Énekeskabócák dalától hangos az utóbbi hetekben a Balaton-part, a mediterrán éghajlatot kedvelő rovarfajok egyre elterjedtebbé váltak az utóbbi években a térségben, sőt, a Tihanyi-félszigeten hosszú évtizedek után ismét előkerült a déli énekeskabóca is – írja a Veol.hu.
A kabócák bár több évtizede megjelentek a Tihanyi-félszigeten, a tavalyi évhez képest idén jóval nagyobb számban vannak jelen, lényegében tömegesnek tekinthető a rajzásuk, és így az általuk kibocsátott jellegzetes „zene” is jóval több helyen és hangosabban hallható – mondta a lap érdeklődésére Vers József, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park kelet-veszprémi tájegységének vezetője.
Az óriás énekeskabócák az utóbbi években már a félszigettől távolabbi területeken, a Balaton-felvidék mellett Zala megyében, sőt, Budapesten is megjelentek.
A korábban a Tihanyi-félszigetnek is csak a legmelegebb részein előforduló mannakabócákat pedig néhány éve már a Dörögdi-medencében is azonosították.
A jellegzetes hangot az óriás énekeskabóca és a mannakabóca adja. Előbbiek a leghangosabb rovarok közé tartoznak: hangjuk száz méterre is elhallatszik, folyamatosan zizegnek. A mannakabócák szaggatottan adják ki ciripelésüket.
Vers József elmondta, jelenlegi tudásunk szerint a kabócák nem határozzák meg további fajok sorsát.
Az óriás énekeskabóca és a mannakabóca Magyarországon természetvédelmi oltalom alatt áll, pénzben kifejezett értéke ötezer forint.