Ha azt mondjuk, hogy nyár és vízpart, akkor elsőre nagy valószínűséggel a strandok jutnak eszünkbe. A természet kedvelőinek, vagy a nyugalomra vágyóknak azonban van egy másik programlehetőség, méghozzá a vízparton, vagy közvetlenül a víz felett kialakított tanösvények meglátogatása.
A fapallókról a tó élővilágát egy egészen különleges nézőpontból ismerhetjük meg.
Magyarországon több tanösvény is létezik, azonban azt meg kell jegyezni, hogy sajnálatos módon több olyan útvonal van, amivel nem foglalkoznak, e miatt pedig folyamatosan romlik a fapallók állapota. Akad viszont olyan is, amit rendszeresen karbantartanak, így látogatók sokaságát tudják fogadni, korosztálytól függetlenül.
Ebben az összeállításban az ország minden tájáról mutatunk tanösvényeket és azt is eláruljuk, hogy melyek azok, amiket csak a bevállalósabbaknak érdemes meglátogatni és melyeket érdemes akár kisgyermekes családoknak is megtekinteniük.
Tisza-tavi Vízi Sétány
Nyáron megtelik élettel a Tisza-tó valamennyi települése. A népszerű és főként ingyenes strandok mellett itt is számtalan lehetőség van a kikapcsolódásra, valamint arra, hogy megismerjük a tó élővilágát.
A Tisza-tavi Vízi Sétány különlegessége, hogy csak vízről lehet megközelíteni. Minden itt megkezdett túra úgy indul, hogy Poroszlón a Fűzfa Kikötőben csónakba kell szállni, majd egy rövid kis vízi úttal elvisznek a tanösvényig.
Nem kevesebb, mint 1,5 kilométeres pallós út vár az ide látogatókra, ahol rengeteg természet-közeli élményt szerezhetnek.
A sétány végig biztonságos, korláttal körbekerítve vezet végig a tó vize fölött, olyannyira, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága szerint kerekes székkel és babakocsival is látogatható. Az út során különböző interaktív játékokat próbálhatnak ki a látogatók és megismerkedhetnek a Tisza-tó történetével is.
A tanösvényen található egy kilátó, valamint egy egészen apró pihenő szigetet is, ahol a túrázók leülhetnek és megpihenhetnek.
A Tisza-tavi Vízi Sétány az év minden évszakában nyitva van, nyitvatartási időben pedig 20 percenként indul hajó a Fűzfa Kikötőből.
Tatai Fényes Tanösvény
Egész évben várja látogatóit az ország talán legjobb állapotában lévő és méltán népszerű Tatai Fényes Tanösvény. A 2015-ben kialakított, 1,5 kilométer hosszú úton a látogatók 43 állomásán ismerkedhetnek meg a különleges élővilággal.
Kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt kiváló programlehetőség, hiszen a tanösvény egyszerre informatív és szórakoztató.
Pallókon, kötélhídon és csónakkal is bejárható a másfél kilométeres útvonal néhány szakasza, azaz megannyi élményt is szerezhetünk itt. A területen helyet kapott egy látogatóközpont, amiben a helyi élővilágot és a fürdő területének természeti kincseit bemutató kiállítást nézhetünk meg.
Ha most felkaptad a fejed a fürdő szóra, talán nem véletlen. Ennek oka, hogy az itt található forrásokból 20-22°C hőmérsékletű, enyhén szénsavas víz tör fel, ezért tud egyedülálló növénytársulásoknak és állatvilágnak otthont adni a terület.
Ha pedig ténylegesen meg is fürdenénk, arra is van lehetőség a tanösvény szomszédságában található Fényes Strandfürdőben. Naponta közel 40 ezer liter víz tör fel, ami a nyári szezonban különleges kikapcsolódási lehetőséget nyújt a Tatára érkező turistáknak.
Váci Ártéri Tanösvény
Az egykor szebb napokat megélt tanösvényt akár vonattal is gyorsan elérhetjük a főváros irányából. A Natura 2000-es besorolású területen található, 510 méter hosszú fapallók viszont csak kisebb-rövidebb szakaszon biztosítanak kényelmes és kellemes sétát.
Ide tényleg csak azoknak érdemes ellátogatni, akik szeretik a kihívásokat és a kalandokat és nem riadnak vissza a III. nehézségi fokozatú, azaz a közel életveszélyes túraútvonaltól.
Viszont az igen izgalmas út során valóban testközelből ismerhetjük meg a Dunai állatok élővilágát. Láthatunk többek között vízi és vízparti növényeket, zöld varangyot, zöld levelibékát, de az is előfordulhat, hogy elkúszik előttünk egy vízisikló vagy egy kockás sikló.
A tanösvényt a Göncöl Alapítvány 1994-ben építette fel Nagy Gábor építész tervei alapján, holland támogatással. Bár a terület az államé, a pallósor az alapítvány kezében van, akik sajnálatos módon elhanyagolták a felépítményt. 2023 év elején közösségi adománygyűjtésbe kezdtek, de mindössze 80 ezer forint gyűlt össze. Az alapítvány az önkormányzat segítségét nem hajlandó elfogadni, így aki most idelátogat, az csak és kizárólag saját felelősségre használhatja a meglehetősen veszélyes dunai ösvényt.
Aki mégis visszafordulna az első veszélyesebb szakasz után, annak a város számos látnivalója mellett kikapcsolódási lehetőséget biztosít a Ligeti park.
Madárdal tanösvény a Velencei-tónál
A Velencei-tó környéki települések közül valamivel kevesebb figyelem irányul Dinnyésre. Pedig az apró falu a templomkertje, évszázados gépudvara, valamint a különleges skanzenje miatt is több figyelmet érdemelne. Ugyancsak itt található a vidám nevű Madárdal tanösvény, amit Gárdony város önkormányzata hozott létre 2010-ben.
Bár ez nem az a tipikus fapallós útvonal, akadnak olyan részek, ahol jobban megismerkedhetünk a vízi élővilággal. A 15 kilométeres útvonal három részből tevődik össze, így az ide látogatható eldöntheti, hogy egy nap alatt kényelmesen végig sétálja ezt a távot, vagy csak a 3, 4 vagy a 8 kilométeres útvonal egyikét teszi meg.
A legrövidebb, a Müller István túra a Dinnyési-fertő legértékesebb vizes élőhelyeit mutatja be. A túrázók a védett terület határán kiépített megfigyelőpontokról nézheti meg a nádasokat, valamint a vízen táplálkozó madarakat. A 4 kilométeres, Szikes túra a szárazföldön halad végig. Fontos megjegyezni, hogy az igen látványos madármegfigyelő toronyhoz csak természetvédelmi kísérővel lehet eljutni.
A leghosszabb útvonal akár kerékpárral is könnyen végig járható. A Tóparti túra a dinnyési Hagyományőrző Központtól indul és az Agárdi Parkerdőn keresztül egészen a Gárdonyi Géza emlékházig tart. A fapallók a Madárdal tanösvényen sincsenek a legjobb állapotban, ezért érdemes óvatosan közlekedni, vagy kihagyni azokat a szakaszokat.
Sóstói Tanösvény
Talán sokan nem is gondolnák, hogy Székesfehérvár területén belül is van egy tanösvény. Pedig a természetvédelmi területen egy 8 kilométer hosszú tanösvény, interaktív információs táblákkal, több madármegfigyelő kilátóval, fedett erdei iskolával és játszótérrel is várja a kirándulókat.
A kültéri tanösvény az év minden napján ingyenesen látogatható. Akinek ez sem lenne elég, az a MOL Aréna Sóstó építményén belül szintén ingyenesen megtekintheti a Sóstó Látogatóközpontot, ami a kinti élővilágot mutatja be.
Látogatóközpont mellett pedig van egy 50 méter magas tornyot, aminek 30 méteres magasságában van egy bárki által látogatható kilátó.
Természetesen nem kell végig járni a 8 kilométeres távot, hanem több útvonal közül is választhatunk. A különböző útvonalak más-más hosszúságúak, nehézségűek, de mindegyiken ízelítőt adnak Sóstó élővilágáról. Az útvonalak a tanösvény bármelyik bejáratánál elkezdhetők, de kezdőpontnak a Sóstó Látogatóközpont ajánlják, ahol térképet is adnak a kirándulóknak.