A 851 kilométeres versenytáv alatt közel 8000 méter szintemelkedés – ez a világ 20. legmagasabb hegycsúcsának megfelelő emelkedő – várja a kerékpárosokat – olvasható a verseny hivatalos honlapján.
A Tour de Hongrie 2015-ös visszatérése óta egyetlen évben sem volt még ekkora a táv szintemelkedése. Nem lehet véletlen, hogy a 45. Magyar Kerékpáros Körverseny előzetes névsora szerint az indulók között a 34-szeres Tour de France szakaszgyőztes Mark Cavendish és a háromszoros világbajnok Peter Sagan is szerepel. Noha a keretet csak a májusi csapatakkreditáció után lehet biztosra venni, az előzetes névsorból is sok minden kiderül.
Ennek alapján a 120 főből a legtöbben az olaszok, a spanyolok és a magyarok képviseltetik magukat.
Izgalmasnak ígérkezik a 2024-es útvonal
Gyönyörű tájakon visz végig az idei verseny is. Ha valaki nézőként csatlakozik az egyes szakaszokhoz, akár egy kis kirándulással, városnézéssel is összekötheti a szurkolást. Alábbiakban azt is eláruljuk, melyik etap környékén mit érdemes még meglátogatni.
1.szakasz: Karcag – Hajdúszoboszló (166 km)
Rajt: 2024. május 8. (szerda) 12:50, Karcag, Karcag Kincse Művészeti és Konferencia Központ
Befutó: 16:30, Hajdúszoboszló, Szent István Park
Az idei mezőny a Nagykunság fővárosából, azaz Karcagról indul útnak. A versenyzők a Hortobágyon keresztül érkeznek majd Hajdúszoboszlóra. Itt kerül majd sor a csapatbemutatóra is.
Karcagon járva érdemes lehet megnézni az épen maradt műemlék-szélmalmot vagy az egész évben ingyenesen látogatható interaktív lombkorona sétányt. A sétány 6-7 méter magasan fut a fák lombozatában, 40 interaktív állomással bemutatva a régió élővilágát. Az első szakasz szurkolói az izgalmakat akár a híres hajdúszoboszlói gyógyfürdőben is kipihenhetik.
2. szakasz: Tokaj – Kazincbarcika (162 km)
Rajt: 2024. május 9. (csütörtök) 12:40, Tokaj, Fesztiválkatlan
Befutó: 16:30, Kazincbarcika, Építők útja
A második szakasz Tokajról rajtol. Innen a mezőny előbb a Zemplén, majd Kazincbarcika felé indul. Ez az etap két kategorizált emelkedőt és 1000 méternyi szintemelkedést tartalmaz.
A környéken a legszebb település Mád, ahol a híres mádi zsinagóga is található. 2004-ben felújításon esett át az épület, így azóta újra régi pompájában tündököl. Ki ne hallott volna a híres tokaji borokról? Akik estére is maradnának a környéken, azoknak érdemes benevezniük egy bortúrára vagy borkóstolóra!
3. szakasz: Kazincbarcika – Gyöngyös-Kékestető (183 km)
Rajt: 2024. május 10. (péntek) 11:45, Kazincbarcika, Városháza
Befutó: 16:30, Gyöngyös-Kékestető, parkoló
A királyetapon a versenyzők Kazincbarcikáról indulnak és Eger érintésével érkeznek majd meg a Mátra lábához, hogy aztán egy hegyi kört letekerve a Kékestető csúcsán érjenek célba. A Kékestető hazán legnehezebb hegye, az 5,5 százalékos kaptató idén tizenharmadik alkalommal része a Tour de Hongrie útvonalának.
Ha belefér a futam előtt, a kazincbarcikai csónakázó tó egy valódi gyöngyszem, ahol a látogatók akár vízre is szállhatnak. Az igazán elszántak az az ország legmagasabb pontjára (Kékestető- 1014 méter) is követhetik a karavánt. A toronykilátó semmivel sem összehasonlítható panorámát kínál a magasból. A kilátótól alig néhány perc séta a legendás, nemzeti színűre festett csúcskő. 1985 óta jelzi az ország legmagasabb pontját.
4. szakasz: Budapest – Etyek (167 km)
Rajt: 2024. május 11. (szombat) 12:20, Budapest, Hősök tere
Befutó: 16:30, Etyek, Korda Stúdió
Május 11-én a verseny egyik legtrükkösebb szakaszára érnek a versenyzők. A Hősök teréről az Andrássy út, a Lánchíd és a Várkert Bazár felé vezet majd az útjuk, innen pedig Etyekre kell tekerniük.
Bár a verseny hevében erre kevésbé lehet majd figyelni, a Hősök tere a világörökség része. Ezt a teret az 1896-os milleniumi ünnepségre építették, és a magyarok ezeréves történelmét eleveníti fel. 14 történelmi ikon szobrát fedezhetjük fel a téren, amely 1900-ban a párizsi világkiállítás nagydíját is elnyerte. A futamot záró helyszín, Etyek a Korda Filmparkról híres. Itt bizonyos időközönként látványos élménytúrákon leshetnek be a látogatók nemzetközi szuperprodukciók gyártási folyamataiba.
5. szakasz: Siófok – Pécs (173 km)
Rajt: 2024. május 12. (vasárnap) 12:10, Siófok, Fő tér
Befutó: 16:30, Pécs, Állatkert
A 2024-es Magyar Kerékpáros Körverseny minden bizonnyal az utolsó szakaszon, a Mecseknél dől majd el. A befutó helyszíne a tavalyi versenyhez hasonlóan ismét a csaknem húsz százalékos meredekségű Bárány úti emelkedő tetején, a pécsi Állatkertnél lesz.
Aki körbenézne Siófokon, annak kihagyhatatlan célpont a siófoki víztorony. A 45 méteres építmény Siófok központjában magasodik, már 1912 óta, és a város jelképeként tartják számon. Nyitott teraszáról lélegzetelállító kilátás nyílik a Balatonra. Ha a véghajrá után valaki Pécsett száll meg, másnapra klassz program lehet Magyarország legmagasabban fekvő állatkertje. A Mecsek oldalában található állatkert egyik fő látványossága a 100.000 literes cápás akvárium.
Nagyon erős lesz az idei mezőny
A magyar kerékpárosok közül hatan: Dina Márton, Peák Barnabás, Kusztor Péter, Szijártó Zétény, Feldhoffer Bálint és Filutás Viktor a magyar válogatottban, öten: Karl Ádám, Rózsa Balázs, Istlstekker Zsolt, Gönczy Gergő és Árvai Kristóf az Epronexben, ketten :Lepold Zoltán és Valent Márk az MBH Bank Colpack Ballanban állnak rajthoz, Fetter Erik pedig a Polti – Kometa mezét viselheti.
A verseny történetében először fordul elő, hogy felnőtt elit mezőnyverseny világbajnok is indul, ráadásul kettő is: Mark Cavendishről és Peter Sagan.
Korábbi Tour de Hongrie- összetett győztesekkel is találkozhatunk majd a mezőnyben, a címvédő Marc Hirschi mellett a 2021-es bajnok, Damien Howson is indul. A sprintszakaszok legnagyobb esélyesei: Cavendish, Groenewegen, Viviani és Meeus, valamint a Párizs-Nizza szakaszgyőztes, Milánó-Torinó győztes Arvid de Kleijn. Az összetett legesélyesebb versenyzői Hirschi, Howson, Rodriguez, Voisard, Ethan Hayter és Sylvain Moniquet lehetnek.
A május 8-án elrajtoló, ötnapos verseny a főváros mellett 9 vármegye 81 települését érinti: Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Peste, Fejér, Somogy, Tolna és Baranya. A hagyománynak megfelelően idén is 15 gyorsasági hajrára lehet számítani, ahol a versenyzők pontokat és bónuszmásodperceket gyűjthetnek majd.
A piros trikóért versenybe szállóknak 10 kategorizált emelkedő áll majd a rendelkezésükre pontszerzésre.
Színes trikók a mezőnyben
1927 óta visel megkülönböztető mezt a kerékpársportban a világbajnok, ezt nevezik fehér trikónak. De minden ország nemzeti bajnokának saját meze van, amit addig viselhet, amíg valaki meg nem fosztja tőle. Az első Tour de France-on színes karszalagokkal különböztették meg a mezőny legjobbjait, ám ez a szponzorok szerint nem volt elég feltűnő. Ezért 1919-ben bevezették a sárga trikót, amit mindig a legjobban álló versenyző húzhat fel. Egyébként már korábban is megpróbálkoztak a szokás meghonosításával, de akkor a belga Philippe Thys egyszerűen nem volt hajlandó felvenni.
Ezt jelentik a színek
sárga- az összetett egyéni versenyben legjobb helyen álló versenyző
zöld – a pontversenyben vezető kerékpáros
piros – a hegyi pontverseny első helyezettje
fehér – az összetett versenyben legjobb 23 évnél fiatalabb versenyző viseli a nemzetközi versenyeken, a Tour de Hongrien viszont a legjobb hazai versenyző
celeste-kék trikó – az összetettben legjobb magyar
Az ötszakaszos verseny idén két klasszikus sprinteretappal, 10 kategorizált emelkedővel, csaknem 860 km hosszan várja versenyzőit.
Önkénteseket keresnek
Április 30-ig még várják a szervezők önkéntesek jelentkezését is, az alábbi városokból: Hajdúszoboszló, Budapest, Etyek, Siófok, Pécs.
Az önkéntesek részt vesznek majd a szurkolók tájékoztatásában, és az útvonal biztosításában a gyalogátkelőknél és mellékutcáknál.
Önkéntes segítőnek bárki jelentkezhet, aki: határozott, rendelkezik helyismerettel az adott településen és betöltötte a 16. életévét.