A Newsweek Future of Travel Awards díjátadója azokat tünteti ki, akik az utazás jövőjén munkálkodnak és egy olyan iparág létrejöttében érdekeltek, amely alkalmazkodóképesebb, fenntarthatóbb, felelősségteljesebb, innovatívabb és befogadóbb. Ezért olyan vállalatok és egyének munkásságát részesítik elismerésben, akik egy fényesebb és rugalmasabb jövő érdekében építik újjá az idegenforgalmi iparágat. Ennek érdekében több száz jelölt közül válogatták ki a díjazottakat és persze arra ugyan nincs garancia, sem valami részletes tervrajz, hogy a turizmus Covid utáni jövője pontosan hogy fog kinézni (ehhez legalábbis egy bűvös kristálygömbre lenne szükség), ám azt azért feltételezhetjük, hogy a céljai, miszerint, hogy összehozza az embereket, illetve, hogy új helyeket járhassunk be és új élményeket szerezhessünk, nem fog változni.
A kilencfős zsűri tagjai között találunk újságírókat (többek között a Newsweektől és a National Geographictól), idegenforgalmi szakembereket és még az ENSZ Turisztikai Világszervezetének egy képviselőjét is. Lássuk is, hogy milyen kategóriákban keresték a turizmus jövőjét és ezeken belül mely jelöltek kapták meg a kitüntető elismerést!
Látnokok
A Látnok kategóriáról ezt írják az újság honlapján: „Miközben az utazások szüneteltek, egyes utazási vezetők ennek ellenkezőjét tették: feltűrték az ingujjukat, és új kezdeményezéseket hoztak létre, vagy átalakították a korábbiakat, hogy az utazási iparágat összehangoltabbá, érzékenyebbé és a felelős és fenntartható turizmust támogatóvá tegyék. Az olyan egyénektől kezdve, akik arra törekszenek, hogy az utazást befogadóbbá tegyék az alulreprezentált közösségek számára, egészen az olyan vállalatokig, amelyek úgy döntöttek, hogy az éghajlati tudatosság az egyetlen út előre, ezek a látnokok az utazás jövőjének irányítói.”
Ennek ismeretében már annyira nem meglepő, hogy az egyik díjazott az ugandai Praveen Moman volt, aki a Volcanoes Safaris vezetőjeként a kelet-afrikai főemlősök, közelebbről is a gorillák iránti érdeklődést igyekszik feltámasztani és ezért fáradozik már évek óta.
A díjazott cég, pedig a Tomorrow’s Air, mely a világ első olyan utazókból, utazási szolgáltatókból és utazási márkákból álló kollektívája, akik nek célja, hogy megtisztítsák a légkört a szén-dioxidtól, annak érdekében, hogy megőrizzék levegőnket a jövő generációi számára.
Úti célok
Erről a kategóriáról így írnak a szervezők: „Ezek az úti célok vannak most előretörőben: a fenntarthatóságra összpontosító városoktól kezdve az önmagukat újra feltaláló és természeti erőforrásaikat megújító országokig. Míg a listánkon szereplő néhány állomás a túlzott turizmus ellen küzdött, mások a közösségi alapú turizmus kialakítására összpontosítottak, hogy több utazót vonzzanak a helyi gazdaságok fellendítése érdekében. A döntőbe jutott úti célok kiválasztásakor a testületünk figyelembe vette a felelős és fenntartható turizmusban való vezető szerepet is.”
Ebben a kategóriában nem cégek és személyek voltak a díjazottak, hanem egy ország és egy város. Előbbi esetében a győztes Panama lett és elsősorban a fenntarthatóság értékei mellett való kiállása okán. Erről az egyik zsűri tag, Paula Vlamings, a Future of Tourism alapítója így írt:
„Panamának gyönyörű zöld területei, csodálatos szigetei és hihetetlen őslakos kultúrája van, de csak az utóbbi néhány évben helyezték előtérbe a fenntarthatóságot – a társadalmi és környezeti szempontokat.
Ahogyan ez az úti cél újragondolja magát, új utakat nyitva gazdag természeti és kulturális örökségének felfedezéséhez, az utazók országélményére gyakorolt hatása mélyreható lehet – és sokkal előnyösebb a helyi közösségek számára.”
A városok közül pedig meglepő módon a kolumbiai Medellínt emelték ki, mely települést a legtöbben a Narcos című sorozatból ismerhetnek, mint a hírhedt Pablo Escobar szűkebb pátriája. Nos, Medellín nem ragadt bele a múltba, hanem inkább felvette az idők ritmusát és a bezöldülésre fókuszált, jelenleg éppen a város széndioxid-kibocsátását igyekeznek minimalizálni az ottaniak.
Légi közlekedés
Ebben a kategóriában a legjobb nemzetközi légitársaság és a legjobb nemzetközi repülőtér címért ment a verseny, előbbiek között a Singapore Airlines diadalmaskodott a korszerű gépparkja, a rendszeresített fenntartható üzemanyaga,
valamint azért, mert 2050-re vállalta, hogy 50 százalékkal csökkenti a cég károsanyag kibocsátását.
Ami a repülőtereket illeti, az előbbi nyerteshez képest nem kell olyan nagyon messze menni, hogy megtaláljuk, lévén, hogy a Szingapúr-Changi repülőtérről van szó, ami az egyik zsűritag szerint „már régóta az egyik legünnepeltebb globális légiközlekedési csomópont, és bár más nemzetközi repülőterek is nagyot léptek előre az évek során, az utazók és a helyiek számára nyújtott kényelmi szolgáltatások terén egyik sem tudja felvenni vele a versenyt.”
Túrák és utazásszervezők
Vannak olyan utazások – általában a legfeledhetetlenebbek –, amelyek szakértő tervezést, tudást és forrásokat igényelnek. A legjobb utazásszervezők tudják, hogyan kell alkalmazkodni az úthoz – és az utazás ezen új korszakához. Ez a panel olyan vállalatokat és utazásokat emelt ki, amelyek az előrelátó utazókra összpontosítanak, és pozitívan hatnak az általuk érintett úti célokra és közösségekre. A panel sokrétű volta okán több díjazott is született, szám szerint öt, ezek közül az Abraham Path Experiences a Közel-Kelet vendégszerető oldalát kívánja bemutatni az odalátogatóknak és ehhez az Ábrahám-utat használja, ami egy ezer kilométeres zarándokút a törökországi Şanlıurfa és a dél-izraeli Negev-sivatag között.
A másik díjazott csapat az AltruVistas volt, akik egyéni, személyre szabott utazásokat szerveznek, melyek pilléreiként az élménypedagógia, a jótékonyság és a társadalmi felelősségvállalás funkcionálnak.
A New York-i Explorer’s Passage irodáról ezt írta egy zsűritag: „Megtestesíti az alapító személyes átalakulását, aki pénzügyesként egyszer csak létrehozott egy utazási irodát, amely aztán újra átalakult és az éghajlatváltozás elleni küzdelemben tevékenykedő erővé vált. Ritka és erőteljes történet az övé.”
Az Impulse Travel Colombia a kolumbiai helyi közösségekkel akarja megismertetni az utazókat, nem utolsó sorban az ország szinte páratlan zeneiségén keresztül.
A Natural Habitat Adventures pedig hivatalos WWF partner lévén a természet felfedezése és megőrzése mellett tette le a voksát. Olyan új és izgalmas kezdeményezések tapadnak a nevéhez, mint a világ első olyan túrája, ami nem termel szemetet.