A kecskeméti Zoord zenekar és a Leskowsky Hangszergyűjtemény 2024 novemberében meghívást kapott Tajvan egyik legfontosabb új világzenei fesztiváljára, a Taiwan World Jaw Harp Festivalra.
Szilágyi Áron kecskeméti dorombművész, 1997 óta aktív tagja a nemzetközi dorombmozgalomnak, rendszeresen részt vesz nemzetközi fesztiválokon. Már az édesapja is világhírű dorombkészítő mester, így beleszületett a zenélésbe. Olyan mesterektől, mint Anton Bruhin és jakut virtuózoktól inspirálódott. Az első magyar dorombfesztivál főszervezője, amely mára hagyományossá vált Kecskeméten. 2010 óta vezeti a Leskowsky Hangszergyűjteményt, Magyarország legnagyobb hangszermúzeumát.
2014-ben elindította a Zoord zenekart, amely moldvai dallamokat és organikus trance-t ötvöz, világszerte nagy sikerrel.
Dorombworkshopjait Tokiótól New Yorkig számos nagyvárosban tartja, négy kontinensen. Most pedig Tajvanba is eljutott a dorombnak köszönhetően.
A Joe Harp World Fesztivált Miaoli tartományban, a természetvédelmi területen, hegyek között és dzsungelben tartották, és négy nap alatt több mint húsz ország képviselői vettek rajta részt. A doromb a helyi törzsi kultúrák zenei hagyományának szerves része, de a köztudatban nem szerepel igazán. A fesztivál célja épp ezért az volt, hogy mindenkivel megismertessék. Érkeztek vendégek Kínából, Franciaországból, Amerikából is.
A nyitóceremónia elején egy óriási, 3 méter magas bambusz ágyút sütöttek el. A fesztivál fő fellépője a kecskeméti Zoord zenekar volt, szombat este nagy sikerű koncertet adtak, több ezren voltak kíváncsiak rájuk.
„A koncert nagyon jó élmény volt, tényleg, igazán felemelő és különleges. Minden összeállt: a közönség is jól vette a zenét, mi is teljes összhangban játszottunk, katartikus volt, mind szakmai, mind pedig személyes szempontból” – árulta el Áron.
A koncerten túl a hangszergyűjtemény munkatársai hangszerbemutatót is tartottak. Szilágyi Áron gyűjteményvezető és dorombjátékos workshopjára már előzetesen elkelt az összes jegy, így azt további két alkalommal is meg kellett tartani. Az utolsó záróestén, azaz vasárnap este az utolsó koncertet Szilágyi Áron adta, aki egy szál dorombon játszott nem csak magyar népzenéből merítkező dallamokat, hanem azt is megmutatta, hogy ez az egyszerű népi hangszer mennyire különleges, változatos és sokszínű lehet.
A fesztivál mellett kirándulásra is jutott idő: a zenekar járt vízesésnél, barangoltak a dzsungelben, fürdőztek és robogóztak a ködben olyan helyeken, ahonnan nem tudták, hogyan jutnak majd vissza.
„Kint nagyon jól fejlett a fürdőkultúra, rengeteg a melegvízű, természetes forrás, amit meghagynak eredeti formájukban. Nem ráhúzzák a szállodát a forrásra, mint az itthon szokás, hanem picit messzebb építik fel, és meghagyják, hogy az emberek természetes formájában használhassák ezeket a kincseket” – mesélte Áron. Hozzátette, ez a gyakorlat Magyarországon is elterjedhetne, hiszen sokkal természetközelibb, vonzóbb.
Tajvanon a fogyasztói kultúra is egészen más: sokkal több a piac, a kisbolt, a családi vállalkozás. Multik csak elvétve akadnak. Sok piac akár éjszaka is üzemel:
„Jártunk egy éjszakai piacon, az izgalmas volt, éti csigákat sütöttek nyárson, ott úgy pörgetik a tűz fölött, mint itthon a kürtős kalácsot. Az egyik standnál irgalmatlan volt a bűz, azt gondoltuk, hogy ez ételből nem jöhet.
Egy héttel később azonban egy tajvani barátom elvitt minket a kedvenc éttermébe- ahogy beléptem, ugyanaz a hullaszag csapta meg az orrom.
Kiderült, hogy a fermentált tofunak van ilyen szaga. Végül azért ettünk belőle egy tállal, de utána keresnünk kellett egy éjszakai mosodát, és rögtön hajat is mostunk, hogy megszabaduljunk az orrfacsaró bűztől” – mesélte a dorombművész.
Törzsi hangszerek bambuszból
A fesztivált követően a gyűjteményvezető találkozott az Abisz törzzsel Tajvanon tizenhárom őslakos törzs él, akikből a tudósok szerint sok ezer évvel ezelőtt a polinéz szigetvilág is benépesült. A 13 törzs közül az Abisz törzs a legnagyobb, több mint 240 ezer tagot számlál a közösségük. A törzs vezetője meghívta Áront egy törzsgyűlésre is a közösségükbe.
„Tulajdonképpen ez egy véletlen találkozás volt. A tengerparton motoroztunk, mikor megpillantottunk egy táblát, amin az Abisz Folk Center felirat állt. Gondoltuk, megnézzük mi lehet ez. Egy skanzen volt hangszermúzeummal, méghozzá mesés helyen: egy gyönyörű domboldalon az óceán mellett. De sajnos be volt zárva. Kinyitották nekünk, és kiderült, hogy az intézmény vezetője éppen a törzs feje, aki a nyitó ceremóniát is levezette a fesztiválon. Emlékeztünk egymásra, és így végre alkalmunk nyílt beszélgetni is” – mondta Áron.
A törzsfőnök körbevezette őket a 100 négyzetméteres hangszermúzeumon, ami dugig volt bambusz hangszerekkel. A magyar zenészek ki is próbálhatták a különleges hangszereket, sőt, a törzsfőnök az aznapi törzsi műsorra is meghívta Áront, hogy közösen zenéljenek.
„Próba elé is állítottak: a tajvani kétlyukú orrfurulyát kellett megszólaltatnom a közönség előtt – ez a hangszer az egész világon egyedülálló. Sikerült a kihívás, így megkaptam ajándékba”
– árulta el a zenész. A fesztiválon való részvétel teljes szakmai siker volt, mind a koncert, mind az előadás, mind a workshopok, valamint a zenei szakmai kapcsolatok terén további együttműködések várhatók. Természetesen a Leskowsky hangszergyűjtemény is gazdagodott hagyományos tajvani és délkelet-ázsiai hangszerekkel. A zenekar már a helyi Holdtölte Fesztiválra is meghívást kapott.
Jön a tizenödötik Global Vibes
“Idén tizenötödik alkalommal rendezzük meg a Global Vibes fesztivált, december 27-én. Itt a zenei stílusok, művészeti irányzatok és különböző kultúrák mind hatással vannak egymásra. Zenekarok, szólisták, ősi és különleges hangszerek elektronikus zenében, közös szertartás fényfestésben, workshopok, psytrance, ókori barbár zene, előadások és táncház – egy napba sűrítve. Jönnek művészek Oroszországból, de még az Altáj köztársaságból is” – mondta Áron.
Az idei fesztivál nem csak a tizenötödik jubileum miatt lesz különleges: a Zoord zenekar is most ünnepli 10. születésnapját. A programok között egy különleges élménybeszámoló-performansz is helyet kapott, a zenekar igencsak kalandos elmúlt tíz évéből.