Mi tesz boldoggá egy országot? A minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, a magas várható élettartam, a pénzügyi stabilitás, a szabadság, a szociális kapcsolatok, vagy mindezek kombinációja? És hogyan lehet rangsorolni egy olyan minőséget, amelyet szinte lehetetlen számszerűsíteni? A World Happiness Report az elmúlt kilenc év során ezt a kihívást vállalta magára, és sokféle adatra támaszkodva – leginkább a Gallup World Poll felmérésére – meghatározta, hogy a világ egyes országai hogyan állnak a boldogság, vagy, ahogy a jelentés nevezi, az „átlagos nemzeti életértékelés” tekintetében.
A szokásos adatok figyelembe vétele mellett a csoport idén a COVID-19 hatását is áttekintette az emberek életminőségére, figyelembe véve a mentális egészségtől és a szociális érintkezéstől kezdve a munkahelyi biztonságon át az adott kormányok járványra adott válaszaiig mindent.
Eredményeik kiemelik azokat az országokat, amelyek nemcsak boldog, magas életminőséget biztosítanak lakosaiknak, hanem a viharos COVID-19-korszakban is jólétet biztosítottak polgáraiknak.
Magyarország egyébként a mostani listán a 43. helyet foglalja el, ami a tavalyi helyezéséhez képest nem jelent elmozdulást. No de nézzük is, hogy melyek jelenleg a világ legboldogabb országai!
Finnország
Lehet, hogy Finnországban hideg és sötét telek vannak, de az északi életmód egyértelműen megfelel a finneknek, mivel az ország már zsinórban harmadjára végzett a World Happiness Report (2017-ben még az ötödik helyen állt) listája élén.
A maga 7 889-es pontszámával Finnország ismét a többi nemzetnek diktálja a tempót, amikor olyan tényezőkről van szó, mint a szociális támogatás, az egészséges várható élettartam, a szabadság, a korrupció és a disztópia érzékelése.
Finnország a helyiek és az idelátogatók számára hozzáférést biztosít a vízhez, hatalmas rengetegekhez, bennük nemzeti parkokkal és síközpontokkal, valamint az ország ikonikus lappföldi régiójához – a számi nép, a rénszarvasok és az északi fény otthonához.
Izland
Ezt az északi szigetországot az utazók a forró forrásokkal, vulkánokkal, gejzírekkel és lenyűgöző tengerparti vízesésekkel teli drámai tájáért szeretik. Bár Izland az utóbbi években a turisták körében is népszerű célponttá vált, az itt egész évben élők olyan életminőséget élveznek, amely a World Happiness Report második helyére emeli őket (a 2020-as negyedik helyükről léptek előre idén a dobogó második fokára).
Dánia
A skandináviai Norvégia és Svédország, valamint az európai szárazföld közötti szakadékot hidalja át ez a vízben gazdag ország a maga számos szigetével, Nyhavn legendás kikötőjével és a gyönyörű fővárossal, Koppenhágával. Az ország a 2020-as második helyről 2021-ben a harmadikra esett vissza, de évek óta következetesen a világ öt legboldogabb országa között foglal helyet.
Svájc
Az északi és skandináv országok sorát megszakítja Svájc, a Franciaország, Németország, Ausztria és Olaszország közé ékelődő kis ország.
A világ legszebb hegyei között fekvő Svájcban festői alpesi falvak, gyönyörű tavak, síközpontok, túraútvonalak, valamint világhírű óra- és csokoládéipar található.
Az ország többek között stabilan magas GDP-vel büszkélkedhet, ami anyagi biztonságot nyújt lakosainak.
Hollandia
Ez az európai nemzet a kontinens északnyugati partvidékén található. A turisták által kedvelt Amszterdam, az ország fővárosa a csatornáiról, kerékpárosbarát utcáiról, múzeumairól és arról a házról ismert, ahol Anne Frank a 2. világháború alatt rejtőzködött. Amellett, hogy az ország évről évre lenyűgöző számú látogatót vonz, nagyon boldog helyieknek is ad otthont, ami a 2021-es World Happiness Report ötödik helyét eredményezte.
Svédország
A kifejezetten boldog skandináv országok között megtalálni Svédországot is, amely gazdag tengerparti szigetekben, gleccseres hegyekben, hatalmas erdőkben és tavakban. Bár Svédország népessége a fővárosban, Stockholmban és a nagyvárosokban, Göteborgban és Malmöben a legsűrűbb, az ország biztosítja polgárai számára többek között a természethez való hozzáférést, a magas várható élettartamot, az erős szociális támogatást, valamint a szabadságot.
Németország
Németország a 2020-as 17. helyéről 2021-ben a hetedik helyre lépett előre, és ezzel az ország bekerült a jelentés áhított top 10-es rangsorába.
A viszonylag nagy európai országnak közös határai vannak egy maroknyi, a World Happiness Report által figyelemre méltónak tartott országgal, köztük Dániával, Svájccal és Hollandiával is.
Amellett, hogy boldog életet biztosít az embereknek, Németország sok mindenről híres – leginkább a művészetekben és éjszakai életben gazdag fővárosáról, Berlinről, valamint az évente megrendezett müncheni Oktoberfestről.
Norvégia
A skandinávok által dominált rangsorból nem maradhat ki Norvégia sem, amely 2021-ben a nyolcadik helyen áll. Ez a pozíció némi visszaesést jelent a 2020-as ötödik és a 2019-es harmadik helyezéshez képest, de megerősíti az országnak a World Happiness Reportban elért kiemelkedő általános eredményét. A Svédországgal határos tengerparti ország a vikingek országaként ismert, tájképét fjordok, hegyek és óriási gleccserek jellemzik.
Új-Zéland
Új-Zéland kilencedik helyezése még lenyűgözőbb, ha figyelembe vesszük, hogy ez az egyetlen nem európai ország, amely felkerült a 2021-es World Happiness Report 10-es toplistájára.
Az Óceániában található szigetország (közvetlenül Ausztrália partjainál) két fő szárazföldi területből áll: az Északi- és a Déli-szigetből, valamint több mint 700 kisebb szigetből.
Az ország a 2020-as nyolcadik helyről kissé visszacsúszott a jelenlegi kilencedik helyre, de évről évre erős versenyző marad a boldogság terén, köszönhetően (többek között) erős szociális támogatási rendszerének és alacsony disztópia-érzetének.
Ausztria
A 2021-es World Happiness Report top 10-es rangsorába épphogy bekerült Ausztria, a tengerparttal nem rendelkező európai ország, amely gyönyörű hegyeiről, remek síeléseiről és Bécs művészi, zenei városáról (amely egyben az ország fővárosa is) ismert. A gyönyörű táj, a sport és a művészet mellett Ausztria továbbra is jól szerepel az országot boldoggá tevő tényezők, köztük a nagylelkűség, a GDP és a várható élettartam tekintetében is.