Védettségi igazolvány több alapon is kiállítható, mert nem kizárólag oltási igazolás. Amennyiben az illető:
- a COVID-19 betegségből meghatározott időn belül gyógyult fel, és ezt igazolni is képes,
- illetve ha az Európai Unióban, illetve a Magyarországon engedélyezett oltóanyaggal beoltják.
A módosított kormányrendelet, abban tér el a korábbitól, hogy a részletszabályok közül kikerült az a kitétel, hogy “a gyártó által meghatározott dózisú”, ennek következtében már 1 oltás után is kiadható lesz a védettségi igazolvány – szúrta ki a Portfolio. A módosított rendeletben arra is kitértek, hogy akik a hatályba lépése előtt kapták meg az első oltásukat, ők ugyanúgy meg fogják kapni a védettségi igazolványt, mint azok, akik ezt követően kaptak oltást és akik számára már hivatalból postázzák az oltási igazolást.
Aki már átesett a fertőzésen, igényelhet védettségi igazolványt, amennyiben laboratóriumi vizsgálattal igazolja, hogy a szervezetében a koronavírus elleni ellenanyag jelen van/nincs jelen. Amennyiben már nincsen jelen, akkor az igazolvány kiállításához más módszerhez kell folyamodni. Akik a hatósági egészségügyi adatbázisban, az EESZT-ben regisztrált pozitív koronavírus teszttel rendelkeznek, a korábbiaknak megfelelően és időtartamra kaphatják meg az igazolványt.
Az még kérdéses, hogy milyen jogosultságokat kap az, aki a rendelkezik védettségi igazolvány kártyával, valószínűleg a karanténszabályok alól felmentést fog kapni.
Több európai ország bejelentette: azokat az embereket, akik nem az EU-ban engedélyezett vakcinával lettek beoltva, őket oltatlan turistaként fogják kezelni. Ha azonban az oltási igazolványban nincsen benne az oltás típusa, csak az állam hivatalosan szavatolja, hogy az utas védett, akkor adódnak érdekes kérdések. Diplomáciailag nehezen lenne magyarázható, hogy egy EU-s állam által kiállított hivatalos dokumentum valóságtartalmát kétségbe vonja egy másik ország. A jövő majd választ ad a kérdésekre.