A NASA űrhajósainak élelmiszerellátásában kaphat fontos szerepet az a 3D-nyomtatási technológia, ami képes megfelelő mennyiségű táplálékot előállítani távol a Földtől – derült ki a HVG cikkéből.
A NASA egyik mérnöke által alapított cég azon dolgozik, hogy a műanyagot fogyasztható élelmiszerré konvertálják. Az Interesting Engineering arról számolt be, hogy a Beehex nevű vállalat az élelmiszerek előállításához 3D-s nyomtatást használna.
A cél, hogy személyre szabott ételeket nyomtathasson a legénység a mikrogravitációs környezetben, mivel az űrben nem opció a főzés. A technológia lényege, hogy egy átalakított konténer egyik oldalán behelyezik a felaprított műanyagot. Ez aztán egy bioreaktorba kerül, ami nagyon specifikus, mesterséges baktériumokat tartalmaz.
A mesterséges baktériumok megeszik a műanyagot, és biomasszává alakítják.
Ezt a biomasszát aztán különféle textúrákká és formákká lehet alakítani.
Megoldás a Földön is
A most bemutatott technológia az élelmezési problémák megoldásában is segíthet itt a Földön. De előrelépést érhetünk el a felhalmozódott műanyagszennyezés felszámolásában is, ami mind a vízben, mint a szárazföldön egyre nagyobb problémát jelent.
A technológia piacát 500 millió–1 milliárd dollár közötti összegre teszik.