Hetek óta megnövekedett erősségű földmozgásokat mérnek Izland több területén – a szakértők már napokkal ezelőtt figyelmeztettek, hogy ez minden bizonnyal több vulkánkitörését okozza majd. A fővárostól, Reykjavíktól harminckét kilométerre kedden meg is történt, amitől tartottak: kitört a Fagradalsfjall – írja a Reuters az Izlandi Meteorológiai Szolgálatra hivatkozva.
A 385 méter magas tűzhányó majdnem épp egy évvel ezelőtt, tavaly márciusban volt utoljára aktív, akkor elárasztotta a környéket lávával, és a képeket elnézve ez most sem lesz másként. A tavalyi kitörés és az utána következő szivárgás közel fél éven keresztül tartott és a szakértők szerint egyáltalán nem kizárt, hogy most is ez következik. Épp ezért a környéken kiadták a vörös kódot, jelenleg csak helikopterek repülhetnek a térség felett, a légi közlekedést határozatlan ideig felfüggesztették.
Ennek ellenére, a szakértők bíznak benne, hogy hamarosan a vörös kódot hamarosan megszüntethetik és már csak narancssárga riasztásra lesz szükség – legalábbis, ha a tavalyi esetből indulnak ki, akkor ugyanis ez volt a forgatókönyv. Ennek ellenére,
a vulkánból szivárgó gázok akár emberre veszélyesek is lehetnek – ez persze sem a turistákat, sem pedig a helyieket nem zavarja, máris beindult a katasztrófaturizmus.
Ellepték a helyszínt az emberek, folyamatosan fotóznak, videókat készítenek – megkockáztatva azt is, hogy akár egészségkárosodást szenvednek.
Izland egyébként mindig is különlegesnek számított a vulkánok, gejzírek és hasonló természeti jelenségek szempontjából. Az ország ugyanis épp az eurázsiai és az észak-amerikai tektonikus lemezek határán fekszik, amik nemrég újra erős mozgásba kezdtek, így a közeljövőben kifejezetten sok kitörésre számítanak a szakemberek. Bíznak azonban benne, hogy nem ismétlődik meg az, ami 2010-ben. Akkor ugyanis egy vulkánkitörés miatt emberek ezrei váltak otthontalanná, a repülőgépeket pedig teljesen ki kellett tiltani a légtérből, ugyanis annyi forró füst és hamu került a levegőbe.