A szerető gazdik szeretnének minél több időt eltölteni a kedvenceikkel. Néhány kutyus hajlamos zokon venni, ha egyedül kell otthon maradnia, cikkünkben így olyan kutyabarát múzeumokat, színházakat, mozikat és túrázós helyeket gyűjtöttünk össze, amelyekben jót programozhatsz a barátaiddal, de a kedvencedet is magaddal viheted.
A színház, ahol szeretettel várják a kutyusokat is
Igen, ma már léteznek kutyabarát színházak is! A Veszprémi Petőfi Színház például a családbarát és akadálymentes szemlélete mellé vette a kutyabarát szolgáltatását is.
„A Veszprémi Petőfi Színház társadalmi szerepvállalása az évek során kiemeltté vált, beépült mindennapi munkánkba és céljaink között szerepel, hogy minden szegmensnek megteremtsük a színházi szórakozás, feltöltődés lehetőségét és az egész család számára kikapcsolódást biztosítsunk – így a kis négylábú családtagoknak is. Színházunk közel két éve indította útjára kutyabarát előadásait, hogy nézőink kis kedvenceikkel együtt is élvezhessék a színház varázslatos világát. A Latnovits-Bujtor Játékszínünkben több alkalommal is vártuk a közönséget kutyabarát Kukamese zenés mesejátékunkra, valamint szilveszteri és farsangi mulatságokra is” – közölte a Veszprémi Petőfi Színház a Startlappal.
Mint megjegyzik, az előadásokra a kutyáknak nem kell jegyet váltani, sőt vízzel és meglepetésfalatokkal is készülnek a négylábú nézőknek.
„Kifejezetten kutyabarát előadásainkkal kapcsolatban előzetesen tájékoztatjuk nézőinket az adott előadás plakátján megjelenített kutyabarát logóval. Az előadásokra – a beltéri helyszín miatt – csak kistestű, szobatiszta kutyusokat van lehetőségünk beengedni. Az előadás, a nézők, valamint kutyatársak zavarásának elkerülése miatt, közönségünk közreműködését kérjük abban, hogy a kutyákat csak rövid pórázon, maguk mellett vagy ölben tartsák. Közönségünk rendkívül együttműködő, ahogy a kutyusok is, akiket annyira leköt a színházi előadás, hogy szinte nem is moccannak gazdáik öléből vagy a székük mellől” – tették hozzá .
„Színházunk bármelyik épületébe bevihető segítőkutya, előadás esetén nekik szintén nem kell jegyet váltani. Ilyen esetben jegyet a sor szélére tudunk biztosítani, hogy mindenki kényelmesen tudja élvezni az előadást. Jegyirodánk rendelkezik itatótállal, melyet jobb idő esetén kihelyezünk és folyamatosan cserélünk a Jegyiroda ajtaja mellett; hidegebb időben pedig a Szervező kollégáktól tudnak kérni vizet a kutyáknak. Jegyirodánkba lehetséges kutyával bemenni” – írták.
A színház ezen kezdeményezései mellett kutyaszínészekkel is büszkélkedhet.
„Keménykalap és krumpliorr előadásunk főszereplője volt két kutyus is, Trace és Csini, akik közül Csini a mai napig erősíti Kukamese stábunkat a gyermekek legnagyobb örömére. Örömmel teljesítettük a VII. Tacsi Talira kapott meghívásunkat, ahol Kukamese zenés mesejátékunkkal színesítettük az érdekes és szakmai programok sorát, illetve az Emeljük a gyermekeket a magasba! kezdeményezés keretében is kutyabarát előadással vártuk a család minden tagját. Munkatársaink között is köszönthetünk egy négylábú kollégát, ugyanis társulatunk tagja, Lengyel Zsófi segítőkutyájával, Mokkával együtt dolgozik velünk a mindennapokban” – írták.
Kutyabarát múzeumok
A magyarországi főváros első kutyabarát múzeuma az Óbudai Múzeum. Az intézmény kiállításai 2014. augusztusa óta nyitva állnak a házi kedvencek előtt is. A múzeum állandó kiállításai közé tartozik a „Játék a városban”, az „Óbuda egy város három arca” és a „Templomok a talpunk alatt”.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A „Játék a városban”részleg a múzeum első nagyobb szabású játékkiállítása. A termekben Magyarország 1990 előtti emblematikus polgári és szocialista játékait, többek között babákat, bababútorokat, autókat, építő- és társasjátékokat, lemezjátékokat lehet megnézni.
Az „Óbuda egy város három arca” interaktív résznél azokat az Óbudára jellemző egyedi életmódbeli, társadalmi sajátosságokat lehet megismerni, amelyek különböznek a főváros többi részétől. A „Templomok a talpunk alatt” kiállítás pedig az Óbudai Múzeum pincéjében látható, és a mai Fő téren állt két középkori templom történetét mutatja be.
A Mai Manó Ház tárt karokkal várja a kutyussal érkező gazdikat 2016. júniusa óta. Az intézmény a budapesti Nagymező utcában található, célja, teret engedni a hazai, nemzetközi fotókiállításoknak.
Szintén kutyabarát helyszínnek számít a budai Várfok Galéria, aminek a változatos kiállításain a kortárs művészetben lehet elmerülni.
További kutyabarát intézménynek számít az Aquincumi Múzeum és Régészeti Park, a szentesi Koszta József Múzeum és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum a szentendrei skanzenben.
Mozizz a kedvenceddel!
Számtalan nyitott és szabadtéri mozi áll a gazdik rendelkezésére, az őszi-téli időszakban viszont néhány zárt helyszínt is fel tudtok keresni közösen.
A különböző művészmozik általában kutyabarát helyszínnek számítanak. Ide tartozik például a budapesti Corvin Mozi, a Toldi Mozi, a Puskin Mozi, a VI. kerületi Művész Mozi és a Tabán Kinotéka.
A nyári időszakban a listára vehetitek a Balatonnál lévő Zamárdi Kertmozit és a Fövenyes Kertmozit.
Várak, amit ne hagyjatok ki
Akad néhány olyan helyszín is, ahol könnyedebb sétát tehettek a kutyusoddal. A Balaton egyik nagy kedvencének a Szigligeti vár számít, és a helyszínen tárt karokkal várják a gazdikat is.
Nem túl messze, a Balaton-felvidék nyugati részén futhattok bele Sümeg várába is. Ezt a helyszínt is megtekinthetjük kutyusokkal.
Boldogkő vára egy sziklaszirten álló középkori vár közvetlenül Boldogkőváralja mellett. A területet remek hétvégi kirándulós helynek tartják számon, így érdemes magaddal vinned a kutyusodat is az útra.
Az egri a magyar történelem egyik leghíresebb vára. És igen, a helyszínre a kutyusodat is veled tarthat, de mint írják, a Vármúzeum területére kutyát csak pórázon lehet bevinni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A siroki vár a Mátra északkeleti részén található, és szintén kutyabarát helyszín. Mint az oldalukon írják, a vár bár látogatható házi kedvenccel, a múzeumi épület belső tereibe nem szabad bevinni a kutyusokat.