Erős földrengések rázták meg Törökország déli és Szíria északi részét február 6-án. A földmozgások miatt eddig legalább 46 ezren vesztették életüket, százezrek maradhattak lakhatás nélkül, az elkövetkező hónapokban pedig további utórengések várhatóak a régióban. A cikkünk megjelenése előtti utolsó nagyobb, 6,4-es erősségű földmozgás február 20-án történt.
Mivel Törökország a magyar turisták egyik legkedveltebb célpontja, annak próbáltunk utánajárni, hogy a földrengéstől sújtott ország ideális nyári úti célnak számít-e.
Dr. Győri Erzsébet, a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium főmunkatársa, illetve dr. Harangi Szabolcs, az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója és a Tűzhányó blog szerzője válaszolt kérdéseinkre.
Évekig várhatóak utórengések
„Egy földrengés akkor következik be, ha az egymás mellett lévő kőzettestek elmozdulnak, a Föld belsejében felhalmozódott nyomó, széthúzódó, esetleg oldalra mozduló feszültség miatt” – kezdi dr. Harangi Szabolcs. Az pedig, hogy egy rengés milyen nagyságú, a szakértő szerint leginkább attól függ, hogy az adott területen mekkora feszültség halmozódott fel a rengésig.
Egy erős földmozgással elő-, és utórengések is járnak. „A főrengés után egyre gyengébbek és ritkábbak a hatások, ugyanakkor nem kizárt, hogy károkat okozó nagyobb rengés is kialakul” – mondja dr. Győri Erzsébet.
A két szakértő egyetért abban, hogy a mostani török-szíriai főrengés erejéhez hasonló földmozgás után akár hónapokig, sőt évekig is eltarthatnak az utóhatások. „Például a 2020-as, nagyobb horvátországi rengések után még most is vannak kisebb utórengések” – teszi hozzá Győri Erzsébet.
Mondjunk le Törökország szépségeiről?
„Általánosságban kijelenthetjük, hogy a mediterrán régiókban előfordulnak földrengések, Törökország pedig az egyik legveszélyeztetettebb a térségben. A mostanihoz hasonló erős földmozgások ugyanakkor nagyon ritkán fordulnak elő. Emellett azt is fontosnak tartom megjegyezni, hogy más kedvelt úti célok, többek között Görögország, Olaszország, illetve egyes balkáni államok szintén a veszélyeztetett országok közé tartoznak” – folytatja Győri Erzsébet.
Mindkét szakértő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a mostani földrengések miatt jelenleg sem veszélyesebb Törökországba utazni, mint néhány hónappal korábban lett volna.
„Egy hatalmas kiterjedésű országról beszélünk, aminek most a délkeleti részén történt egy súlyos földrengés. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ne látogathatnánk meg az ország kedvelt úti céljait. Tudnunk kell azonban azt is, hogy a földrengések ugyanúgy, ahogy korábban is, a potenciális veszélyforrások között lehetnek” – teszi hozzá Harangi Szabolcs.
Törökországon több törésvonal, köztük az Isztambult is keresztező észak-anatóliai törésvonal is átmegy. A szakértők szerint minimális az esélye annak, hogy az egyik törökországi törésvonalnál bekövetkezett földmozgás rengést generáljon egy távolabbi mentén.
„Az utórengések és a kialakult biztonsági helyzet miatt a földrengésben leginkább érintett, délkelet-törökországi területekre most nem javasolt elutazni, de Isztambul vagy a török riviéra nem számítanak veszélyesebb helyszíneknek most, mint tavaly voltak. Ahogy azt sem jelenthetjük ki, hogy az idei év helyett inkább jövőre utazzunk egy nem érintett térségbe. Amit tehetünk: észben tartjuk, mire ügyeljünk egy esetleges földrengéskor” – mondja Győri Erzsébet.
Harangi szintén az elővigyázatosságot és tudatosságot tartja fontosnak egy utazás során. „Legyünk tudatos turisták. Létezik egy földrengés-veszélyeztetettségi térkép, ezt vizsgáljuk meg egy-egy út előtt. Továbbá legyünk tisztában az általános biztonsági szabályokkal. Így helyben már nem lepődünk meg, ha esetleg bekövetkezik egy rengés, továbbá jóval nagyobb eséllyel tehetünk a biztonságunkért is” – hangsúlyozza Harangi.
„Ha nagy földrengés következik be egy viszonylag ritkán lakott területen, nem feltétlenül történik katasztrófa. De kis rengés is okozhat óriási bajt egy nagyobb városban. Épp emiatt hoztak létre egy kockázati térképet is, ami azt vizsgálja, hogy mi károsodhat az adott területen egy földrengés során. Ebben tehát többek között a népsűrűséget és anyagi javakat is számításba veszik” – mondja.
Tudjuk-e, hogy mikor pattan ki egy földrengés?
„A magam és a szakma túlnyomó többségének megítélése szerint jelenleg nem lehet előrejelezni egy rengést. Ez azt jelenti, hogy pontosan nem határozható meg, hogy hol, mikor és mekkora földmozgás következhet be” – mondja Harangi Szabolcs. A kijelentéssel Győri Erzsébet is egyetért.
Bár a tudósok már ismerik a törésvonalakat, és azt is, hogy milyen mozgások jönnek létre a földkéregben, de az megjósolhatatlan, hogy a kialakult folyamatok miatt mikor pattan ki egy földrengés.
„Szeizmológiai szempontból azt tekintjük előrejelzésnek, ha meg tudjuk mondani, hogy hol, mikor következik be egy rengés, és az pontosan milyen erősségű lesz. A tudomány mai állása szerint erre nem vagyunk képesek. Ezek a folyamatok mélyen, a földkéregben történnek. Ha meteorológiai folyamatokat vizsgálunk, akkor sem olyan egyszerű előrejelezni az időjárást, holott abban például a műholdak is nyújtanak segítséget” – fogalmaz.
„Történt egy érdekes eset 1975-ben Északkelet-Kínában” – mondja Harangi. „Egy egész várost telepítettek ki földrengésveszélyre hivatkozva, majd valóban kipattant egy. Ezt gyakran emlegetik úgy, mint az esetet, mikor sikeresen előrejeleztek egy rengést. Véleményem szerint ugyanakkor ezt így nem lehet kijelenteni. Főleg úgy, hogy 1976-ban szintén kipattant egy nagyobb rengés Kínában, aminek következtében több mint 200 ezer ember meghalt” – teszi hozzá.
Földrengések Horvátországban, Szerbiában és Romániában
Az utóbbi néhány napban többek között Horvátországban, Szerbiában és Romániában is észleltek földrengéseket, a szakértők szerint viszont ezek nincsenek kapcsolatban a török-szíriai területeken történt eseményekkel.
„Egymástól független és egyáltalán nem kivételes folyamatokról beszélünk, csak a tragikus törökországi eset miatt jobban felfigyelünk erre”
– mondja Győri Erzsébet. A kijelentéssel Harangi Szabolcs is egyetért.
Nagy a magyarok utazási kedve, nincsenek lemondások
Több utazási irodát is megkerestünk azzal kapcsolatban, hogyan hatott a török-szíriai földrengés a magyarok utazási kedvére. Mint a cégek közölték, a foglalások alapján Törökország idén is az egyik legkedveltebb úti cél lehet.
„A katasztrófával érintett régióba irodánk nem szervez utazást, Törökország más területeire azonban jelenleg is zajlik az előfoglalási akciónk” – mondja Termes Nóra, az IBUSZ marketingigazgatója. „Az eddigi jelentkezések számából úgy látjuk, hogy töretlen a magyarok utazási kedve. Néhányan azért betelefonálnak érdeklődni, de a legtöbben tisztában vannak a földrengésben érintett régió távolságával. Amellett, hogy nagyon intenzív az érdeklődés, egy törökországi utat sem mondtak le cégünknél a földrengés miatt” – teszi hozzá Termes Nóra.
A Dive Hard Tours szintén a magyar turisták körében kedvelt, földrengésben nem érintett antalyai régióba értékesít utazásokat. Az irodától azt közölte velünk dr. Hendrik Nikoletta marketingvezető, hogy cégüknél szintén nem történt lemondás vagy átfoglalási igény a katasztrófa miatt.
„Inkább azzal kapcsolatban volt egy-két érdeklődés, hogy biztos indulnak-e a török gépek a nyári szezonban. Ez pedig teljesen érhető kérdés, mert első pillantásra nem mindenkinek egyértelmű, hogy az érintett terület 700 km távolságban található a nyaralóövezettől” – mondja Hendrik. Mint hozzáteszi, a járvány végével nagyon megnőtt a magyarok utazási kedve. „A külföldi utakat tekintve 2022 rekordévnek számított, 2023-ban viszont még a tavalyinál is sokkal több foglalás érkezik hozzánk, a tendencia pedig a február 6-i földrengés óta is változatlan”– folytatja Hendrik.
Véleménye szerint a töretlen érdeklődéshez hozzátartozik az is, hogy idéntől útlevél sem kell Törökországba, a beutazáshoz egy, a hazaérkezéstől számítva legalább 6 hónapig érvényes személyi igazolvány is elegendő.
„Rengeteg török barátunk és kollégánk van, mélyen megérint minket is a februári tragédia. A magyar turisták által kedvelt régióban lévő szállodák egyébként rengeteget tesznek azért, hogy segítsék a földrengésben érintett területek lakóit. A következő egy-két hónapra szállodai szobákat biztosítanak a családoknak. Ez egy nagyon szép gesztus, és mutatja, hogy mennyire összetartó, szolidáris népről van szó”– zárja Hendrik Nikoletta.