Nem sokkal az indulása után eltűnt a Titan nevű merülőhajó. Ez a világ egyetlen magántulajdonban lévő, személyzettel ellátott tengeralattjárója, amely a 4000 méteres tengerszint alatti mélységet is képes elérni. Az utasok azért szálltak fedélzetre, hogy megszemlélhessék a Titanic 3800 méter mélyen fekvő roncsait.
FRISSÍTÉS: A cikk megjelenésekor még nem volt információ a merülőhajó hollétéről és az utasok állapotáról. Csütörtökön a Titanic közelében megtalálták a vasárnap eltűnt tengeralattjáró, a Titan roncsait – értesült a CNN. A hírt az Egyesült Államok partiőrsége is megerősítette.
A Titan merülőhajóval kapcsolatban a tudósok korábban már több aggályt is felvetettek.
Az esettel kapcsolatban felkerestük Dr. Kiss Róbert Richárd turisztikai szakértőt, hogy megtudjuk, mennyire számít biztonságosnak víz alatti kalandokra vállalkozni egy utazás alatt és mennyire elérhetőek ezek a túrák az átlagosabb pénztárcák számára.
A tengeralattjárózás nem feltétlenül drága
A víz alatti turizmus aligha nevezhető újdonságnak. Az ismert francia tengerkutató, felfedező, Jacques Cousteau 1942-ben találta fel az általános használatú búvárfelszerelést, az elmúlt néhány évtized pedig igazi áttöréseket hozott a merülős lehetőségekben.
“Ha általánosságban beszélünk a víz alatti turizmusról, hozzá sorolhatjuk az üvegfenekű csónakázásokat, mostanra viszont van lehetőség a tenger alatt éjszakázni, esetleg étkezni, aztán léteznek tengeralattjárós élmények is, ezek szintén nagyon széles spektrumon mozognak az árra és a kínált élményre tekintettel” – kezdi Dr. Kiss Róbert Richárd.
A különböző tengeralattjárós túrák a világ legérdekesebb szigetein várják a turistákat, a lehetőségek tárháza pedig szinte végtelen. Ez a lehetőség azok számára is remek lehetőséget nyújt a víz felszíne alatti világ megismerésére, akik nem képzett búvárok, nincs idejük a búvárképesítés megszerzésére vagy egyszerűen csak viszolyognak a nyílt helyzettől.
Egy ilyen túra ráadásul nem is feltétlenül számít drága vállalkozásnak.
“A tengeralattjárózás egyes fajtái mára egyáltalán nem elérhetetlenek az átlag turisták számára” – mondja Kiss Róbert. A szakértő szerint egy merülést akár pár tízezer forintos áron is ki lehet próbálni. “Ezekről a túrákról azonban fontos tudni azt is, hogy az átlagos turista tengeralattjárók csupán 30 méter mélyre mennek le” – teszi hozzá Kiss Róbert.
A kisebb mélységre tervezett túrákhoz nemcsak elérhetőbb áron lehet hozzájutni, de biztonságos lehetőségeknek is számítanak.
“Azoknak, akik tartanak a búvárkodástól, ez remek lehetőség arra, hogy kényelmes körülmények között csodálhassák meg a korallokat, a halrajokat és a tengerek más szépségeit” – mondja Kiss. A turisztikai szakértő véleménye alapján Tenerife szigetén, Mallorcán, a Hawaii-szigeteken az utazók egyötöde át is adja magát a víz alatti élményeknek.
Ezeken a helyszíneken akár már úgy 50 euró körül mozgó kirándulások is elérhetőek. Az ilyen jellegű túrák a könnyed szórakozást célozzák meg, és remek élményt jelentenek többek között a gyerekes családoknak is” – mondja Kiss.
Már az igazi luxus is elérhető a tenger alatt
Mint a szakértő hozzáteszi, mostanra számos olyan tengeralattjáró is a kíváncsiak rendelkezésére áll, amelyekkel a tenger sokkal mélyebben lévő pontjai is felfedezhetők. “Ezek már extrémebb kirándulások. A kínálatot tekintve válogatni lehet a nagyobb, többszemélyes merülőhajóktól kezdve a szuperluxus privát tengeralattjárókig. Az eszközök többsége ugyanakkor még mindig nem tartozik a Titan búvárhajó kategóriájába” – mondja Kiss.
A BBC cikke szerint a Graham Hawkes egykori óceánmérnök által tervezett DeepFlight Super Falcon tengeralattjárójával már például akár 1500 dollárba is kerülhet egy egyórás kirándulás, a Szent Lucia körüli zátonyok közt fekvő Lovers Deep luxus tengeralattjáróhotelben pedig 150 000 dollártól indul egy éjszakázás. A világ leghíresebb hajóroncsához tervezett túra még ezeknél is drágább: a Titan fedélzetére akár 250 000 dollárba is kerülhet egy jegy, bár elérhetőbb volt korábban olcsóbb merülés is.
“A Titanic roncsaihoz eljutni egy olyan több tízmillió forintos vállalkozás, ami bizony, komoly veszélyeket is rejt magában. Azoknak, akik egy ilyen túrára indulnak, tisztában kell lenniük azzal, hogy nemcsak egy fantasztikus élményre fizettek be, hanem egy komoly kockázati tényezőre is” – mondja Kiss.
A tengeralattjárózás nem minden esetben veszélyes
A szakértő azonban szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy az egyszerűbb túrák nem hasonlíthatóak össze a mélytengeri kirándulásokkal a veszélyességüket tekintve sem.
“A Titan búvárhajó nem egy átlagos turista tengeralattjáró. Szörnyű esetről van szó, de ez nem jelenti azt, hogy probléma lenne a tengeralattjáró turizmussal. A repülésben, autózásban, a buszozásban is van kockázat. Ez a hír tehát ne szegje kedvünket, ha szeretnénk kipróbálni a népszerű turistaparadicsomok egyszerűbb víz alatti túráit. A Vörös-, vagy Földközi-tenger, esetleg az Atlanti-óceán csodálatos kincseket rejt, amelyeket egyszer mindenképp megéri megtekinteni” – javasolja Kiss.