Egyre többször lehet algavirágzásra számítani a magyar vizeken, elsősorban a klímaváltozás miatt – írta egy, a közelmúltban kiadott közleményében a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI).
A BLKI Facebook-oldalán pár napja ismét a magyar tenger algásodása volt a téma. “Az, hogy jelenleg az algák biomasszája alacsonyabb, mint a korábbi években, nem jelenti azt, hogy az egész nyár ilyen lesz. Algavirágzás a tó nyugati területein a jövőben is előfordulhat, sőt, lokális vagy időszakos algavirágzást a keleti tóterületeken is megfigyelhetünk” – olvasható a bejegyzésben.
“Annak ellenére, hogy kevés alga van, a közösség összetétele már a későnyarat idézi, uralkodóvá váltak ugyanis a fonalas kékalgák (más néven cianobaktériumok), amelyek a tóban jellemzően a nyár második felében töltenek be vezető szerepet” – írták a kutatók július 21-én.
Amikor rekordot döntött az algásodás
A klorofilkoncentráció 2019-ben emelkedett meg drámaian a Balatonban, az akkor mért köbméterenkénti 300 milligramm másfélszerese volt az 1982-es nagy algásodás csúcspontjakor rögzített értéknek, ehhez elsősorban jelentős foszforra volt szükség, ami a szakemberek szerint csakis az üledékből származhatott – írja a Világgazdaság.
“Korábban soha nem volt ilyen mértékű algásodás a Balatonban, még a hetvenes-nyolcvanas években sem, amikor az eutrofizáció volt a legfontosabb probléma a Balatonon” – nyilatkozta négy éve az InfoRádióban Istvánovics Vera biológus, a BME Vízgazdálkodási Kutatócsoportjának munkatársa.
Az algásodás akkor a fotósokat is megihlette, Varga Györgynek a Zala folyó torkolatánál, Fenékpuszta közelében készített látványos képeit itt nézheted meg.
Fürdés után mindig le kell zuhanyozni
Nemrég beszámoltunk a BLKI és a Debreceni Egyetem (DE) a magyar tavak, főként a Balaton algavirágzásáról és az algatoxinokról tartott Őszintén a Balatonról című tudományos előadóüléséről, ahol elhangzott, hogy az algavirágzást okozhatják olyan kékalga (cianobaktérium) fajok, amelyek toxintermelésre képesek, ezáltal megbetegedéseket idézhetnek elő. Az eddigi eredmények alapján a balatoni algatörzsek nem erős toxintermelők, ugyanakkor előfordulnak olyan fajok, amelyek az arra érzékenyeknél problémákat okozhatnak.
Az előadáson a strandolóknak is üzentek: ha látható algatömeg jelenik meg a vízben, a szakemberek javaslata szerint a fürdőzést érdemes az algával kevésbé terhelt területekre korlátozni, és fürdés után mindig le kell zuhanyozni.