Kedden megkezdődött a macskakövek felszedése a szegedi Dóm téren, ad hírt a Délmagyar. A téren két parcellában is ásni fognak: a föld mélyén középkori temetőt sejtenek. Az ásatást Löffler Zsuzsanna, a Móra-múzeum régész-muzeológusa vezeti, a projektet pedig a város önkormányzata kezdeményezte.
Nincs megbízható középkori ábrázolás
“Ez egy nagyon fontos része Szegednek. A város központi része mindig is a Vár és a mellette elterülő Palánk városrész volt” – mondta Löffler Zsuzsanna, kiemelve, hogy a középkori Palánk városrész szívében mindig is templom állt.
“Amennyire az ásatások és a leírások alapján tudjuk, már a 11. századtól kezdve volt itt egy picike templom, amit aztán a 12. század végétől a Dömötör-templom követett, aminek ma is áll egy tornya, a Dömötör-torony” – mondta. A mai Oskola utca már a középkorban is jelenlegi helyén állt Nagy utca néven, a Dóm tér túloldalán pedig a Szent Demeter utca futott.
Ezek fogták közre a templomot, amely mellett a város középkori temetője terült el.
“Megpróbáljuk lokalizálni, hogy a templom melletti temető hol terülhet el. Azt tudni kell, hogy Szeged városszerkezetéről keveset tudni, mert az 1879-es nagy árvíz mindent elpusztított. Az első hiteles ábrázolások már a 17. század végéről származnak, tehát középkorról hiteles ábrázolás nincsen. A különböző írásos jegyzékek, úti beszámolók alapján lehet következtetni arra, hogy mégis hogy nézett ki a városszerkezet” – magyarázta Löffler Zsuzsanna.

A kedden megnyitott parcellában ezt a középkori temetőt keresik. A tér másik felén tervezett feltárás pedig a középkori utcák feltérképezésére irányul majd.
Első körben két, nagyjából 30-35 négyzetméteres kutatószelvényt nyitnak a régészek.
“Mivel a tér közepén egyetlen ásatás volt, nem tudjuk, hogy pontosan milyen rétegrendre számítsunk, mennyire töltötték föl az árvíz után, milyen mélyen van az altalaj, milyen vastag a régészeti rétegsor” – sorolta a kihívásokat az ásatásvezető. Azt is elmondta, hogy a munkálatokat legkésőbb április közepén befejezik.