A járvány miatt meghozott intézkedések hatására egyre többen dolgoznak otthonról és a világ szerencsésebb szegleteiben a digitális oktatást is meg tudták szervezni 21. századi módra, így a munka és az utazás közötti határvonalak bizonyos esetekben meglehetősen homályossá váltak. Emellett továbbra is fontos szempont marad a biztonság és a tisztaságra való igény, így az utazók előnyben részesítik majd a kivehető magánlakásokat a vendégekkel púposra pakolt hotelekkel szemben. A nemzetközi turizmus 2020-ban jóformán parkolópályára került és ezt a hatást 2021-ben is érzékelni lehet majd. Az utazás legfőbb célja egyelőre mindenképp az lesz, hogy találkozzunk a barátainkkal és családtagjainkkal, lehetőleg biztonságos és ellenőrzött körülmények között.
Magyarán az utazás 2021-ben kevésbé a turizmusról fog szólni, sokkal inkább a munkáról (pl. digitális nomádkodás), illetve az otthontól távoli, biztonságos pontokon való találkozásokról. Erre például remekül használhatjuk az Airbnb-t, vagy esetleg más hasonló szolgáltatást, mint amilyen pl. a NomadX, a SpotAHome, vagy a Flatio.
Az Airbnb készített is egy felmérést az amerikai utazók preferenciáiról és a beérkezett válaszokból, valamint a böngészési és szállásfoglalási adatokból kinyert statisztikák szerint az alábbi három trend fogja meghatározni a 2021-es utazásokat.
Élni a világban bárhol
Az otthonról végzett munkának köszönhetően egyre többen utaznak, hiszen senki nem írja elő, hogy honnan dolgozzon az ember, ha már megnyerte magának a home office-t, ugyanolyan remekül lehet dolgozni a gép előtt egy gazdagréti panelben, miközben a Szomszédok főcímdalát hümmögi az ember, mint a Mátra tetején. Az Airbnb kutatásából az derül ki, hogy a válaszadók több mint 80 százaléka szívesen mozgatja a home office főhadiszállását. A negyedük úgy is véli, hogy képes lesz ott élni, ahol akar és távmunkából tolni a megélhetés szekerét. A felmérésben szereplők egyötöde már el is költözött a járvány alatt, van aki csak ideiglenesen és olyan is akad köztük, aki véglegesen. A szülők 60 százaléka gondolkodik rajta, hogy ha az iskolákba továbbra sem lehet bejárni, akkor szívesen utazgatna a gyerekeivel „munka közben.”
Nem meglepő módon a Z-generációsok és az ezredforduló környékén született fiatalok azok, akik a legbiztosabbak abban, hogy képesek lesznek egy új helyre költözni és közben home office-ban dolgozni, illetve tanulni.
Mivel egyre több az olyan szolgáltató, amelyik hetekre, akár hónapokra is rendelkezésünkre bocsát egy ingatlant szinte bárhol a világon, ezért sokan arra használják ezeket, hogy megnézzék, tudnának-e a környéken élni és nem zsákbamacska jelleggel ugranak fejest egy lakás vagy házvásárlásba. A költözők nagy része az agglomerációba mozdul ki, vagy egyenesen vidékre és nem a városokba befele, ami egy egészen érthető reakció a vírus terjedésére.
A #maradjotthon átértelmezése
A vírussal kapcsolatos bizonytalanságok miatt a korábbi elképzelések igen csak hurráoptimistának bizonyultak, így nagy valószínűséggel 2021 is a belföldi turizmus éve lesz. A válaszadók 62 százaléka azt mondta, hogy olyan helyre tervezi a vakációját, ami az otthonától, vagy az épp aktuális lakhelyétől nem esik messzebbre, mint amit autóval kényelmesen be lehet járni. Ez az amerikaiak esetében azt jelenti, hogy míg a 2019-es utazási tervek dobogós helyezettjei Párizs, London és Róma voltak, ez 2020-ra úgy változott, hogy a többség számára vonzóbbá váltak a Tennessee-i, Colorado-i, kaliforniai és floridai célpontok.
Persze ez nem jelenti azt, hogy ilyen körülmények között nem lehetne izgalmassá varázsolni az utazást, így egyre többen próbálják valami egzotikummal feldobni a vakációjukat, így faházakba, jurtákba foglalnak szállást.
Nagy keletje van manapság a világtól eldugott, kicsi és békés helyeknek, így az Isten háta mögötti kunyhók és kalyibák iránt is megnőtt a kereslet.
A karavánturizmus felfutása
A 2020-as nagy leállás után egyáltalán nem meglepő, hogy a skype meg facebook messenger-es kapcsolattartás hetei, hónapjai után komolyan jelentkezett az embereknél az igény, hogy személyesen is időt tölthessenek távolba szakadt barátaikkal, szeretteikkel.
A válaszadók 85 százaléka úgy véli, jó dolog volna ideiglenesen, vagy akár véglegesen is olyan helyre költözni, ahol közelebb lehet a családjához.
Ha pedig ezt némi vakációzással akarja összekötni az ember, erre tökéletes megoldás a karavánturizmus, amikor néhány autóval, esetleg lakókocsival nekivágunk az országnak elmegyünk ide-oda, mindenki a maga járgányával, ami biztonságossá teszi a dolog utazási részét és mégis tölthetünk időt együtt is.
Mit hoz a jövő?
Nyilván nem fog ez örökre így maradni, és érthető módon minél többet ül az ember egy helyben, annál erősebben jelentkezik benne az igény arra, hogy kitörjön arról a helyről. A felmérésből például kiderül, hogy az utazási korlátozások ellenére a többség már reményekkel telve a külföldi utazást tervezgeti. Olyan városok szerepelnek a válaszadók listáin, mint pl a kolumbiai Bogotá (ennek köze lehet a Copá America 2021-re halasztásának), a dél-koreai Szöul, London, a Maldív-szigetek, Franciaország, és Olaszország.