Hetekig ömlött a szennyvíz a Balatonba a nyáron, és ez csak most derült ki
A szezon végén zárták be Tihany Somosi szabadstrandját a vízben található magas E. coli (Escherichia coli) szám miatt, amely szennyvíz jelenlétére utal. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet a veszprémi kormányhivatal közreműködésével lokalizálta a szennyezett víz forrását, de a pontos okot és forrást sokáig nem tudták meghatározni.
„Ha az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem oldódik meg a probléma, az a jövő szezonban nagyon kellemetlenül fogja érinteni mind a Tihanyi-félszigetet, mind a füredi részt, sőt az egész keleti medencére hatással lesz” – figyelmeztetett Vasas Gábor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet vezetője a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) ülésén, amikor a nyár végi strandbezárásról beszélt. Az igazgató elmondta, hogy a Balatonba jutó szennyvíz forrását sikerült azonosítani és megszüntetni, de a végleges megnyugvás a következő hetek vízminta-elemzéseinek eredményeitől függ – írja az InfoStart a HírBalaton nyomán.
View this post on Instagram
Úgy tudni, a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. szennyvízfőnyomó csöve sérült meg a volt MÚOSZ üdülő melletti ingatlanon, ahol a Kastélyszálló is található. Az illetékesek vélhetően azért nem észlelték a problémát, mert a terület bekerített és zárt, így évek óta csak megőrzés alatt áll. A DRV nem érzékelt nyomáscsökkenést a rendszerében, és hetekig nem tudta lokalizálni a hibát.
Vasas Gábor közölte, hogy a hétvégén sikerült azonosítani a szennyeződés forrását, és azonnal megoldották a problémát egy csőcserével.
A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint jelenleg folyamatban van az ügy kivizsgálása, ezért pontos információk még nem állnak rendelkezésre. A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság nem reagált arra a kérdésre, hogy történt-e feljelentés és indult-e rendőrségi eljárás az ügyben. A balatoni víziközmű szolgáltató, a DRV elavult és elöregedett csőrendszerének cseréje évek óta sürgető kérdés.