Ütés- és golyóálló üvegpajzsot helyeztek el a Szent Péter bazilikában található Pieta szobornál a korábbi, 1973-as védőüveg helyére – közölte a Vatikán pénteken.
A világ egyik leghíresebb műalkotásaként ismert Pietát, amely Szűz Máriát ábrázolja ölében Krisztus testével, Michelangelo a XV. század utolsó éveiben alkotta. A szobor 1517 óta a Szent Péter-bazilikában, 1749-től a bazilika jobboldali mellékhajója első kápolnájában látható.
Több mint ötven évvel ezelőtt,
1973-ban a szoborcsoportnál azután helyeztek el üvegfalat, hogy 1972. május 21-én Tóth László kalapáccsal megtámadta a Pietat.
A magyar származású, ausztrál állampolgárságú férfi megrongálta Mária alakjának arcát és bal karját. A helyreállítás kilenc hónapot vett igénybe, és utána a szobrot őrző kápolna bejáratát üvegfallal zárták le.
A most emelt, legfejlettebb technológiával készült üvegfal elmozdíthatatlan, kilenc réteg ütés- és golyóálló üveglap alkotja, és tökéletesen átlátszó,
semmit nem vesz el a szobor látványából. Az üveget olasz kutatócsoport fejlesztette ki. Elhelyezése és rögzítése hat hónapot igényelt.
A védőüveg felülete ötven négyzetméter, tömege csaknem 3,5 tonna, és a földrengéseknek is ellenáll. A régi üvegfal tizenkilenc milliméter vastag volt, az új huszonnégy és fél.
Az új védőüveg növeli a rendkívüli alkotás biztonságát és még erőteljesebb élményt nyújt a bazilikába a szentévben ellátogatóknak, akik a világ minden részéből érkeznek majd – fogalmazott Mauro Gambetti bíboros, a Szent Péter bazilika karbantartásáért felelős vatikáni műszaki hivatal vezetője. Úgy vélte, hogy a műalkotások biztonsága is elsőrendűnek számít a jelenlegi nagyon törékeny nemzetközi helyzetben.
Az utóbbi hónapokban, a védőpajzs felállításának ideje alatt a Pietát a bazilika főhajójában helyezték el, ahol üvegfal nélkül lehetett megtekinteni, amire több mint 50 éve nem volt lehetőség.
(MTI)