Ha már nagyon unjuk magunkat és lételemünknek érezzük az új helyek felfedezését, jó hír, hogy erről a hobbinkról karanténban sem kell teljesen lemondanunk, hiszen virtuális formában egyre több helyszínt járhatunk be. Mi is bemutattuk már, hogy miképpen látogathattok el múzeumokba, vagy akár amerikai nemzeti parkokba is úgy, hogy közben fel se kell állnotok a számítógép elől.
Ami azonban most jön, az egy pár kanyarral izgalmasabb időtöltésnek ígérkezik, ugyanis itt fel kell állni a fotelből és néminemű aktivitást is ki kell fejteni hozzá. Hogy miről van szó? A VR technológiát nagyon sokáig – nem is feltétlenül minden alap nélkül – a játékipar jövőjének tartották és ez mára már bekövetkezni látszik.
Sorra jelennek meg az izgalmasabbnál izgalmasabb VR játékok, viszont ezzel egyidejűleg másféle programok is készültek, melyeknek most, a globális senki nem megy sehova időszakában nagyon örülünk.
Ezekhez nem kell más, mint egy izmosabb PC, vagy laptop és egy VR szett. Utóbbiból az Oculus vagy a HTC Vive csomagjai közül érdemes válogatni, már csak azért is mert a legtöbb VR program ezekkel biztos, hogy kompatibilis. De nézzük is meg, hogy hova utazhatunk a VR technológia segítségével!
Everest
Ahogy a nevéből is kikövetkeztethető, ez a program a Himalájába visz el minket és mintegy órás játékidő alatt „megmászhatjuk” vele a Mount Everestet és közben még egy csomó hasznos és informatív dolgot is megtanulhatunk a környezetről.
Persze ezt az egészet nem úgy kell elképzelni, hogy VR szemüveggel a fejünkön végeláthatatlanul mászunk valami falat, ami remélhetőleg nem a komódra tett tévé a valóságban.
Az Everest nem hegymászó szimulátor és csalódni is fog, aki annak hiszi, viszont elképesztő hitelességgel mutatja be a környék hangulatát, a csúcsra törekvéshez szükséges eszközöket, a nepáli kulturális sajátosságokat (pl. a táborban a hegynek indulás előtti szertartást) és képes elhitetni velünk, hogy valóban ott vagyunk a világ legmagasabb hegyének a lábánál és bemutatja azt is, hogy mit láthat egy hegymászó ennek a kalandnak a során. Jelenleg az Everest VR olyan 3 000 forint környéki összegért kapható a Steamen.
TheBlu
A TheBlu nem a világ tetejére, hanem a mélyére visz el minket, ebben a VR sorozatban megtapasztalhatjuk, hogy milyen lehet az óceán fenekén úszkálni, összefuthatunk egy hosszúszárnyú bálnával, ledöbbenhetünk a világ egyik legnagyobb élőlényének méretein, sőt még a szemébe is belenézhetünk. Megcsodálhatjuk továbbá egy víz alatti korallzátony körül kialakult életet csak úgy, mint elmerészkedhetünk az óceán máig kevéssé ismert legmélyebb szegleteibe is.
Azért arra figyeljünk oda, hogy ténylegesen nem leszünk víz alatt, így semmiképpen se felejtsünk el lélegezni a kaland közben.
Egyébként a TheBlu minden idők egyik legsikeresebb VR vállalkozása, több díjat is besöpört. A programnak egyébként több módozata is van, ezek egyike a felfedező, amikor akár képeket is készíthetünk a szemünk elé táruló látványosságokról, illetve van egy hangulat alapú változata is, amikor nincs más dolgunk mint élvezni az óceán megnyugtató csendességét. A TheBlu kb. 2 500 forintért megvásárolható a Steamen.
Mars 2030
Ez végre egy olyan virtuális élmény, aminél nem fog fájni a szívünk, hogy most éppen nem tudjuk a maga teljes valóságában is átélni, mivel erre akkor se lennénk képesek per pillanat még, ha nem dühöngene körülöttünk a koronavírus.
Igen, ezzel a programmal a vörös bolygóra utazhatunk el és ami a legizgalmasabb benne, hogy az egész úgy ahogyan van, a NASA adatai alapján készült, így minden amit a Marson látunk, illetve tapasztalunk, jó eséllyel valóban ott is van.
Nagyjából 40 négyzetkilométernyi területet járhatunk be ebben a játékban teljesen szabadon és élhetjük a bolygófelfedezők életét, megtapasztalhatjuk a Marson uralkodó időjárást, mintákat gyűjthetünk a bolygó felszínéről, ezeket megvizsgálhatjuk a bázisunkon egy mikroszkópban, vezethetünk egy spéci marsjárót, sőt még egy robot útitársra is szert tehetünk. A Mars 2030 olyan 5 500 Ft. környéki összegért cserébe tölthető le a Steamről.
Discovery VR
A Discovery VR egy kakukktojás mert nem valódi programról van szó, hanem VR videók sorozatáról, melyeket ha szemüveggel nézzük, olyan, mintha magunk is szereplői lennénk a cselekménynek. Ez a cselekmény pedig igen sokféle lehet, például gyanútlanul álldogálunk az erdő közepén, nézelődünk körbe-körbe, aztán egyszer csak odacsörtet hozzánk egy mackó, leüvölti a fejünket, majd mint aki jól végezte a dolgát, elcammog.
De ugyanígy úszhatunk cápákkal, manta rájákkal, próbálhatunk szót érteni egy viszonylag éhesnek tűnő oroszlánnal, elugorhatunk megtekinteni Alaszka csodáit, de akár az Antarktiszon is sétálhatunk egyet.
A Discovery VR-nak mindezeken felül is van még két remek tulajdonsága, hogy egyrészt VR szett nélkül is élvezhető, másrészt pedig teljesen ingyenes és a Youtubeon bárki hozzáférhet.
Geoguessr
A Geoguessr egy Google Street View alapú játék és egy igen minimalista, de briliáns elképzelés az alapja. A játék annyi, hogy kidob téged valahol a világban, ami tényleg bármi lehet a büdös nagy pusztától a metropolisig terjedő skálán és neked annyi a dolgod, hogy a Google Street View-n belül navigálj, felfedezz, bandukolj és amikor úgy érzed, hogy tudom már, hogy körülbelül hol lehetsz, akkor ezt megtippeld.
Elsőre igen banális dolognak tűnhet, de valójában órákat el lehet vele cseszni úgy, hogy az ember tekereg valami senki földjén és azért fohászkodik, hogy jöjjön már szembe valami tábla, amiről esélye lehet kitalálni, hogy a Földnek egyáltalán melyik féltekén tartózkodik éppen.
Az egyetlen hátulütője a Geoguessr-nek, hogy ingyenesen naponta csak egyszer lehet vele játszani, ha többre vágynánk elő kell fizetni rá, ami nem egy égbekiáltó összeg, nagyjából havi 500 forintról van szó.