Elképesztő, monumentális, már-már felfoghatatlan: ezekkel a szavakkal lehetne illetni azt az építkezést, amire Szaúd-Arábiában készülnek. A közel-keleti országban ugyanis a tervek szerint 2030-ra felhúznak két, egymással párhuzamosan futó, százhúsz kilométer hosszú, közel ötszáz méter magas felhőkarcolót – írja a designtaxi.com a Wall Street Journalra hivatkozva. A szaúdi koronaherceg, Mohammed bin Salman a pletykák szerint azt kérte a tervezőktől, amikor megszületett a fejében a beruházás ötlete, hogy legalább annyira jelentős épületeket hozzanak létre, mint az egyiptomi piramisok – a tervek alapján pedig úgy tűnik, hogy erre minden esély meg is van. A Mirror Line-nak, szabadfordításban
„Tükörvonalnak” nevezett két épületből álló beruházás ugyanis átszel sivatagokat, hegyeket és strandokat egyaránt – miközben olyan életteret alakít ki, ahol ötmillió ember élheti a mindennapjait.
#SaudiArabia 🇸🇦 plans to construct two parallel skyscrapers up to 1,600 feet tall and stretching for 75 miles across mountains and feature high speed rail, a sports stadium, a yacht marina, and huge facilities.
— Mohammed Alhamed (@M7Alhamed) July 24, 2022
- ‘ The Mirror Line ’ will house around five million residents. @WSJpic.twitter.com/jbkYFAUeyI
A híresztelések szerint az ezermilliárdos, vagyis billiárd dolláros beruházás során nem csupán a két egymás mellett futó felhőkarcolót építenék meg:
az épületek alatt egy saját vasútvonal futna, felhúznának benne egy háromszáz méter magasan fekvő sportlétesítményt is,
valamint – a luxus fellegvárában nem meglepő módon – egy jachtoknak kialakított kikötő is helyet kapna. A szaúd-arábiai tervezők emellett arra is gondoltak, hogy a két épület bizonyos szempontból önfenntartó legyen, így például kialakítanának egy saját farmot is, ahol maguknak termelnék meg az élelmiszereket.
Az épületkomplexumok megépítésére – ami egy még ennél is nagyobb, Neom névre hallgató beruházás egy részének számít – egyébként a külföldi hírportálok információi alapján azért is van nagy szükség, mert Szaúd-Arábia szeretné valamelyest enyhíteni az olajfüggőségét és külföldi befektetőket vonzani az országba – amire tökéletes lehet egy olyan komplexum, amiben minden bizonnyal számolatlanul kapnak majd helyet különféle üzletek és szórakozási lehetőségeket biztosító külföldi cégek is.
Az építkezésnek azonban, bármennyire grandiózus is, elég sok nehézséggel kell szembenéznie: egyrészt a 2030-ra tervezett határidővel, ami rendkívül közeli. Különös tekintettel arra, hogy az eredeti tervek alapján a beruházás ötven év alatt fejeződött volna be. Másrészt a tervezett épületek a környezetet is alaposan átalakítanák, így megoldást kell találni például a területen keresztül vándorló madarak életterének kialakítására és az itt élő ökoszisztéma megőrzésére is.