Az angolok vagy az írek lehetnek a világ legnagyobb teafogyasztói, a németek pedig sört isznak, gondolhatnánk. Az igazság azonban távol áll ettől: a BBC szerint egy német régióban, Kelet-Frízföldön a legnagyobb az egy főre eső teafogyasztás mértéke.
Fejenként 300 liter tea
Kevéssé ismert tény, hogy a világ legnagyobb teafogyasztói nem az Egyesült Királyságban vagy Írországban, hanem Németország egyik kevéssé ismert régiójában, Kelet-Frízföldön élnek. Ebben a térségben az emberek évente átlagosan 300 liter teát fogyasztanak fejenként, ezzel messze megelőzve a világ más teafogyasztó kultúráit. A német Tea és Gyógynövényital Szövetség szerint Kelet-Frízföld világbajnok a teafogyasztásban, amit a német Rekordok Intézete is hitelesített.
Kelet-Frízföldön a tea nem csupán egy ital, hanem egy komplex hagyományos ceremónia része. Az ital elkészítése során egy darab kandiscukrot, úgynevezett kluntje-t helyeznek a csésze aljára, majd erre öntik a teát. Az illat a cukor ropogásával párosulva különleges élményt nyújt. Ezután krémes tejszínt adnak az egyveleghez, amely a csésze belső peremén körkörös mozdulattal csordogál be, létrehozva a wulkje nevű “felhőket” a tea felszínén. A tea három fázisban fogyasztható: először a tejszín, majd az erős fekete tea, végül az olvadó cukor édes íze dominál. A kelet-fríziaiak hagyományosan három csésze teát isznak egy alkalommal, és
a házigazda csak akkor áll le a tea töltésével, ha egy vendég a csészéjébe helyezett kanállal jelzi, hogy elég.
A mindennapi élet része
A kelet-frízföldiek körében a tea fogyasztása már egészen korán, gyerekkorban kezdődik. Celia Brandenburger, a Leer városában található Teamúzeum igazgatója elmondta a BBC-nek, hogy a finom ital az itteni élet szerves része: akár napi négy-öt alkalommal is leülnek teázni. A tea számukra nem csak egy ital, hanem a helyi identitás és a közösségi összetartozás szimbóluma is.
A kelet-frízföldi tea, amely főként Assam teakeverékből áll, 2016-ban az UNESCO szellemi kulturális örökség-listájára is felkerült.
A kelet-frízföldi tea hagyományos jellege nemcsak nemzetközileg is elismert. 2023-ban, amikor a brit Károly király és Kamilla királyné Németországba látogatott, a berlini állami bankett desszertje kelet-frízföldi tea sorbet és szilvamousse volt.
Kulturális örökség
A régióban két múzeum is őrzi a tea hagyományait: az egyik Leerben, a másik Norden városában található. Ezek a múzeumok nemcsak a teafogyasztás történetét mutatják be, hanem azt is, hogyan vált a tea a helyi kultúra és identitás meghatározó elemévé.
A kelet-frízföldiek gyümölcsöző kapcsolatot ápolnak a teával, amely évszázadok alatt alakult ki. Bár a tea először csak a gazdagok kiváltsága volt, az 1850-es évek után, amikor a brit gyarmatokon megkezdődött a tea termesztése, az egész lakosság számára elérhetővé vált. Így alakult ki a ma ismert kelet-frízföldi teaceremónia, amely a régió egyik legfontosabb kulturális öröksége lett.