Duplájára, 10 euróra emelkedik a későn regisztrálók számára a napi belépő ára Velencében a következő turisztikai szezon kezdetén, jövő tavasszal – írja az MTI. Emellett az ideinél kétszer több napon át kell belépődíjat fizetni, jelentette be az észak-olaszországi város vezetése.
Nő a díj és a fizetésköteles napok száma is
A belépődíjat most 5 euróról 10-re emelték a későn regisztráló látogatók esetében. A belépődíjat csak azoknak kell megfizetniük, akik nem közvetlenül a városban szállnak meg, a szállóvendégek ugyanis idegenforgalmi adót fizetnek. A napi belépőt ráadásul hosszabb időn át, július végéig kell majd fizetniük a városba látogatóknak:
ez kétszer annyi napot jelent, mint az idei szezonban.
A belépődíjat csak a különösen nagy forgalmú napokon, hétvégéken és péntekeken, és a június 2-i nemzeti ünnepen kell megfizetni, reggel fél 9-től délután 4-ig. Jövőre tehát
összesen 54 nap lesz fizetésköteles, szemben az idei 29 nappal.
Nagyot kaszált Velence
Az idén szedett belépődíjakból a város mintegy 2,4 millió euróval gazdagodott, 485 ezer turista után. Akik legkésőbb 4 nappal érkezésük előtt lefoglalják a jegyet, azok továbbra is 5 euróért léphetnek majd be a városba. Tizennégy évnél fiatalabbak után nem kell fizetni.
“Velence a túlturizmus jelenségének leginkább kitett, és emiatt erősen kritizált városból az az úti cél lett, amely
a leghamarabb és legaktívabban reagál erre a jelenségre az egész világon
– mondta Simone Venturini városi tanácsos a BBC-nek. Néhányan azonban nem értenek egyet a belépődíj intézményével: Giovanni Andrea Martini városi tanácsos szerint például a rendszer nem segített abban, hogy egyenletesebben eloszoljon a Velencébe áramló tömeg, és a belépődíj bevezetése következtében a város csaknem “élő múzeummá változott”.
A napijegy meglétét okostelefonon megjeleníthető QR-kóddal kell igazolni. Aki ezt nem tudja bemutatni, az akár 300 euróra is büntethető, a kísérleti fázisban ezt azonban még nem hajtották végre a hatóságok.
Velencében 50 ezren élnek, és a vendégágyak száma is nagyjából ugyanennyi. A napijegyekből befolyó bevételt a városvezetés a csatornák, az utak és az épületek felújítására fordítja.