Görögország tavaly az elsők között várta vissza a nemzetközi látogatókat, idén pedig arra számít, hogy az eddigiekhez képest korábban, márciusban kezdődik a szezon – éppen ezért már most enyhít a beoltott látogatók belépési követelményein. Február 7-e óta azoknak az EU-ból és a schengeni övezetből érkező utazóknak, akik rendelkeznek uniós digitális COVID-19 igazolvánnyal, nem kell bemutatniuk egy indulás előtti negatív tesztet.
Hozzájuk csatlakozott több tucat másik EU-n kívüli ország is:Albánia, Andorra, Örményország, Zöld-foki Köztársaság, El Salvador, Feröer-szigetek, Grúzia, Izrael, Izland, Libanon, Liechtenstein, Moldova, Monaco, Montenegró, Marokkó, Új-Zéland, Észak-Macedónia, Norvégia, Panamai Köztársaság, San Marino, Szerbia, Szingapúr, Svájc, Tajvan, Tunézia, Togo, Törökország, Ukrajna, Egyesült Arab Emírségek, Egyesült Királyság, Uruguay és a Vatikán. Az Ausztráliából, Kanadából és az Egyesült Államokból érkező utazók is bejuthatnak, ha igazolják, hogy megkapták az oltást/felépültek a vírusból, vagy bemutatják az indulás előtt 72 órával végzett negatív PCR-tesztjüket, esetleg az indulás előtt legfeljebb 24 órával végzett negatív antigéntesztjüket – írja a Lonely Planet.
A többi országból érkező látogatóknak továbbra is be kell mutatniuk a negatív PCR-tesztet, amit 72 évvel indulás előtt végeztek, vagy negatív antigéntesztet, amit legfeljebb 24 órával az indulás előtt végeztek. Emellett Görögország továbbra is megköveteli a maszkok viselését beltéren és bizonyos kültéri helyeken is, ezért mindig jó, ha lapul egy a zsebben. Zárt étkezőhelyek, szórakozóhelyek (mozi, színház), múzeumok, kiállítási központok, fitneszközpontok és sporthelyszínek látogatásához az oltás igazolása szükséges.
Hogyan utazhatnak a magyarok?
A legfontosabb kérdés számunkra az, hogyan utazhatnak a magyar állampolgárok. Mi uniós digitális covid-oltási igazolvány;
uniós digitális covid-gyógyultsági igazolás (átestek a Covid-19 betegségen); angol nyelvű államilag elismert labortól származó a SARS-CoV-2 fertőzésből való felépülési igazolás, pozitív PCR- vagy rapid antigén teszt, amely a teszt napjától számított 14. naptól a teszt napját követő 180 napig érvényes; 72 óránál nem régebbi negatív eredményű PCR-teszt; 24 óránál nem régebbi negatív antigén gyorsteszt eredményről szóló igazolás bemutatásával karanténkötelezettség nélkül léphetünk be Görögországba a Konzuli Szolgálat tájékoztatása szerint. Külön kiemelendő, hogy
az oltási igazolás a második adag oltás beadásától számított 14. naptól érvényes.
Amennyiben a beutazni szándékozó személy még nem kapta meg a harmadik oltást, az oltási igazolást a második oltás beadásától számított 270 napig fogadják el a beutazáshoz.
Az elfogadott oltóanyagok: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson & Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnyik), Cansino Biologics, Sinopharm. A szabályozás szerint 2022. február 7-től amennyiben a második oltástól eltelt 7 hónap és az érintett személy még nem kapta meg a 3. oltást, az illető Görögországon belül oltatlannak számít. A gyógyultsági igazolás érvényessége a megbetegedés (pozitív PCR-teszt) dátumától számított 14. naptól a 180. napig terjedő időszakra szól. Azoknak, akiknek nincs oltási igazolásuk, vagy betegségen átesettséget igazoló okmányuk a beutazástól számított 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztről, vagy 24 óránál nem régebbi negatív antigén gyorstesztről kell bemutatniuk igazolást. A tesztkötelezettséget 5 éves kortól állapították meg. Mindezek mellett az utazás megkezdése előtt az országba belépőnek kötelező a Passenger Locator Form (PLF) kitöltése.