A pandémia berobbanása előtt még 193 ezren dolgoztak a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban, 2020 végére 177 ezer alá esett ez a szám, ami mostanra még tovább csökkent. A vendéglátást érintő, nagyjából 40-50 ezres munkaerőhiányt már csaknem az egész szakma megsínyli – egyes éttermek például trükköznek. A fővárosi Vadrózsa Étterem például szakácshiány miatt hétfőnként már zárva tart, míg a Magyar Vendéglátók Ipartestülete elnöke szerint voltak olyan helyek, ahol azért voltak kirakva a foglalt táblák az asztalokra, mert nem volt szakember, nem volt pincér, vagy épp nem volt elég szakács, aki megfőzze és kiszolgálja azokat az ételeket.
Emeltek a béreken, így sincs ember
A lezárások alatt rengeteg vendéglátós próbált más területeken boldogulni (például boltokban, üzletekben), és úgy tűnik, nem is térnek vissza korábbi foglalkozásukhoz. Emelt bér ide vagy oda, messziről elkerülik még az álláshirdetéseket is, mert újabb lezárásoktól tartanak. „Nem értjük például azt, hogy hol vannak azok a balatonos, felszabadult pincérek, szakácsok és szakemberek, akik a Balaton bezárása után esetleg feljöttek volna vagy fel kellett volna, hogy jöjjenek Budapestre. Nem jelentkezik ez a többletkínálat” – mondta az ATV Híradójának Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke.
Az elit helyek – ahova korábban kihalásos alapon lehetett bekerülni – is igyekeznek minden lehetőséget megragadni, már egyéves tapasztalattal is felvesznek nem is feltétlen szakképzett embert. A helyzetet megnehezíti, hogy a helyek egymásra licitálva igyekeznek elhappolni a munkaerőt egymás elől. Közben már a negyedik hullám is javában tart. A korábbi tiszti főorvos szerint különféle intézkedésekkel a vendégek számára is biztonságosabbá tehető egy hely, a szakmabeliek a legfontosabbak közt emlegetik a személyzet oltottságát, a távolságtartás fontosságát, valamint az FFP2-es maszk viselését.