Az Acqua alta, vagyis magas vízállás jelenség lényege, hogy az Adria hullámai elöntik a város alacsonyabban fekvő részeit. Sajnos ez nem újkeletű dolog, Velence régóta és folyamatosan küzd az árvízzel. A folyamatos esőzések időjárási riadókat és károkat okoztak Észak-Olaszországban, mígnem október 3-án, szombaton Velence városi tanácsa úgy döntött, hogy feloldja a MOSE-t (Mózes nevű mobil zsilip-rendszer).
A MOSE projekt (amely a MOdulo Sperimentale Elettromeccanico, vagyis kísérleti elektromechanikus modul rövidítése) a lagúna körül elhelyezett mobilgátak rendszeréből áll, amelyek felemelhetők, amikor a várost izolálni kell az Adriai-tengertől és védeni a dagálytól.
A MOSE gátjainak építése 2003-ban kezdődött, 17 év és 7 milliárd euró kellett hozzá – a rendszert alkotó 78 élénk sárga korlátot először ez év elején tesztelték – írja a Lonely Planet. Míg a MOSE szombaton visszafogta a dagályt, hétfőn ugyanez nem történt meg – az árapály alacsonyabb volt, mint a MOSE bevetési küszöbértéke, így a gátak a tengerben maradtak, és a városközpont végül elárasztódott, beleértve a Szent Márk teret és a bazilikát.
Az általános konszenzus, hogy Velence minden bizonnyal tett egy lépést a helyes irányba, de még mindig van tennivaló és szükséges a kalibrálás, hogy a MOSE hatékony eszköz lehessen a város védelmében.