A pihenés mellett a nyári szabadság célja, hogy élményeket szerezzünk és feltöltődjünk a következő hónapokra. Éppen ezért érdemes felfedezni egy-egy várost, megmászni egy nagyobb hegyet, vagy kipróbálni valami olyasmit, amire eddig nem is gondoltál.
Mutatunk öt tippet, amivel az idei nyarat felejthetetlenné teheted.
Rafting Szlovéniában
Bár nem a magyar határ közelében van, mégsem kell messzire utazni Szlovénián belül, hogy aztán a Bovecen vagy az Isonzó folyón kipróbáljuk a raftingolást vagy a vadvízi túrázást. Még ha elsőre elég ijesztőnek is hangzik az ötlet, érdemes tisztázni, hogy ezeken a programokon kezdők is részt vehetnek, mert a túra vezetői mindenben segítenek.
Választhatunk, hogy raftingon, vadvízi kenuzáson, kajakozáson vagy hydrospeeden veszünk részt a rövid betanítást követően.
Egy ilyen nyaralás alkalmával egyszerre találkozhat a kaland, a kihívás, a sport, a kikapcsolódás és a pihenés.
Persze az Alpok ezen szakaszán nem csak a vízi sportokra van lehetőség, hanem hegyet is mászhatunk. Ha viszont csak egy egyszerű és könnyed túrára vágyunk, a Júlia Alpokban számtalan lehetőség közül választhatunk. Érdemes itt a Triglavra felsétálni, ami Szlovénia legmagasabb pontja, és ahonnan páratlan kilátás nyílik, ha szép idő van.
Túra a Magas-Tátrában
Az elviselhetetlenül meleg nyári napokon a legjobb, ha felmenekülünk egy hegycsúcsra, ahol mindig kellemes idő és gyönyörű látvány várja a túrázni vágyókat. Nincs ez másképp a szlovákiai Magas-Tátra esetében sem.
Autóval bő négy óra alatt érhető el Poprád, ahonnan számtalan felvonóval vagy a hegyi vasúttal juthatunk fel a csúcsokhoz.
Azoknak sem kell aggódniuk, akiknek nincs autójuk, vagy nem szeretnének a vezetéssel bajlódni. Budapesttől egy átszállással, körülbelül 6 óra alatt lehet eljutni a hegy aljában lévő kis falukba. Létezik a MÁV-nál egy tátrai kirándulójegy, ami 4 napig érvényes és Budapesttől Kassáig, majd onnan Poprádra vagy Csorbára lehet vele oda-vissza utazni egy alkalommal. Ezen felül korlátlanul igénybe vehetjük vele a Tátrai Villamosvasutat, a Tátrai Fogaskerekűt, valamint a Poprád-Kakaslomnic-Tátralomnic vasút járatait is.
Szinte mindenki megtalálja a fizikai szintjének megfelelő útvonalat. A felvonóknak köszönhetően azoknak sem kell lemondaniuk a kirándulás lehetőségéről, akik gyerekekkel érkeznek ide.
A természeti kincsek mellett számtalan látnivaló van a környéken, így az sem fog unatkozni, aki egy hétre érkezik a Tátrához. A legmagasabb csúcsok mellett érdemes megnézni a Nagyőri kastélyt, Késmárk várát vagy a Tátralomnici fürdőházat, ami 1896-ban nyitotta meg kapuit és a mai napig várja a fürdőzni vágyókat.
Dél-Csehország felfedezése
Ha azt mondjuk, hogy Csehország, szinte mindenkinek Prága jut eszébe. Ha ezen kívül keresünk felfedezni valókat, akkor esetleg még Brno szokott szóba jönni, pedig az ország déli része is tele van látnivalókkal.
Sajnos a tömegközlekedés nincs a helyzet magaslatán ezen a vidéken, így érdemes autóval útnak indulni. Aki mégis vonatra, majd buszra száll, annak bő 10 órás útra kell számítania, attól függően, hogy melyik részre utazik.
Viszont ha itt vagyunk, érdemes több települést is megnézni. Ha északról indulunk, akkor az első hely a Hluboká kastély, amit már távolról is észrevenni. Nem csak a 140 berendezett szobával és 11 toronnyal büszkélkedő épülete, de maga a kastélypark is igen jelentős, összesen 58 hektáros.
Innen megnézhető a 10 kilométerre lévő Ceské Budejovice, amit Dél-Csehország központjának is tartanak. A város nem csak a világhírű Budweiser sörről, hanem különleges főteréről, valamint a pezsgő éjszakai életéről is híres.
Dél felé haladva vétek lenne nem megállni Český Krumlovban.
Az UNESCO világörökség részévé nyilvánított település hangulata semmi máshoz nem hasonlítható.
Az itt található vár alapját még a XIII. században építettek, amit aztán több alkalommal is megújítottak. Érdemes megemlíteni az itt található barokk kastélyszínházat, ami nem csak jó állapotban fennmaradt, de 1776-ban épített díszletmozgató mechanikája a mai napig működik.
A déli irányba tartó útvonal utolsó állomásaként érdemes megemlíteni Lipno nad Vltavou települést, ahol szinte mindenki találhat neki való programot. A Vltava tó melletti településen található egy igen látványos lombkoronasétány, egy hatalmas kalandpálya, mini állatkert és megannyi ugráló.
Vonattal a skandináv országok nagyvárosaiba
Ha szeretnél több országot is bejárni és különleges helyekre eljutni, akkor az Interrail bérlet lesz a tökéletes választás. Ezzel a jeggyel korlátlanul utazhatsz Európa-szerte a vonatokon (kivéve Magyarországon, mert a vásárló a saját országában nem használhatja fel a jegyet).
Akár azt is megteheted, hogy elutazol egy mediterrán kisvárosba, majd órákkal később leszállsz valamelyik skandináv országban.
Létezik globál és országos bérlet is, azaz azt is megteheted, hogy csak egy adott országot jársz körbe vonattal. Persze megeshet, hogy helyet kell foglalni a RailPlanner applikáción keresztül, vagy helyjegyet kell vásárolni, de így is számos előnnyel bír a vasúti bérlet. Igénybe lehet venni például az éjszakai vonatokat is, azaz a bátrabbak megtehetik, hogy néhány éjszakán megspórolják a szállás költségét azzal, hogy az utazás alatt alszanak.
A nyári időszakot kihasználhatjuk arra, hogy megnézzük az ékszaki országok nagyvárosait, amit a téli hidegben kevésbé kellemes megtenni.
Az Interrail járataival Rigát, Tallint, Helsinkit, Stockholmot, Oszlót vagy akár Koppenhágát is elérhetjük.
A bevállalósabbak tehetnek egy kitérőt Svédország legészakibb városába, Kirunába. Itt található a világ legnagyobb föld alatti vasércbányája, nemrég viszont azzal került címlapokra a település, annak épületeit szó szerint felemelik és 3 kilométerrel arrébb költöztetik.
A fenti körútra érdemes egy 10 napos bérletet váltani, amit 2 hónapon belül bármely általunk választott napokon lehet felhasználni. Ennek ára 2023-ban 421 Euró, azaz nagyjából 160 ezer forint. Összességében jóval olcsóbb, mint ha minden egyes városba külön utaznánk repülővel.