Ha Stonehenge, akkor sok-sok kőoszlop kör alakban elrendezve. Ez Anglia egyik legmisztikusabb látványossága, de ilyen a Drombeg-kör Írországban, a Carnac-kövek Franciaországban vagy a Callanish-kövek Skóciában. A spanyol Stonehenge is felkerült a listára, miután közel 60 év után újra megjelent.
Rejtélyes, ősi templom
A Guadalperal Dolmennek nevezett megalitikus emlékmű nagyjából 150 kőből áll, amelyek közül néhány 1,8 méternél is magasabb. A darabok 26 méter átmérőjű körben vannak elrendezve. Valószínűleg templomként, temetkezési helyként, vagy egyes feltételezések szerint kereskedelmi csomópontként funkcionált, hiszen jó az elhelyezkedése, a folyó partján fekszik.
Az 1920-as években kezdték el feltárni a spanyol–portugál határ keleti oldalán, Hugo Obermaier német kutató vezette a helyszín ásatását, és néhány leletet elvitt Berlinbe, hogy megvizsgálja és kiállítsa, tanulmányait azonban csak 1960-ban tették közzé. 1963-ban, Francisco Franco idején a területet elárasztották vízzel a Valdecañas-víztározó építése során. A megalit emlékmű a víztározó mélyén pihent, bár a legmagasabb kövek hegyei néha megjelentek nyaranta, amikor a vízszint csökkent – egészen 2019-ig.
56 év után felszínre került
A 2019-es szárazság idején az oszlopegyüttes teljes egészében előbukkant a Tagus-folyó vize alól Spanyolországban, Peraleda de la Mata városában, a Campo Arañuelo régióban, köszönhetően a száraz időszaknak és egy megállapodásnak, miszerint Spanyolország Portugália felé vizet juttatott, megcsapolva a folyót. A víz szintje ezzel olyannyira lecsökkent, hogy a Kr. e. 2000-3000-ből származó oszlopegyüttes végre maga valójában megjelent. A szakértők már akkor azt mondták, hogy az őszi és téli csapadék hatására a víz szintje ismét emelkedni fog, a dolmen pedig újra eltűnik majd – így is lett.
Minden szem rászegeződik
A hely vonzotta a turistákat, ugyanakkor aggodalomra adott okot, hogy sokszor felügyelet nélkül látogatták, pedig a kőoszlopok eléggé veszélyesek, hiszen a víz alatt töltött évtizedek után a porózus gránitkövek elkezdenek repedezni, szétesni; másrészről pedig a látogatók is megrongálták a köveket. Ez arra sarkallta a Peraleda de la Mata lakosait, hogy sürgessék a spanyol kormányt: helyezzék a sziklákat biztonságosabb helyre, ahol megőrizhetik és tanulmányozhatják. Online petíciót készítettek az emlékmű megmentésére, amelyre több mint 44 000 aláírás gyűlt össze, törekedtek arra, hogy kulturális értéknek nyilvánítsák, ezzel védjék, ám mostanra a Valdecañas vízszintje normalizálódott, ezért a kőrengeteg egésze újra víz alá került, és nem tudni, mikor válik ismét láthatóvá – írja a BBC.