Egyelőre a fél világ karácsonyi lázban ég, a Black Friday meg a Cyber Monday már megvolt, és be kell szerezni a kaját, a fát, a dekorációkat, meg az ajándékokat, aztán meg jön a jó öreg téli leárazás, amit – mi legalábbis – imádunk, és ezt követi a szilveszter, arra is lehet készülni bőven. De amikor ennek az egésznek vége, és elsején felébredsz, rájössz, hogy a karácsony már elmúlt, és pontosan 358 nap a következő szentestéig, viszont hideg az még van, és egy jó ideig ez így is marad, meg a békés munkaszüneti napoknak is vége, akkor felmerül a kérdés, hogy mégis mi lehet az, ami után újra lehet kicsit vágyakozni, áhítozni?
Ha szerencséd van, akkor egy év eleji síeléssel tompíthatod az űrt, netán az egyik ajándékod egy wellnesshétvége lesz. Na de mi jön azután? A következőkben a technikai kütyük szempontjából közelítjük meg a kérdést: a Pocket-lint, a Bloomberg, az NBC News, az IoT Tech Trends és a Gadget Flow alapján összegyűjtöttünk olyan pompás eszközöket és technológiai fejlesztéseket, amiket – ha igazak az előrejelzések – érdemes lesz várni, illetve követni 2020-ban. Persze nem akarjuk azt állítani, hogy ezektől majd rögtön értelmet nyer az életed, amikor aszpirin után kutatsz január első napján délben, azt viszont igen, hogy izgalmas, hasznos és szórakoztató innovációk és termékek következnek.
Az 5G hálózat
Ha azt hiszed, hogy az ötödik generációs mobilinternet-hálózat bevezetése csak arra jó, hogy gyorsabb legyen a mobilodon a net, akkor nagyot tévedsz: azért az első helyre soroltuk az 5G-t ebben a listában, mert ez számos más termék helyét alapozza meg, és végre több álmos év után egy igen izgalmas szezon következhet a tech cuccok világában, hála a nagy sebességnek. És igen, amúgy gyorsabb lesz a net a mobilokon.
Már egy ezer dolláros számítógép is elérheti az emberi agy teljesítményét
Természetesen nem az intelligenciáról, hanem a feldolgozási képességről van szó, és még pontosabban megfogalmazva az integrált áramkörökről: a Moore-törvény szerint körülbelül 18 havonta megduplázódik az integrált áramkörök összetettsége, és nagyon úgy tűnik, hogy 2020-ban tényleg igazzá válik az a pár évvel ezelőtti jóslat, miszerint kevesebb mint 300 ezer forintért egy humán agy szintjén lévő gépet vehetünk – azért ez egy elég jó dolog.
Az Apple újdonságai
2020 egy, a szokásosnál fontosabb év lehet az Apple és rajongótábora számára: 2017 óta először számíthatunk az iPhone komolyabb átalakítására, benne az 5G támogatással és hátsó 3D-kamerával – ez utóbbi ígéretes lehet AR/VR szempontból, mivel lehetővé tenné a környezet háromdimenziós feltérképezését. És ha mar AR: idén elvileg végre megérkezik az Apple szemüvege, amivel elvileg majd kárpótolnak minket a Google Glass bukásáért. Olyannyira, hogy ha összejönnek a számításaik, akkor akár ez lehet az iPhone önálló utódja.
Még több 8K TV
Kezdjük az alapokkal: a 8K-ban a K (kilo) ezret jelent, és ez a szám a horizontális felbontásra vonatkozik. Egy 8K-s TV képernyőjét 7680 vízszintes és 4320 függőleges képpont alkotja, vagyis összesen körülbelül 33 millió pixel. Összehasonlításként: a 4K-nál 3840 x 2160 pixel van. Vagyis ezeket a tévéketnagyon jó nézni. És 2020-ban lesz belőlük bőven: a szakértők szerint több márka is bővíteni fogja a jelenlegi kínálatot, és ami fontos: mindezt elérhető(bb) árakon.
Még több és még jobb okos háztartási holmi
Az okos hangszórók piacát már most nagy versengés jellemzi, és ez jövőre csak fokozódni fog, amit az új szereplők belépése is segít. Az AI-alapú technológiák terjedése alapjaiban változtathatja meg az életünket, de egyelőre ez az egész még Magyarországon nem érzékelhető. Pedig Alexát itt is lehet használni, méghozzá sikerrel, kevés angoltudással és rossz kiejtéssel is. Ha megkéred, bevásárlólistát ír neked, zenét játszik, vagy megmondja mikor kell elindulnod otthonról, hogy odaérj a fodrászhoz. És ha az okos hangszóróhoz beszerzel okos mikrót, akkor csak egy szavadba kerül, hogy megmelegítsék neked a kávéd. A rendszerek folyamatos fejlesztésének köszönhetően egyre bonyolultabb kéréseink lehetnek, amikre egyre összetettebb válaszokat kaphatunk ezektől az eszközöktől.
Robotok
Az előző évek kísérletezései a személyes igényeket kiszolgáló robotokról leginkább kudarcokat tudtak felmutatni. Mindazonáltal amellett, hogy eddig szomorúan el kellett fogadjuk, nem lesz saját humanoid komornyikunk, azért jó dolgok is történtek: a hadsereg, az ipar és az egészségügy egyre nagyobb sikerrel alkalmazta a robotokat. És sokak szerint a következő évben egy újabb hullám jöhet a robotok otthoni felhasználási igényét kiszolgáló irányból.
Minden kijelző ultravékony OLED lesz
Jelenleg a kijelzők LCD-k, ami a liquid crystal display rövidítése: ez egy olyan technológia, amihez kell háttérvilágítás. Az OLED, vagyis az organic light-emitting diode viszont – ahogy a nevéből is látszik – saját maga bocsátja ki a fényt. Méghozzá egy kicsi organikus félvezető segítségével: ezen ha átvezeted az áramot, fényt emittál. Egyszerű felhasználó számára egyetlen kérdés következik ebből: mi a fenére jó ez nekem? Nos, javul az aksik használati ideje, vékonyabbak lesznek a telefonok, és jobb lesz a kontraszt is. Illetve ezek az előnyök már mind megvannak, az OLED-kijelző nem újdonság, viszont eddig még nem terjedtek el széles körben. 2020-ban el fognak, és ennek egy köszönhetően lehetséges, hogy az összehajtogatható kijelzőkben lesz a jövő.
Összehajtogatható telefonok és tabletek
A Microsoft a Surface Duo kiadását tervezi, ami egy apró, dupla képernyős tablet: valahogy úgy kellene elképzelni, mintha egymás mellé ragasztanál két okostelefont. Az eszközön Android fut majd, és a hírek szerint az új iPhone méltó kihívója lehet. A hajtogatósdi nem áll meg itt: tavaly a FlexPai összecsukható telefonja jelent meg, tőlük idén is lehet számítani valami hasonlóra, valamint a Samsung is dolgozik egy ilyen terméken.