Sorozatunk előző részében bemutattunk azt a tatai temetőt, ahol a hollywoodi filmszínész, Robert Downey Jr. ükszüleit temették el. Felsétáltunk a tatai Kálvária dombhoz gyönyörű szobrok közé, majd fellépcsőztünk a 37 méter magas Fellner Jakab kilátóba, ahol megnyílt a tér, cirógatott minket a szél, a vizualitás gyönyörködtetett. Bementünk Komárom-Esztergom megye második legnagyobb templomába, sőt, engedéllyel annak kriptájába is, ahol nem kis emberek vannak eltemetve. Nem utolsó sorban pedig bemutattunk a tatai Esterházy-kastélyt kívülről, belülről. Belülről titkos lépcsővel, női és férfi részleggel, kápolnával, bálteremmel.
A tatai vár kevésbé ismert oldala
Most folytatjuk a sorozatot, az Esterházy-kastély mellett álló tatai várral. Azzal a várral, ami több mint 600 éves, és bár csak a délkeleti szárnya maradt meg, az nagyon jó állapotú. A vár Öreg-tóhoz közel eső oldaláról rengeteg fotó található a neten, nem nagyon van, aki ne ismerné a várat így, ebből a szögből, azonban a vár másik oldalán is van érdekesség, itt láthatóak a vár többi részének feltárt alapfalai. Megmutatjuk ezt kevésbé ismert oldalt is, sőt, be is megyünk az épületbe. Oda, ahol Zsigmond király (ő építtette a várat 1397 és 1409 között) előszeretettel tartózkodott.
Nem csoda, hisz a gyönyörű naplementék, a tatai Öreg-tó látványa, a csönd, a nyugalom egyedi aurát kölcsönöz a helynek.
Mátyás királyunk is hasonlóképpen szerette ezt a hangulatot: a tavaszi itt tartózkodásait komfortosabbá téve a várnak új, díszesebb belsőt alkottatott, és a külcsínhez is hozzátetetett: például megépíttette azt az árkádos teraszt, ahonnan most, a XXI. században ugyanúgy le tudsz tekinteni az Öreg-tóra, mint Mátyás király tette.
Forrás: Erre-arra blog
Cím: Tata, Váralja u. 3.
Az ország legrégebbi halastava
Tudtad, hogy az az Öreg-tó Magyarország legrégebbi halastava? Tata hivatalosan a „vizek városa”, területén és környékén számtalan karsztforrás tört fel, így születhetett meg a tatai Öreg-tó, sőt, a majd bemutatandó tatai Angolpark területén található Cseke-tó, és a tatai Fényes tanösvény vizes-lápos környezete is.
Az Öreg-tóban a halak karsztvízben, azaz természetes tisztaságú vízben lubickolhatnak.
Jó dolguk van, mert mindemellett olyan csodálatos épített örökségekkel találkozhatnak egy-egy játékos kibukkanásuk során, mint az Esterházy-kastély, a tatai vár, aztán integethetnek a tó vize felett „lebegő” keresztelő Szent Jánosnak, Öveges professzornak, nem utolsósorban láthatják azt a szökőkutat is, ahonnan nyári, 30 fok fölötti hőmérsékletben a turisták forrásvizet vehetnek magukhoz.
Még egy érdekesség: a tatai Öreg-tavat minden évben ősszel leürítik öt zsilipen keresztül, tavasszal pedig feltöltik. Hogy mi történik a lubickoló halakkal? Őket bizony ősszel, a vadludak érkezése tájékán lehalásszák.
Cím: Tata, Váralja u. 3.
Vaszary János festőnknek két éve, a Virág Judit Galéria árverésén rekordösszegért kelt el az egyik festménye: 160 millió forint volt a San Remo című alkotásának ára, de 2022-ben a Magyar Nemzeti Galéria is rendezett kiállítást a műveiből, ami annyira sikeresnek bizonyult, hogy fél évvel meghosszabbították a Galéria nyitva tartását. Vaszary Jánostól 1905-ben Ferenc József, az Osztrák-Magyar Monarchia első uralkodója is vásárolt festményt, a „Részeges aratók” címűt.
Ennek a csodálatos életművel rendelkező Vaszary Jánosnak látható itt takaros, emberi léptékű mézeskalácsháza (villája), amit Toroczkay-Wigánd Ede építész tervezett neki felkérésére, 1906-ban. Toroczkay-Wigánd Ede építész volt, közszájon (egyelőre) kevésbé, vagy egyáltalán nem forog a neve, pedig dolgozott például Steindl Imre vezetésével az Országházon, dolgozott Kós Károly építésszel, és a marosvásárhelyi Kultúrpalota Róth Miksa által készített üvegablakaiból hat darab is az ő rajzai alapján készült. Toroczkay-Wigánd Ede a budai várnegyedben lakott, és a II. világháború ideje alatt Budapest ostromakor halt éhen a Balta közi ház egyik lakásában.
Érdekesség még, hogy Vaszary Kolos esztergomi érsek Vaszary János festőművész rokonok voltak. Vaszary Kolos esztergomi érseknek is volt villája, Balatonfüreden, no de közel sem olyan kicsi és takaros, mint Jánosé.
Cím: Tata, Művész utca
A Fényes
Fentebb, a tatai Öreg-tónál említettük, hogy Tata a „vizek városa”, telis-tele forrásokkal. Olyannyira, hogy már több ezer évvel ezelőtt karsztforrások törtek fel például a mai Angolpark területén, az Öreg-tó medrében, és a most bemutatandó tatai „Fényesen” is. Aztán nem is olyan régen, az 1950-es években beindult a barnakőszén bányászat a Dunántúli-középhegységben, ezáltal a források elapadtak, így a „Fényes” forrásai is 1973-ban, azonban a 2000-es években (a bányák bezárta után nem sokkal) a források újra megindultak. Most beviszünk Titeket ide, ebbe a csodálatos, egyedi „Fényes-hangulatba” úgy, hogy a „Fényes” források által táplált lápi környezet fölé épített 1,2 km hosszú pallókon, a Fényes tanösvényen sétálhatsz a fotóink által.
Cím: Tata, Fényes Fasor 1363/95 hrsz. 47°40’05.7″N 18°18’30.4″E
A tatai Angolkert
Tatának van egy ékszerdoboza, amit kevesen ismernek. Ezt az ékszerdobozt Angolparknak, vagy más néven Angolkertnek nevezték el. A park területe igen nagy, az Esterházy család Felvidékről érkezett ága anno nem csak az Öreg-tó körüli területet vette meg, hanem ezt a részt is. Az Öreg-tó közelében felépítették az Esterházy-kastélyt, ezen a területen pedig létrehozták az ország első angolparkját. Esterházy Ferenc gróf előszeretettel utazott Európában, és utazásai során egyre több helyen látta meg a korszak divatossá váló tájépítészeti design-ját, az angolkertet és úgy döntött, Tatán is megépíttet egy hasonlót.
Lássuk először a területen belül található tavat, a Cseke-tavat, azért, mert ez adta az alapot gróf Esterházy Ferencnek az angolpark kialakítására.
A tisztavizű, mélyből feltörő karsztforrás táplálta Cseke-tó partján hangulatos sétautak, mini-szigetecskére vezető fahidak, Kazinczy Ferenc emlékére felállított pad (sétált ő is itt az Angolparkban, ennek emlékére lett felállítva a pad), és az ősz által megfestett fenséges platánóriások, szomorú füzek, és a tó magával ragadó nyugalma vár. A hely hangulata még a fotókon is átjön.
Cím: Tata, Patak köz 10, Angolpark/kert területe
Az angolpark jellemzője a kertrendezés (a szabálytalan alakú növényrendezés, a már említett tó, természetes és mesterséges patakok), és különböző műromok elhelyezése.
Az egyik ilyen műrom egy mesterségesen létrehozott templomrom, amit több mint 200 éve tudatosan romosnak építettek meg.
Mit ábrázol az alábbi műrom, a galéria első fotóján? Egy omladozó gótikus templomot, mely kövein vízesés csörgedezik, és amin keresztül kerti patak folyik (amit jelen esetben elrejt az avar).
Cím: Tata, Patak köz 10, Angolpark/kert területe
Tehát gróf Esterházy Ferenc (akinek sírhelye itt Tatán, a Szent kereszt felmagasztalása templom kriptájában van) megalkottatta hozzáértő kertészekkel Magyarország első tájképi kertjét. Az angolkert létrehozása bonyolult vízrendszer megtervezésével és megépítésével kezdődött, ennek látható eredményei a csörgedező patakocskák. Ezt követően történt meg a mű művek létrehozása, például a már említett mű templomrom, illetve a műbarlangok, amelyek azon felül, hogy épített örökségek, mára a gyermekek közkedvelt bújócskázó helyévé váltak. A vízrendszer, majd a műromok megépítését a szabálytalan alakzatú fásítás, bokrosítás követte.
Cím: Tata, Patak köz 10, Angolpark/kert területe
A műromok témakörén belül találunk még egy még griff madarat, majd egy török mecsetet is, ahova a mókusok előszeretettel pakolják be az összegyűjtött makkjaikat, tobozaikat. Legalábbis ott jártunkkor így volt.
A területen funkcionális, jelentősebb épületek is megtalálhatóak. Az egyik a Pálmaház. Esterházyék más országokból hozott, az Angolparkba ültetendő növényeket kiültetés előtt itt aklimatizálták.
Tatán két Esterházy-kastély van
Méltán népszerű a nemrég teljes felújításon átesett és gyönyörűvé varázsolt, mindenki által ismert tatai Esterházy-kastély, de tudjuk-e, Tatán van még egy Esterházy-kastély?
Ez a kastély itt, az angolkertben található, és ennek a kastélynak köznyelven szólva “mulatóskastély” a neve.
Miért is? A Felvidékről érkező Esterházy grófi család, miután gyakorlatilag megvásárolta Tatát, gazdasági fellendülést hozott a településre. A XVIII-XIX. században téglagyár, cukorgyár, pezsgőgyár létesült, bányák nyíltak a környéken, amik mind-mind a környéken lakók megélhetését szolgálták. A család kapcsolati tőkéjének megtartása, bővítése, az újabb üzletszerzés céljából pedig elengedhetetlenek voltak az előkelő délutáni kávézgatások, teázgatások, éjszakákba nyúló bálok, azaz a lobbitevékenység. Ezt hol a tatai Esterházy kastély zöld szalonjában, hol pedig itt, a tatai Angolpark területén, az Esterházy nyári lakban, az úgynevezett „mulatókastélyban” történt. Az alábbi albumban megmutatjuk az Esterházyak mini-kastélyát kívülről, belülről.
Cím: Tata, Patak köz 10, Angolpark/kert területe
A nyári konyha
Az Angolkert harmadik funkcionális épülete, amit megmutatunk, az a mulatókastély kiszolgálásáért felelős nyári konyha, ami kb. 50-80 méterre található a kiskastélytól. Amikor ugyanis az Esterházyak mulattak, szükség volt egy közeli konyhára, hisz a központi konyha innen jóval messzebb, a tatai Öreg-tó partján található kastélyban volt. Ma az épület egy része bemutatja, milyen volt anno a konyha, másik részén ajándéktárgyak, valamint a mulatóskastély belépőjegye váltható meg.