapon, csak egy űrlapon lehet kommunikálni, és fizikai cím sincs megadva a céghez.
A karácsonyi vásárlásdömping és a Black Friday kapcsán ugyanis rendre feltűnnek olyan kamu webáruházak, amelyek valójában nem árulnak semmit, csak át akarják verni a gyanútlan vásárlókat.
Mikor az adott webshopot és a mögötte álló üzemeltetőt ellenőrizzük, arra is figyeljünk oda, hogy magyar cégről van-e szó, ugyanis a weboldal „hu” végződése vagy a magyar nyelvű szöveg még nem feltétlenül jelenti ezt. Erre azért fontos ügyelnünk, mert külföldi cégek esetében nehezebb az utólagos érdekérvényesítés.
Figyeljünk a rejtett költségekre
Mikor magát a terméket kiválasztjuk, akkor pedig különösen figyeljünk oda a garanciára és a szervízlehetőségekre, hiszen az árkülönbség sokszor ezekből fakad az egyes online üzletek között. Gondoljuk át alaposan, hogy milyen szolgáltatásokról vagyunk hajlandóak lemondani az alacsonyabb árért.
Ha megvan a megfelelő webshop és a termék is, akkor ne hagyjuk figyelmen kívül a fizetési és a szállítási feltételeket sem.
Nézzük meg, hogy megfelelően feltüntették-e az ezekből adódó pluszköltségeket, hogy nehogy kellemetlen meglepetés érjen minket a fizetésnél.
A minisztérium szerint a webáruházak által felkínált fizetési módok közül az utánvét a legbiztonságosabb, de bárhogy is fizetünk, mindenképpen őrizzük meg a számlát. A kiszállítási időt is érdemes figyelembe venni, mert ha a termék jelentős késéssel érkezik, a fogyasztóvédelmi hatóság akár eljárást indíthat az adott cég ellen.
Jogunk van elállni a vásárlástól
Amennyiben körültekintő vásárlás ellenére a termék mégsem felel meg, vagy meggondoltuk magunkat, az átvételétől számított 14 napon belül indokolás nélkül elállhatunk a vásárlástól azzal, hogy visszajuttatjuk a terméket.
Ekkor vissza kell kapnunk a termék árát.
Fontos, hogy mindehhez akkor is jogunk van, ha az online rendelt terméket személyesen, az üzletben vettük át, amit sokszor megpróbálnak megtagadni a kereskedők. Máskor feltételekhez kötik az áru visszavételét, például eredeti csomagolásban kérik vissza, pedig az elállási jog nem köthető többletfeltételekhez, így az eredeti doboz megőrzéséhez sem.