Dél-Korea fővárosába rengeteg turista érkezik. Egyik kedvelt látványosságuk Bukchonhanok-negyede, ahol tömegében maradtak fenn a hagyományos koreai építészet műemlékei. A kerület azonban élhetetlenné vált az ott lakók számára a rengeteg turista miatt: a szöuli önkormányzat korlátozó intézkedések sorozatával igyekszik orvosolni a problémát, számol be a CNN.
Több a turista, mint a helyi
Bukchon negyede hagyományos építészeti stílusával vonzza a látogatókat. A hanok-nak nevezett tradicionális házak látványa autentikus képet ad a koreai kultúráról és történelemről a turisták számára.
Mostanra azonban a látogatók száma jelentősen meghaladja a helyi lakosokét.
Az évek során az ott lakók egyre többször panaszkodtak elviselhetetlen zajra, szemetelésre és privátszférájuk megsértésére.
Szigorú korlátozásra kell számítani
A feszültségek enyhítése és a Bukchonba áramló tömegek ellenőrzése érdekében a körzeti tisztviselők októbertől korlátozzák a turisták hozzáférését a népszerű faluhoz. Bukchont az ország első különleges kezelésű területévé nyilvánítják a Dél-Koreai Turizmus Promóciós Törvénye alapján. Szigorú mozgási tilalmat vezetnek be a nem ott lakók részére naponta este 5 és 10 között:
ebben az időszakban turisták nem léphetnek Bukchon területére.
Emellett a turistabuszok forgalmát több szakaszon korlátozzák, hogy csökkentsék a járműáthaladást, és gyalogosközpontúvá tegyék Bukchont.
A helyi hatóságok három színkódolt zónát (piros, narancssárga és sárga) jelölnek ki, hogy ellenőrizzék és figyelemmel kísérjék a látogatók tömegeit a legsűrűbben lakott területeken. A szabálysértők emellett magas bírságokra is számíthatnak.
A lakosok szkeptikusak
Az érintett lakosok és vállalkozások azonban szkeptikusak az új intézkedésekkel kapcsolatban. Egy helyi kávézótulajdonos, Lee Youn-hee a CNN-nek elmondta, hogy a turisták általában napnyugta után amúgy is távoznak, mivel sötétben nem tudnak fotózni. “Télen délután 5 órára elmennek, és nyáron is csak 6 óráig maradnak mert hosszabbak a nappalok” – mondta Lee. – “Az új szabály nem hoz nagy változást.”
A túlzott tömegturizmus problémája globális jelenség: Szöul mellett számos más város is küzd azzal, hogy megtalálja az egyensúlyt a turizmusból származó bevételek és a lakosok életminőségének megőrzése között. Barcelonában nemrég a tömegek ellen tüntetők vízzel locsoltak le turistákat, Velencében pedig napidíjat vezettek be látogatók számának korlátozására.