A koronavírus kezdete óta 4000 vendéglátóegység szünt meg az 51 ezerből, de a mostani helyzet is komoly kihívások elé állítja a szektorban dolgozókat. Nehéz jó munkaerőt találni, a költségek megnőttek, de a fizetőképes vendégek száma csökken. Kovács László, a Magyar Vendéglátó Ipartestület elnöke a Világgazdaságnak mesélt arról, hogy milyen módszerekkel próbálják meg enyhíteni a helyzet nehézségét.
A szakember elmondta, hogy a legnagyobb költségeket a munkavállalók bérei jelentik, ezért
sok helyen a hét elején ki sem nyitnak, hiszen ilyenkor érzik meg leginkább a fizetőképes vendégek csökkenését.
Persze vannak olyan egységek is, ahol már a vasárnap este sem számít nyereségesnek, ezért ekkor is zárva tartanak, de akadnak olyan vendéglátósok is, akik nemcsak bizonyos napokon zárnak be, de az általános nyitvatartási időt is lerövidítik.
Ennek ellenére természetesen még most is rengeteg olyan hely van, ahová csúcsidőben csak foglalással lehet bejutni – sőt előfordul, hogy még úgy sem. De a szakértő elmondása alapján az embereknek a mostani gazdasági helyzetben már nem számít prioritásnak az éttermek, bárok látogatása.
-Közösségi élményre vágynak az emberek, látjuk a költési szándékot és hajlandóságot, hogy erre áldozzanak, de tudjuk, hogy a vendéglátás a lemondási lista élén szerepel – mondta Kovács László.