Wim Wenders filmrendező Tökéletes napok című filmje Oscar-jelölésének köszönhetően a Tokio Toilet Project keretében világhírű építészek által felújított mellékhelyiségek végre nemzetközileg is ismertté váltak. Olyannyira, hogy a vécéknek otthont adó Sibuja kerületében túrákat kínálnak az érdeklődők számára – írja a Guardian.
Wenders filmje egy vécétakarítóról szól, a film helyszínéül az építészeti remekké avanzsált illemhelyek szolgálnak. Az alkotás a vasárnapi Oscar-gálán a legjobb nemzetközi film kategóriájában van versenyben.
A sibujai hatóságok a széles nyilvánosságot kihasználva szervezik túráikat a 17 létesítményben, amelyeket olyan ismert építészek álmodtak meg, mint Tadao Ando, Shigeru Ban, vagy Sou Fujimoto, aki a Városligetben található Magyar Zene Házát tervezte. A kétórás túrákra hetente kétszer kerül sor.
A Tokio Toilet Project keretében a helyi önkormányzat és a Nippon Alapítvány együttműködésben 17 nyilvános vécét újítottak fel Sibujában úgy, hogy azok nemtől, kortól vagy fogyatékosságtól függetlenül bárki számára használhatóak legyenek. A mellékhelyiségek, amelyekről az alábbi galériában nézegethetsz képeket, 2023 márciusában nyitották meg kapuikat a nagyközönség előtt.
Megpróbáljuk megváltoztatni a nyilvános vécékről kialakult azon elképzeléseket, hogy ezek sötét, piszkos és veszélyes helyek
– fogalmazott Yumiko Nishi, a sibujai Turisztikai Egyesület munkatársa.
A projekt tavalyi lezárása óta a média figyelme leginkább Shigeru Ban színes “okosüveg” vécéire irányult, amelyek falai átlátszatlanná válnak, amikor a fülkéket elfoglalják. A Pritzker-díjas építész elmondta, hogy az emberek két rendszeresen felmerülő aggodalma inspirálta a tervezés során: “az első a tisztaság, a második pedig az, hogy van-e bent valaki”.
A túra Sou Fujimoto sztárépítész alkotásánál zárul, aki káprázatos fehér falak és hullámzó íve mögé vécék, valamint különböző magasságban elhelyezett nyilvános kézmosók kombinációját rejtette, az eltérő méretekkel a gyerekek igényeinek kielégítése volt a cél. Fujimoto szerint az általa megalkotott tér közösséggé formálhatja a látogatókat, a vágya az volt, hogy
létrehozzon “egy új típusú nyilvános teret, ahol az emberek összegyűlhetnek és kommunikálhatnak a víz körül”.
Más városok irigykedve tekinthetnek a 14 millió lakosú japán fővárosra, ahol 100 000 lakosra 53 nyilvános WC jut. Ezzel szemben Londonban 100 000 lakosonként mindösszesen 14 nyilvános mellékhelyiség található.
A Tokio Toilet Project pedig sikeresen teljesítette küldetését. A Nippon Alapítvány felmérése szerint a 17 újratervezett létesítmény használóinak elégedettsége 44 százalékról közel 90 százalékra emelkedett, a nyilvános illemhelyekkel általában negatívan viszonyulók aránya pedig 30-ról alig 3 százalékra csökkent.