A tánc évszázadok óta része a kultúráknak szerte a világon. Kifejezhetjük vele az érzelmeinket, a mozdulatokkal elmesélhetünk egy történetet, sőt, nem mellesleg olyan tevékenységről van szó, ami segít kikapcsolódni és levezetni a stresszt.
Mostanra a különböző táncok átalakultak, összeolvadtak és fejlődtek. Április 29-e a tánc világnapja, így remek alkalmat szolgál arra, hogy egy körutat tegyünk a világban, és felfedezzünk néhány ikonikus táncstílust. Amennyiben pedig a következő országokban jársz, elevenítsd fel ezt a virtuális kirándulást, majd vesd be a lábaidat.
Brazília: szamba
Brazília a szamba hazája. A szamba a „semba” szóból származik, ami „táncra hívást” jelent – írja a blog.speak.social. A tánc alapjait az afrikaiak vitték az országba, az 1950-es években pedig brazil táncformává fejlődött.
A szambának különböző változatai vannak a helyi régiókban, ugyanakkor a táncosok jellemzően színes ruhákat és nagy fejfedőket viselnek.
Ez az a tánc, amely nélkül elképzelhetetlenek a brazil karneválok.
Ha igazi szambaversenyt szeretnél látni, a Riói karnevál a te helyszíned. Ezekre a programokra hónapokat készülnek a táncosok, a rendezvénysorozatot pedig mindig a farsangi időszak alatt tartják Rio de Janeiro városában.
Kuba: salsa
A salsa Kuba keleti részén alakulhatott ki. Bár a stílus az 1950-es években társasági táncformaként New Yorkba vándorolt, gyökerei szilárdan a Karib-térségben gyökereznek. Ekkortájt jött létre a kubai salsaként ismert Casino is.
A táncról úgy gondolják, hogy a spanyol és afrikai kultúra öröksége. A stílusnak a Son Cubanótól az afro-kubai rumbáig számtalan változata van.
Kuba pezseg a salsától, így kis szerencsével akár a nagyvárosok utcán is láthatsz egy-egy táncos előadást. A heculturetrip.com emellett a havannai Casa de la Música de Miramar és a Café Cantante Mi Habana előadásait, a salsás éjszakai klubok közül pedig a Pico Blancot és az El Turquinot ajánlja.
Persze, kevesen repkednek hetente Kubába. Némi ízelítőért így megérheti ellátogatnod a budapesti Havana Salsa Bar & Restaurant helyszínére. Az étteremben többek között élő zene, táncosok és táncos esték várják az érdeklődőket.
Írország: ír sztepp
A Riverdance című színházi show világszerte népszerűvé tette az ír sztepptáncot az 1990-es években. A szólóban vagy csoportosan is előadható tánc a kelta kultúrából nőtte ki magát.
Az ír szteppet mereven tartott felsőtest és ütemes lábmunka jellemzi, hogy a közönség a gyors és bonyolult lépésekre összpontosíthasson. Ha szeretnénk testközelből is megnézni, hogy milyen is egy igazán bonyolult ír lépéssor, látogassunk el egy írországi kocsmába, emellett Dublin utcáin is gyakorta előfordulnak különböző bemutatók.
Spanyolország: flamenco
A szenvedélyes flamenco Spanyolországból származik. Egyesek úgy vélik, hogy a tánc az andalúziai cigányok kultúrájához köthető. A flamencora jellemző a lábdobogás, az éneklés, a csettintés, a tapsolás és a gitározás. Az egyik legjellegzetesebb elem pedig a női táncosok vörös, hullámos ruhája.
A tánc mára világszerte ismert, az Egyesült Államokban és Japánban pedig különösen népszerűvé vált. Így ezekben az országokban is kedvezhetsz a tánc iránti szenvedélyednek.
Spanyolország remek lehetőségeket kínál a flamenco megismeréséhez. Madrid és Barcelona nem számítanak a tánc őshazájának, de rengeteg táncost csábított már magához a városok turisztikai és gazdasági ereje. Az előadásaikat általában éttermekben és flamenco bárokban lehet megtekinteni, köztük a madridi Corral de la Morería és a Barcelonában található Tablao Cordobés helyszíneken – írja a spain-traveller.com.
A Sevilla városának történelmi központja közelében lévő Tablao Flamenco El Palacio Andaluz pedig Spanyolország egyik legtörténelmibb flamenco helyszíne az espanaguide szerint.
Hasonlóan jól szórakozhatsz a helyi Flamenco Múzeum és a Teatro Flamenco Sevilla előadásain. A múzeumban a show mellett videókat, jelmezeket, festményeket és egyéb flamenco emléktárgyakat nézhetsz meg, a Teatro Flamenco Sevilla színpadán pedig világszínvonalú előadók lépnek fel.
Ausztria: keringő
A keringő az egyik legkedveltebb társastánc. De ez nem mindig volt így. A bécsi keringő a 18. századi debütálásakor botrányosnak számított. Akkoriban ugyanis nem látszódhatott ki a nők bokája, és nem ölelhették át őket a férfiak tánc közben. A keringő végül túlélte a kezdeti rosszallást, sőt, divat lett az előkelő társaságok közt. Idővel olyan zeneszerzők komponáltak zenét a tánchoz, mint az osztrák Josef Lanner és Johann Strauss.
Ma a gyorsabb bécsi keringő és a lassabb amerikai illetve nemzetközi stílusú keringő is rendkívül népszerű.
Ahhoz, hogy valaki átadja magát a keringő szépségeinek, egyáltalán nem szükséges visszautaznia a 19. századba. Ha szeretnél egy igazán különleges estét kellemes zenével és szép ruhákkal, egyszer látogass el az osztrák fővárosba. A bécsi báli szezon ősz végén indul, és tél végéig tart, az időszakban rengeteg csodás rendezvény várja az érdeklődőket.
Ukrajna: hopak
Az ukrán nemzeti hopak kezdetben egy ünneplő, győzelmi tánc volt a csaták után. A kialakulás valószínűleg ahhoz köthető, hogy a hazatérő férfiak rögtönzött táncokat és csatajeleneteket adtak elő, a tánc jellegzetes guggolásai, rúgásai és akrobatikus elemei pedig a harcosok hősiességét demonstrálták a közönség előtt.
Közel-Kelet: Hastánc
A közel-keleti hastánc világszerte meghódította a közönség szívét. Az első hastáncosok a ghawazee néven ismert utazó táncos csoport volt, a táncosnőket ugyanakkor az 1830-as években száműzték Kairóból a származásuk miatt.
Ezután Dél-Egyiptomban, a Közel-Keleten és Európában léptek fel.
A hastánc raqs sharqi műfaja az 1900-as években kezdett kialakulni. Többek között néptánc stílusokból, a balettből és a latin táncból vettek át elemeket hozzá.
India: Bharatnatyam
A Bharatanatyamot számos indiai klasszikus táncforma ősének tartják. Ez lehet az indiaiak legrégebbi klasszikus táncos öröksége. A Bharatanatyam Tamilnádu hindu templomaiból indult, majd később egész Dél-Indiában elterjedt. Eredetileg a templomi táncosnők táncolhatták, az 1930-as évektől viszont egyre gyakrabban adták elő nyilvánosan is.
A Bharatanatyamban nem megengedettek az egyenes lábak, a táncosok kiváló lábmunkával, igéző arckifejezésekkel és lenyűgöző gesztusokkal ábrázolnak spirituális témákat és történeteket az indiai mitológiából.
Kína: sárkánytánc
A sárkánytánc állandó eleme a kínai újévi ünnepségeknek. A kínai kultúrában a sárkány a hatalmat, a gazdagságot és a szerencsét jelképezi, az emberek így arra használják a szimbólumot, hogy elriasszák a gonosz szellemeket.
A sárkánytánc előadói egy hatalmas szövetsárkány alatt rudakat tartanak, amelyeket hullámszerű mozdulatokkal emelnek majd eresztenek le, olyan hatást keltve, mintha a sárkány mozogna. A táncot egyébként cintányérok, gongok és hagyományos kínai dobok igéző ritmusa kíséri.
A táncoló sárkányok mérete változhat. Egy ősi hiedelem szerint egy sárkány annál több szerencsét hoz, minél hosszabb.
Kína, Szingapúr: Oroszlántánc
A sárkánytánc nem összekeverendő az oroszlántánccal. Ez utóbbi szintén egy kínai eredetű hagyományos tánc, amit a kínai újévkor és más ünnepségeken adnak elő, de gyakran előfordul például egy új üzlet megnyitóján is. Az állat a sárkányhoz hasonlóan szerencsét hozó jelkép a kínai hagyományok szerint.
Az oroszlán általában két táncost rejt, a jelmezt szőrrel és nagy villogó szemekkel díszítik. Az állathoz kapcsolódó tánc egyébként általában pajkosabb és játékosabb. A művészek dobok és cintányérok hangjára mozognak, hogy elriasszák a balszerencsét.
A sárkánytánc és az oroszlántánc tehát állandó elemei a kínai újévnek. És van egy jó hírünk is: amennyiben egyszer szeretnél megnézni egy ilyen előadást, nem kell Ázsiáig utaznod. Európán belül például Párizsban, Amszterdamban, Rómában, sőt, még a budapesti kínai negyedben is tartanak rendezvényeket a kínai újévkor.
Oroszország: orosz balett
A világ körüli tánctúránk utolsó állomása Oroszország. Egyetlen túra sem lehet teljes a balett felfedezése nélkül, hiszen április 29-én, a tánc világnapján ünnepeljük a modern balett megteremtőjének, Jean-Georges Noverre-nek a születési évfordulóját.
A balett alapjai a reneszánsz Olaszországban alakultak ki, innen terjedt át Franciaországba és Oroszországba.
A klasszikus balett táncformát Nagy Péter uralkodása alatt vezették be Oroszországba, később pedig az orosz társadalom szerves részévé vált és olyan legendákat adtak a világnak, mint Anna Pavlova és Vaclav Nyizsinszkij. A táncnak számos alműfaja van, köztük a klasszikus, a romantikus és a kortárs.