Magyarország bővelkedik a szebbnél szebb túrázós helyszínekben, némelyiküket pedig még gyönyörűbbé varázsolja az érintetlen fehér hótakaró. Ha a január, február – esetleg a tavaszi hónapok – tartogatnak némi havazást, ne töltsd az időd a négy fal között. Inkább kapd elő a túrabakancsod, és irány valamelyik páratlan magyarországi túrázós helyszín.
Némelyik helyszínnél egyébként nem is feltétlenül kell megvárni a havat a lehengerlő téli látnivalókért. A Pilis-tető például ködben is páratlan panorámát nyújt a kirándulóknak, a lillafüredi vízesésről lógó jégcsapok pedig havazástól függetlenül látványosak.
Normafa – séta és libegőzés
Normafa a budapestiek kedvenc túrázós helye. A terület a Svábhegy legmagasabb pontjának számít, ahol több csodás túraútvonal közt is lehet válogatni. Amennyiben a havazás adja a látogatás apropóját, válasszátok opcióként az egyszerű normafai körsétát – vagy annak egy részét.
A vonal a Normafa Síház mellől indul, és a János-hegyi Erzsébet-kilátó felé tart. Néhány perc séta után elhaladunk az Anna-rét mellett, ahol van egy teljesen felújított játszótér a gyerekek számára. A szakasz gazdag látnivalókban, a vonal érinti többek között a Libegőt, a János-hegyi Erzsébet-kilátót, az Átjáró-barlangot és a Tündér-hegyi kőfejtőt is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mint a normafapark.hu írja, az útvonal csak egy kisebb részen, a kilátó előtti szakasznál számít meredeknek. A Tündér-sziklától hosszabb, de egyenletes és enyhe lejtésű emelkedőn haladunk, az út könnyen járható, a közepes besorolást a folyamatos emelkedő és a kilátó előtti szakasz miatt kapta. Az útvonalon 6,6 kilométeres távolságot lehet megtenni körülbelül 2 óra alatt.
Pilis-tető – ködben is érdemes megcélozni
Aki járt már a Pilis-tetőn, tudja, hogy a túraútvonalai méltán váltak ismertté a gyönyörű kilátásról. A több mint 700 méter magas hegy egyik leghíresebb pontja a Boldog Özséb-kilátó, amiről fantasztikus panoráma nyílik a Pilisre, a Dunazug-hegységre, de még a Börzsönyre is.
A kilátóhoz szintén télen is fel lehet jutni gyalog, a legegyszerűbb pedig, ha a Két-Bükkfa-nyereg parkolótól indultok. Ebben az esetben szinte végig aszfaltos úton tudtok haladni. De ha valaki többet érintkezne a természettel – és nincs ellenére egy közepes-nehezebb gyalogtúra sem- , a Pilisszentkeresztről illetve Pilisszántóról induljon útnak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Olyan kirándulóhelyről van szó, amit akár ködös időben is érdemes célba venni. A téli hónapokban gyakran megesik ugyanis, hogy míg a Pilis környékén áll a köd, a kilátónál süt a nap.
Ez pedig egyet jelent a páratlan panorámával.
Egerszalóki sódomb – mindig lenyűgöző
Egerszalók leginkább a község déli részén lévő Sódombról várt híressé. A területen egy hévízforrás folyik le a domboldalon, ami egy látványos mészkő lerakódást alakított ki.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A képződménynek szinte alig van párja a világon, hasonló látványosságot csupán a törökországi Pamukkale és az amerikai Yellowstone Nemzeti Park kínál.
A Sódombot mindenki ingyenesen látogathatja, és egy 300 méteres egyszerű sétálós útvonal vezet hozzá a Nosztalgia Fürdő parkolójából.
Sombokor-kör – könnyű túra a Kékestetőn
Az Északi-középhegységben, pontosabban a Mátrában található Magyarország legmagasabb hegycsúcsa, az 1015 méteres Kékes. Kékestetőre a 24-es főútról a 24 134-es úton keresztül lehet eljutni, a városrész híres a síközpontjáról is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Azok, akik egy egyszerűbb túrára vágynak a környéken, a Sombokor-kört ajánlott megtenniük a Kékestető északi oldalában. A vonal 4,6 kilométeres, így körülbelül 2 óra alatt tudják teljesíteni a túrázók.
Mint a kekesteto.hu ajánlja, körsétát az 1014 méteres magasságot jelölő nemzeti színű csúcskőnél érdemes kezdeni, és az Angyalok tisztásán keresztül, a Tető Étterem mögött az erdőbe vezető sárga sáv jelzésen induljunk el északi irányba. A vonalon a sárga sávot kell követni, a Déli-sípályához érve pedig keletnek fordul az út, ahonnan az Országos Kéktúra vonalán Kékes irányába, nagyjából 1,5 km hosszban kapaszkodunk vissza a Kékesre a sípálya gyepcsíkjain.
Lillafüredi vízesés – nem kell havazásra várni
A húsz méteres lillafüredi vízesés Magyarország legnagyobb függőleges esésű vízesése. Az úti cél télen egyaránt ideális azok számára, akik még nem jártak itt, illetve azok számára is, akik már ellátogattak a helyszínre.
Lillafüred hivatalosan Miskolc része. A város közelében lévő erdős sétához havazásra sem kell várni, ha téli látványosságot keresel a túrához.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A vízesés híres arról, hogy a mínuszokban megfagy a vize, így óriási jégcsapok lógnak a szikláiról.
Azoknak, akik kevesebbet sétálnának, helyi járatos busszal ajánlott ellátogatniuk a helyszínre, ebben az esetben a Palotaszálló megállónál kell leszállni. A ponttól kevesebb mint öt perc sétányira található a lillafüredi vízesés.
De ha nem elégedtek meg egy rövid erdei sétával, ajánlott a Palotaszállónál lévő parkolónál hagyni az autókat, és innen elindulni a vízeséshez. Erről a sétányról korlát és ösvény is biztosítja, hogy biztonságosan eljussatok a vízesés alá.