1. Városnézés
Egy szolnoki túrát érdemes a főtéren, azaz a Kossuth Lajos téren kezdeni, ami eredetileg egy ligetes vásártér volt. A varázsa az átalakítások után is megmaradt: a hármas tagolású tér nyugati részén egy közösségi területet alakítottak ki, középső részén szökőkutak, a keleti oldalon pedig egy fás-ligetes közösségi tér található. Ott van a Sörárium, azaz a Szolnoki Sörmúzeum és Sörfőzde és a Damjanich János Múzeum, melynek névadója az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tábornoka, Damjanich János, akinek vezetésével vívták a győztes szolnoki csatát. Innen gyalogosan is megközelíthető a Tabáni Tájház, ahol az egykori halászélet mindennapi használati tárgyait mutatják be, korhű berendezéssel.
Gyalogosan hosszú túra lenne, biciklivel, autóval viszont kellemes távolságban van a Szabadtéri Vízügyi Múzeum, a Szolnoki Repülőmúzeum, vagy a Szolnoki művésztelep. A városi túra alatt több épített emlékhez is ellátogathatsz, például a Szolnoki vár maradványaihoz, a víz alatt lévő török kori híd romjaihoz, a Tiszavirág hídhoz, templomokhoz, kápolnákhoz, víztornyokhoz, vagy az Indóház úton található műemlék épülethez – út közben számtalan szoborral, emlékművel is találkozhatsz – ezeket a fenti térképen jelöltük.
2. Hullámok hátán
Nem titok, hogy a város történetében milyen fontos szerepet játszottak a vizek, éppen ezért számtalan ahhoz kapcsolódó programot találni. Nagy kedvenc a szőke tiszai sétahajózás, amire általában május elejétől október végéig, jellemzően szombaton és vasárnap van lehetőség, a meghirdetett hajóutakon kevésszer látott perspektívából kalandozhatják végig az idelátogatók a folyót. A szolnoki sétahajó a folyón felfelé, a vasúti híd felé indul, majd a híd előtt 200-300 méterrel fordul meg. Visszatérve végighalad a belváros alatt, majd a város, és Közép-Európa leghosszabb gyaloghídját, a gyönyörű Tiszavirág hidat elhagyva fordul vissza a Tisza Szállónál lévő kikötőbe.
A Tiszavirág híd egy kerékpárúttal ellátott gyaloghíd, mely a belvárosi Tiszai hajósok terét köti össze a város tüdejével, a Tiszaligettel – kihagyhatatlan!
Aki még több vizes élményt szeretne, mindenképpen látogasson el az Arany Vízitúra Kölcsönzőhöz, ami egyéni és csoportos kirándulási lehetőségeket kínál kajakkal, kenu hajóval, valamint motorcsónakázást szervez a Tiszán, magas vízállás esetén a Zagyva folyón.
3. Túrák minden mennyiségben
A hajókázás és vízi túrák mellett persze gyalog, biciklivel és lóháton is nagyszerű kirándulásokon lehet részt venni. Aki két keréken indulna útnak, annak a következő útvonalak valamelyikéből érdemes válogatnia:
- Szolnok – Szandaszőlős – Bekehalom – Tenyősziget – Alcsisziget – Tiszaliget – Szolnok (40 km)
- Szolnok – Besenyszögi út – Szabadtéri Vízügyi Múzeum – Malomszög – Szolnok (40 km)
- Szolnok – Szórópuszta – Csataszög – Nagykörű – Dobapuszta – Millér – Szolnok (60 km)
- Szolnok – Rákócziújfalu – Martfű – Szandaszőlős – Szolnok (50 km)
- Szolnok – Tinóka – Tiszapüspöki – Szajol – Tenyősziget – Szandaszőlős – Szolnok (50 km)
- Szolnok – Malomszög – Zagyva bal parti gát – Zagyvarékas – Újszászi parkerdő – Szolnok (50 km)
A lovasok és lóimádók több lovarda és sportegyesület közül válogathatnak, akik remek programokat szerveznek, lehetőség nyílik akár lovardai vagy túralovaglásra, esetleg sétakocsikázásra a parkerdőben. A gyalogtúra szerelmesei sem maradnak programok nélkül: akik még nem annyira gyakorlottak, nekik rövidebb, 10 kilométer alatti ajánlatokkal kedveskednek, mint például a Liget Hotel – Tiszaparti sétány – Körgát – Tiszaligeti Stadion – Liget Hotel (3,6 km); a Szabadság tér – Kossuth tér – Hotel Tisza Szálló és Gyógyfürdő – Tiszaparti sétány – Mária utca – Baross út – Vasútállomás (4,1 km) vagy a Szabadság tér – Tabáni Tájház – Zagyva-part – Holt-Zagyva – Besenyszögi út (7,9 km) útvonalak.
A bevállalósabbak 10 és 20 kilométer közötti utakat is megtehetnek, erre ideális a Szabadság tér – Tisza-part – Besenyszögi aluljáró – Millér – Feketeváros – Kőteleki műút (11,2 km) és a Szabadság tér – Kossuth tér – Hotel Tisza Szálló és Gyógyfürdő – Tiszaparti sétány – Mária utca – Baross út – Vasútállomás – Széchenyi városrész – Széchenyi Ökoturisztikai Parkerdő – Gazdák hídja – Zagyva hullámtér – Malomszögi erdőfolt (14,3 km) vonal, míg a gyakorlott túrázóknak az alábbi, 20 kilométernél hosszabb kirándulásokat javasoljuk:
- Vasútállomás – Belváros – Tiszaparti sétány – Millér – Feketeváros – Szórópuszta – Dobapuszta (26,8 km piros sáv jelzés)
- Szabadság tér – Zagyva bal part – Alcsipuszta – Malomszög – Malomzugi híd bal parti hídfő – Zagyva-part – Gazdák hídja – Zagyvarékas – Újszászi parkerdő – Szászberek (27,9 km sárga sáv jelzés)
- Vasútállomás – Rékasi felüljáró – Paládicspuszta – Sashalom – „Gejzír” – Vegyiművek – Tószegi hullámtér – Tiszavárkony – Vezseny (41,6 km zöld sáv jelzés)
Szolnokon és környékén minden jelzett turistaút jól járható földúton, vagy aszfaltozott járdán halad. Magasságkülönbségek nincsenek, így bármely körtúrán, vagy annak résztávján babakocsival is végig lehet haladni, a város belső útjain pedig a járdák rámpával keresztezik az utakat, így bárhol a belvárosban városnéző útra indulhatnak a kerekesszékkel közlekedők is – tudatta az Info.Szolnok.
4. Aktív kikapcsolódás
A Tisza fővárosában azok is megtalálják a számításaikat, akiknek lételemük a sport, és egy percet sem bírnak ki nélküle. Ott van mondjuk a RISZI DSE mászófala, ami 100 négyzetméternél nagyobb, magassága 7,5 méter, és függőleges, áthajló, egy,- illetve többszintű plafonrendszer, kémény- és repedésmászásra alkalmas területek is találhatóak rajta. Több helyen is lehet edzeni a szabadban a kültéri tornaeszközökkel, de nagyobb társaságok is jól szórakozhatnak a paintball, golf, tenisz és egyéb pályákon. Kuriózum a geocaching, ami az Egyesült Államokból indult szabadidős tevékenység, természetbarát hobbi, melynek lényege, hogy egy ládikát egy játékostárs elrejt egy olyan helyen, amit felfedezésre, megismerésre érdemesnek tart, GPS-szel rögzíti a rejtekhely pontos koordinátáit és a bemutatandó látnivalóról egy ismertetőoldalt készít – a legfontosabb információkat a játékosok letölthetik, és indulhat a kincskeresés!
A Nyugat-Európában már nagyrészt kihalt kérészek (a tiszavirágok) násztánca, a júniusi „tiszavirágzás” az egyik legérdekesebb természeti látványossága Szolnoknak – nagy élmény annak, aki elcsípi.
5. Vadaspark és Széchenyi Parkerdő és Ökoturisztikai Központ
A természet lágy ölén nyújt lehetőséget a kikapcsolódásra a Széchenyi Parkerdő és Ökoturisztikai Központ, ahol
mintegy 125 hektáron turista úthálózatot építettek ki, melyben sétáló- (7 475 m), kerékpáros- (5 295 m), és lovas út (6 385 m) is akad. A mulccsal borított utak a gyalogosforgalom számára készültek, a homokkal szórtakat a kerékpárosok és lovasok vehetik igénybe.
A Nedves réten szabadtéri főző- és tűzrakó helyek, a közelben egy 1,2 hektáros, hatalmas játszótér, kettő darab tematikus bemutatóhely is található – az egyik témája a környék madárvilága „Milyen madarat láttam?” címmel, a másik pedig az Alföld vadonélő állatait mutatja be. Itt van egyébként a Bagolyvár Vadaspark is, ami ismét fogadja a látogatókat. Körbesétálva megismerkedhetünk Magyarország vadfajaival, házi- és hobbiállataival, míg az árnyékot adó fák alatt lehetőség nyílik az állatok viselkedésének megfigyelésére természetes környezetükben, az állatsimogatóban közvetlen testközelből is. A vadaspark területén található egy erdei kis-tó, ennek élővilágával és jelentőségével tájékoztató tábla foglalkozik.