A koronavírus miatt bevezetett korlátozás csaknem két hónapja tart Velencében, ez idő alatt mondhatni megtisztult a víz és újra előtűnt a tengeri élet, amelyet a városban évek óta nem láttak. Egyes kritikusok szerint bár a víz nem tisztább, az üledék, amelyet általában a hajók kevernek fel, leülepedett, ami számos ökológiai előnnyel járhat.
Jót tesz nekik a lezárás?
Az Európai Parlament 2019 februári jelentése szerint aggasztó Velence levegő- és vízszennyezettségének szintje, a mostani lezárás azonban számos ökológiai előnyt hozott magával akkor is, ha ez a turizmus rovására megy. Például profitálhatnak a víz zavarosságának megszűnéséből: a csatornák fenekére több fény jut, ez a növényzetre pozitív hatással van – állítja Giovanni Cecconi, ökológiai gazdálkodási mérnök. A zárolás a változás katalizátora is lehet, és további kezdeményezéseket válthat ki a lagúna védelme érdekében – írja az Euronews Living.
“A lezárás környezeti hatása természetesen nem adott azonnali orvosságot, azonban jó kiindulópont a velencei ökoszisztéma számára” – állítja a Velencei Resilience Lab alapítója, Giovanni Cecconi.
Életbevágó a víz megtisztítása
Azon dolgoznak, hogy javítsák a víz minőségét és csökkentsék a szennyezettségét, ami a lagúna újjáélesztését jelenti egyúttal. Előnyös társadalmi és gazdasági hatásokra is számítanak, például több munkalehetősége lesz a halászoknak. Nemrég arról is szó volt, hogy korlátoznák a turisták számát a városban, ezzel is segítve egy tudatosabb, barátságosabb életet megteremtését.