Érdekes hirdetésekre lehet bukkanni az online apróhirdetési oldalakon: aki kiadó garzonlakást keres, most hosszabb távra beköltözhet akár egy szállodába is. Noha nem klasszikus hotelről van szó, hanem az apró lakásokat imitáló apartamanokkal rendelkező szálláshelyekről. Emellett robbanásszerűen megnőttek a kiadó lakások – ráadásul jó áron. Összességében: koronavírus miatt teljesen átalakult az ingatlanpiac.
Rengeteg a kiadó lakás
A koronavírus miatt egyre több az albérlet a piacon: az Ingatlan.com múlt heti adataiból kitűnik, hogy milyen brutálisan megnőtt a kínálat, ami az árak csökkenését is magával hozza. Budapesten péládul a 100 ezer forint alatti kiadó lakások száma 215 százalékkal nőtt egy hónap alatt. Ez nagy részben annak köszönhető, hogy a turizmus leállása miatt egyre többen adják ki az eddig Airbnb-n és hasonló oldalakon keresztül rövid távú kiadás keretében hasznosított lakásukat közép- és hosszú távra – írja az Index. Az Ingatlan.com szerint valószínűleg a lejáró szerződéseket is jobb feltételekkel lehet majd újratárgyalni.
Szállodába költözni
Eddig csak a társasházi lakásokról volt szó, azonban egy érdekes jelenséget is megfigyeltek: már a rugalmasabb szállodások is igencsak versenyképes ajánlatokkal próbálkoznak az albérletpiacon.
Az Index megkereste a fenti “kiadó tégla építésű lakás” hirdetőjét, akiről kiderült, hogy ő Szombati Károly, a Hegyalja úti Hotel Charles tulajdonosa. Elmondta, hogy turisták híján most a szokásosnál hosszabb távra adnák ki az egységeiket. A szálloda kialakítása kedvező: rendes lakások is találhatók ott, magukat a hotelszobákat pedig megtartották garzonlakás jellegű apartmannak. A fürdőszobán kívül még egy kis konyha is található bennük. Az is pozitívum, hogy az épületnek két bejárata van: az egyiket a szállóvendégek, a másikat az állandó lakók használják, így aki kivenne náluk szobát, meg sem érezné, hogy egy hotelbe megy haza.
Kedvező ár
Ez a helyzet a szállodának és a bérlőnek is új, így első körben 3 hónapra próbálják meg kiadni a szobákat, de adott esetben nyitottak a hosszabbításra a most beköltöző bérlőkkel.
30 négyzetméter körüli apartmanokat 50-70 ezer forint (plusz rezsi) havi bérleti díjért hirdetik, miközben a korábban szezontól függően éjszakánként 18-35 ezer forintba került a kibérlésük a hotelban.
A szálloda alsó szintjén található étterem működését időközben felfüggesztették, ennek ellenére igény esetén reggelit szobaszervizzel tudnak biztosítani. Mosógép alapvetően nincs az apartmanokban, de beállítottak a jövőbeli bérlőknek egy közös használatú mosógépet és porszívót, ruhatisztítást, takarítást pedig felár ellenében lehet igénybe venni. Sőt, plusz pénzért még háziállattal együtt is lehet költözni – írja az Index.
Az apartmanhotellel is hasonló a helyzet
Az apartmanhotelek lényege, hogy a közvetítőcégek egymástól független tulajdonosok ingatlanjait tartották kézben és szervezték ezek rövid távú kiadását, a válság beköszöntével azonban sok tulajdonos ki szeretné a lakását húzni a rendszerből és önálló hirdetésbe kezdeni – ez persze a közvetítőknek nem túl jó. A portál felvette a kapcsolatot egy ilyen céggel, akitől megtudták: hosszas tárgyalások után arra jutottak, hogy a közvetítőcég mostantól hosszú távra próbálja kiadni a tulajdonosok helyett az adott ingatlanokat. Ehhez nincs szükség annyi alkalmazottra, így a dolgozók kétharmadát elbocsátották. Mostantól 1 éves szerződésekkel kínálják a korábban jelentős haszonnal napokra kiadott lakásokat, az árak azonban napról napra csökkennek a piacon. Arra számítanak, hogy 5-10 év múlva rendeződik vissza a kereslet, addig pedig csak a legjobb minőségű lakások lesznek kapósak a rövid távú kiadás piacán.
A minőség kulcskérdés
Jól járhat az a tulajdonos, aki nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a lakása nemcsak rövid, de hosszú távra is élhető, rendes albérletnek alkalmas legyen. Akit kevésbé érdekelt a minőség, az eddig jó magas négyzetméteráron adhatta ki rövid ideig a lakást, viszont lehetnek olyan szépséghibák amik hosszabb távon zavaróak (például a társasház lepukkant közös terei, a lift hiánya, rossz szomszédság és a többi).