Budapest a koronavírus idején: lenyűgöző VR-videót készített egy magyar csapat
Egyre nagyobb teret hódít a VR, azaz a virtuális valóság. Az élet számos területére tört be, kezdve a szórakoztatóipartól, az orvosláson át, egészen a turizmusig és az oktatásig. Nemrég egy ezzel foglalkozó neves magyar cég, a 360VR Media Solutions YouTube-csatornájára került fel egy lenyűgöző videó, amiben a koronavírus miatt kiürült utcákat és bezárt budapesti látványosságokat mutatják be a virtuális valóság “szemüvegén keresztül”.
Nyomasztóan üres terek
– Eredetileg nem koronavírus videónak készült, mégis az apropója a járvány, hiszen az összes nagyváros – ahogy a miénk is – teljesen kihalt, üres. A cég tulajdonosa szerette volna kipróbálni az új kamerát gyenge fényviszonyok között, így az egyik este úgy gondolta, hogy mivel nincsenek sokan az utcán, csinál pár felvételt. Végigjárta a várost biciklivel, és készített néhány videót a legnevesebb látványosságoknál. Előre kigondolt tematika nem volt benne, de azért igyekeztünk ritmust vinni bele: Pestről indult, Budán ért véget a sztori – kezdi a Startlapnak Joó Gábor, a cég marketingszakembere, hozzátéve: eredetileg munkaanyagnak szánták, de a zenei aláfestés és narráció még érdekesebbé tette a videót.
– Csupa esti felvétel készült, nyomasztóan üresek voltak a terek… Elég sok anyag készült, aminek a negyedét vágtuk össze, készítettünk hozzá narrációt és háttérzenét, végül demó színvonalú, de érdekes videó lett. Angol nyelven narráltuk, mert nemzetközi elérést szerettünk volna, de nem kizárt, hogy magyarul is megcsináljuk.
“A cégvezető sikeres síbajnok volt, Ausztriában töltötte a fiatalabb éveinek nagy részét. A profi sportkarrier végén kezdett bele a VR-ba úgy, hogy a sípályákon készített látványos felvételeket” – fogalmazott Joó Gábor.
Arról is érdeklődtünk, hogy milyen izgalmas jövőbeli projektekkel készülnek.
– Nem mondanám, hogy lesz még több sötét Budapestes videó, de szeretnénk dolgozni pro bono jellegű, együttműködéses projekteken. Legutóbb például a Fővárosi Állat- és Növénykertet kerestük fel: állatetetési, állatgondozási folyamatokat filmeznénk, és készülne egy-két interjú. Ez annyiból koronavírus érintettségű, hogy az állatkert sem fogad látogatókat, de az állatok bent élnek és a munka nem áll le, hiszen gondoskodni kell róluk. Számunkra izgalmasnak tűnik és az állatkertnek is jó lehet, egy új típusú látogatói élményt nyújtanának.
Hogyan készült a VR felvétel?
A videóban 360 fokban nézhetünk körül a térben.
– A hagyományos felvételekhez képest itt a kamera nem mozog, hanem egy helyben áll, ahonnan belátja a tereptárgyakkal, objektumokkal, emberekkel, mozgó dolgokkal teli teret. A kamerának két lencséje van, az emberi szemhez hasonlóan sztereoszkopikus képet készít, a térlátás illúzióját kelti, de az agyunk rakja össze a képet. Gyakorlatilag úgy, mint a 3D-s moziban, inkább az agyban képződnek a dolgok. A kamera lenn van egy állásban néhány percig, amíg szükséges – ez attól függ, hogy mi zajlik a térben. Abban az egy állásban készül a felvétel, egy beállításon belül nincs kameramozgás, ezért érdemes sok beállításból ugyanazokat a teremet, látványosságokat filmezni – mondta Joó Gábor.
Íme a felvétel, kellemes filmnézést a VR-szemüvegeseknek!