A járványhelyzetre való tekintettel április 25-től a kormány átjárhatóvá tette Szép-kártyák egyes alszámláit (ebből három van: szálláshely, vendéglátás és szabadidő), tehát az utalt juttatást a szolgáltató egy másik alszámláról is elfogadhatja, valamint a kártyabirtokos az egyes alszámlákon lévő pénzét egy másik alszámlánál meghatározott szolgáltatás ellenértékének megfizetésére is felhasználhatja.
A keresztzsebes felhasználási lehetőség azonban hamarosan a végéhez ér, 2021. december 31-től ugyanis megszűnik az átjárhatóság az alszámlák között. Hogy ez milyen nagy pénzmozgást indított is el, jól mutatja, hogy az MKB Banknál 2021. első nyolc hónapjában a Szép-kártyával rendelkező ügyfelek annyit költöttek, mint 2020. 12 hónapjában összesen. “Így biztosak lehetünk abban, hogy 2021. nagy rekordot hozó év lesz az MKB Szép-kártyánál” – közölte a pénzintézet Napi.hu-val.
Noha messze ez volt a legnépszerűbb könnyítés, ezenfelül is történtek kedvezmények: a munkáltatói támogatás éves kerete 2020-ban és 2021-ben 450 000 forintról 800 000 forintra emelkedett, és a juttatások után továbbra sem kell szociális hozzájárulási adót fizetni, ami 15,5 százalékos kedvezményt is jelent. Ugyancsak könnyítés, hogy a járvány miatti veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig nem terhelik a Szép-kártya számlákon lévő, két éve fel nem használt pénzösszegekre a 3 százalékos díjat. Sőt, a 2019-ben utalt és idén május 31-ig fel nem használt összegekre sem rótták ki ezt a tétel, és nem is terhelik rá a számlákra, egészen a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig.
Az elfogadóhelyek száma is bővült
Az MKB bank szerint az is segítette a költések megugrását, hogy az MKB-s plasztikot elfogadó helyek száma is jelentősen bővült 2021. első kilenc hónapjában: 14 százalékkal több vállalkozásnál lehet fizetni a Szép-kártyáikkal. Vélhetően még jelentős összegek várnak felhasználásra, épp ezért a kártyatulajdonosoknak érdemes figyelniük az év végi határidőre. A bankok által közölt adatok alapján 150-170 milliárd forintnyi tétel lehet még a különböző alszámlákon. Azt is érdemes számításba venni, hogy tavaly gyakorlatilag nem volt őszi-téli turisztikai szezon – ami idén sem kizárható -, valamint a pandémia miatt hozott védelmi intézkedések a szabadidős tételek normál felhasználási helyei (például az edzőtermek) bezárhatnak, így ajánlott gondoskodni az egyenlegek felhasználásáról.