Az év második felében felében biztonsági intézkedésekkel, és a szolgáltatások specializálásával készülnek a teljes téli szezonra az üdülőhelyeken, turisztikailag népszerű településeken – például Horvátországban, Ausztriában, a cseheknél vagy a szlovákiai síparadicsomokban –, amihez munkások is kellenek. Eközben Magyarország nemigen fogad turistákat, a szálláshelyek, vendéglők, cukrászdák tanácstalanok, mikortól számolhatnak stabilan bevétellel – ennek következtében sok vállalkozás leállt, a munkaadók sorra mondanak fel alkalmazottaiknak.
Kevés a lehetőség, irány külföld!
– Ezt máris kihasználják a külföldi szolgáltatók – akiknek például Ausztriában, a tipikus téli üdülőkörzetekben, a nyolcvan százaléka magyar üzemeltető – és jól fizető szezonális munkákra csábítják a gyakorlott, értékes magyar szakembereket minden területről, több országból is – mondta a Magyar Nemzetnek Kovács László, a Budapesti Gazdasági Egyetem Turizmus-Vendéglátás Karának, illetve a Gundel Károly Szakképző Iskola vendéglátó mester-szaktanára, hozzátéve:
elsősorban a kétkezi dolgozók, vagyis a cukrászok, szakácsok, felszolgálók, szobalányok, recepciósok, londinerek, sőt takarítók, kézi mosogatók kapnak lehetőséget a külföldi munkára.
– Csábítják a dolgozóinkat a szomszédba, és a kényszer miatt többen vállalják is a néhány hónapos távollétet a családtól a több száz kilométerre lévő üdülőhelyeken, városi éttermekben, szállásokon, az ottani falusi turizmusban. Idehaza a munkavállaló és a dolgozó lépéskényszerben van, mivel egyelőre nagyon leszűkültek a lehetőségek – fűzte hozzá.
Az első hullám után a munkaadók nem számítottak arra, hogy őszre sokkal nagyobb veszteségekkel kell szembenézniük, ráadásu kérdéses, mikor rendeződik a turizmus helyzete. Persze a bevétel nélkül maradt cégek sem tudják a végtelenségig finanszírozni az alkalmazottaik bérét, míg helyreállnak a dolgok, így sajnos elkerülhetetlenül veszítik el a megbízható dolgozókat.