Szeptemberben a thaiföldi Khao Yai Nemzeti Parkban tartózkodó turisták csomagot kaptak postán: szemetet, amit a parkban tartózkodva hagytak maguk után. “A Khao Yai Nemzeti Parkban felejtett valamit. Engedje meg, hogy visszaadjuk önnek” – áll a csomaghoz mellékelt üzenetben. Ez akció egy olyan mozgalomra utal, amely átértékeli az emberek és a védett területek közötti kölcsönhatást a világjárvány által hagyott turisztikai vákuumban.
Töménytelen szemét, károsodott természet
Thaiföld a világ egyik leglátogatottabb országa, és egy nagy hazai turisztikai iparnak is otthont ad. A Nemzeti Parkok, Vadvédelmi és Növényvédelmi Minisztérium becslése szerint tavaly több mint 20 millióan látogatták meg Thaiföld nemzeti parkjait – csak a Khao Yai Nemzeti Park több mint egymillió látogatót fogad évente, és a korábbi években a vendégek csaknem 50 ezer kilogramm szemetet hagytak maguk után az újévi főszezonban.
Ezeknek a számoknak a hatása 2018-ban elérte a lobbanáspontot, amikor a becslések szerint naponta 6000 ember látogatta meg a Hat Noppharat Tara – Mu Ko Phi Phi Nemzeti Parkot, az ország déli részén található védett területet – írja a Lonely Planet. Legtöbben az apró Maya-öbölhöz mentek, ahhoz a trópusi paradicsomhoz, amelyet a 2000-es The Beach című film mutatott be. Mit hagytak maguk után? Szemetet, károsodott növényeket és homokot, valamint a lehorgonyzó hajók vélhetően az öböl koralljának akár 50% -át is elpusztították. A közösségi médiában megtalálható képek – melyeken turisták ezrei tolonganak a látszólag védett természeti területen – alapos felháborodást váltottak ki a thaiföldi állampolgárok körében, a parkot pedig határozatlan időre bezárták.
Két év után a Maya-öböl még zárva tart, a tisztviselők szerint pedig a környezet jelentősen helyreállt. Hogy mikor nyit újra, arról még mit sem tudni, de egy teljesen új szabályrendszer és infrastruktúra jött létre, ami korlátozni fogja a látogatókat és azok hatását a park környezetére. És akkor itt van a koronavírus is, ami miatt a többi nemzeti parkot is bezárták néhány hónapra… Varawut Silpa-archa környezetvédelmi és természeti erőforrásokért felelős miniszter, aki állítólag a szemétcsomag ötletgazdája, nemrég azt javasolta, hogy Thaiföld védett területeit évente két-négy hónapra zárják be, hogy a természet felépüljön az emberi hatásokból. Emellett panaszt nyújtanak be a szemetelők és a park egyéb szabályait megsértők ellen, ráadásul betiltják az alkohol fogyasztását is a védett területeken.