Az útlevelek általában igazán elegáns okmányok, hiszen egy országot is képviselnek egy adott állampolgár kezében, annak utazásai során. A világ országainak nagy része ezért nem is választ extrém színárnyalatokat, többnyire a piros, a kék, a zöld és a fekete dominál az okmányokat illetően – írja Roadster.hu. Vannak persze kivételek, olyan államok amelyek zászlóikban megtalálható színeket vesznek alapul.
Ilyen például a Fidzsi-szigetek irata, amely olyan türkizkékben pompázik, amely a nemzeti lobogóban is megtalálható. Ugyanez elmondható Kazahsztán utazási okmányáról is. De az egzotikus Vanatu és Guniea már az élénkzöld színnel tűnik ki a tömegből.
A Passportindex.hu munkatársa Hrant Boghossian szerint viszont nagyjából a kék és a piros szín dominál javarészt az alapszínek halmazában. A színekre ugyanakkor nem vonatkozik semmilyen nemzetközi előírás, de a borító méretére, formájára és technológiájára már igen, amit a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet ellenőriz.
A bordó szín kontinensünkön az európai egységet jelöli, ezért az EU-tagállamai egyöntetűen rendelkeznek ilyen színű útlevelekkel. A korábbi magyar irat emiatt is váltott át erre. A horvátok ugyanakkor nem lépték meg ezt, maradtak a kék színnél. Az érvelésük szerint a volt jugoszláv okmányra emlékeztette volna lakosságot.
Nagy-Britannia miután kilépett az Európai Unióból, kékre változtatta az utazási irata színét. Érdekesség, hogy egy másik tömörülés, az Andok Közösség országai szintén a bordó színnel fejezik ki egymás felé egységüket. A kék színnel pedig a Dél–amerikai Közös Piac országai; Brazília, Argentína, Paraguay és Uruguay élnek. De így tesznek a Karibi-térség államai is.
Az Egyesült Államok útlevelének mostani színét 1976-ban kapta: ez hasonlít legjobban a nemzeti lobogó kékjére. Ezelőtt volt számos más: a harmincas években zöld, később vörös, de még a feketét is kipróbálták.
A zöldet általánosan az iszlám államokkal társítják, mivel ennek ott vallásos szerepe is van. De a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségéhez tartozó országok is ilyen utazási okmányokat állítanak ki. Ugyanakkor az Egyesült Arab Emirátusokban a kék színre váltottak.
Bár a fekete elegáns és praktikus is (lévén a szennyeződések a legkevésbé látszanak a felületén), mégis az országok nagy része ódzkodik tőle. Kevés helyen találkozunk vele, elsősorban Afrikában: Zambia, Zimbabwe, Malavi. De Új-Zélandon is, ahol viszont a fekete az egyik nemzeti színnek számít.