A lakhatás, a különböző szolgáltatások és a mindennapos költségek is jelentősen nőttek világszerte 2022-höz képest – írja a CNN a Worlwide Cost of Living Indexre hivatkozva. A szervezet minden évben többféle, különböző statisztikát készít, ami megmutatja, hogy átlagosan hogyan alakultak a megélhetési költségek, de a listából az is kiderül, hogy hol a legdrágább az élet.
A világ legdrágább városának címét idén rögtön ketten is megkapták: Szingapúr és Zürich.
Bár az előbbi valójában városállam, a kutatás során ezt nem vették figyelembe. Érdekesség, hogy a svájci település csak a hatodik helyet szerezte meg a listán, de mivel idén átlagosan Európa területén drágult leginkább az élet, előreugrott öt helyet. Őket követi Genf és New York, szintén megosztott második helyen. Bár New York évekig vezette a listát – tavaly épp Szingapúrral közösen – idén visszacsúszott, még úgy is, hogy egyébként a Nagy Almában is 1,9 százalékkal drágult az élet a 2022-es számokhoz képest.
A lista további szereplői Hong Kong, Los Angeles, Párizs, Tel Aviv és Koppenhága szerepelnek.
Mindenhol megdrágult az élet
A statisztikából az is kiderül, hogy az élet alapvetően sehol nem lett olcsóbb az egy évvel ezelőtti költségekhez képest. A 173 várost vizsgáló kutatásban közel 200 termék és szolgáltatás árát hasonlították össze, köztük a lakhatás, a dohánytermékek és a közösségi közlekedés költségeit. A számokból egyértelműen kiderül, hogy
a mindennapok az egész világon 7,4 százalékkal kerülnek többe, mint tavaly.
Fontos azonban megjegyezni, hogy 2022-ben még ennél is nagyobb arányban, 8,1 százalékkal lett drágább minden, mint 2021-ben volt. A szakértők szerint ez a drágulás annak ellenére folytatódni fog, hogy alapvetően az infláció csökkenésére számítanak világszerte.