A valaha népszerű debreceni kirándulóhely, a Vekeri-tó szinte teljesen kiszáradt, írja az Infostart. A tó partján bűzlő haltetemeket és kisebb szemétszigeteket találnak a látogatók, és nem tudni, menthető-e még a tó.
Bizonytalan utánpótlás
A Vekeri-tó kizárólag esővízből táplálkozik, mivel a tavat egykor tápláló Kati-ér mára teljesen kiszáradt. Emiatt az utóbbi években a tó rendszeresen kiszárad: a legutóbb 2022-ben kiürült mederben az idei nyári kánikulák miatt ismét nagyon alacsony a vízállás, amely a téli időszakban is tartósan kitart.
A víz majdnem mindenhol eltűnt, a tómeder jelentős részében sétálni lehet
– ez azonban nem ajánlatos, mivel a tó déli részének partszakaszán elpusztult halak és kagylók százai oszladoznak, melyeknek bűze már messziről érezhető. A jelenlegi helyzetről fotók itt.
Talán még menthető
A tó azon részei, ahol még maradt némi víz, mocsárra hajaznak: az itt élő hattyúk és kacsák kénytelenek lábaikkal tolni magukat az alacsony vízállás miatt. A növényzet is megsínyli a helyzetet: a nád és a sás kiszáradva, helyenként zöld mohával borítva hajladozik a szélben.
A Vekeri-tó megfelelő vízellátására a Civaqua-program folytatása jelenthetne megoldást, azonban a víz utánpótlását biztosító beruházásnak ez a szakasza még nem kezdődött el.
Azt, hogy ez a projekt mikor hoz valódi változást a Vekeri-tó állapotában, még nem tudni.
A Vekeri-tavat az 1970-es évek elején alakították ki, a 18 hektáros területen egykor horgászni és csónakázni lehetett; a környék kedvelt kirándulóhelynek számított.