Az IKEA svéd településekről nevezi el bútorait, egy utazó most bejárta ezeket a helyeket
Az IKEA bútorainak nevei kimondhatatlannak tűnhetnek: az amerikai Kevin Lynch-et azonban ez nem riasztotta vissza attól, hogy bejárja a címkéket inspiráló svéd településeket. Utazásairól a CNN-nek mesélt.
Fedezd fel az eredetit!
Ha meghalljuk a “Kallax” szót, elsőként egy ikeás polcra gondolhatunk: kevesen tudják azonban, hogy a svéd bútoróriás számos terméke egy településről kapta a nevét – a Kallax például a lappföldi Luleå melletti faluról. Bár egy internetes keresés valószínűleg a bútorokat előbb dobja fel, a Docksta dohányzóasztal, illetve az Oskarshamn szék is egy-egy svéd városról kapta a nevét. A svéd turisztikai hivatal a népszerű IKEA-termékek nevének “visszahódítására” tett kísérletként kampányt indított Discover the Originals (Fedezd fel az eredetit) néven, melynek során összegyűjtötte a bútoroknak nevet adó településeket. Idén júliusban a chicagói Kevin Lynch reklámszövegíró pedig úgy döntött: végigjárja ezeket a helyeket.
Lynch két hét alatt kiskutyája, Umlaut kíséretében járta be Svédország mind a 21 megyéjét, és azokon a településeken állt meg, amelyekről IKEA-termékeket neveztek el. A két hétig tartó, 4600 kilométeres út során a páros olyan helyeken járt, mint például Läckö, amelyről egy kovácsoltvas bútorcsaládot neveztek el, illetve az északi Västmanland megye Norberg nevű települése, amely egy falra szerelt asztallal osztozik nevén.
Lynch már három éve él a svédországi Malmöben: elmondása szerint a szokatlan körút valójában a felesége ötlete volt. “Biztos vagyok benne, hogy csak azért találta ki, hogy elutazzak egy időre” –viccelődik. Ugyanakkor a CNN-nek azt is elmondta, hogy a felesége több időt tölt IKEA áruházakban, mint ő maga. Mikor Lynch Svédországba költözött, egy IKEA-bútorokkal teli otthonban találta magát: ez kíváncsivá tette. “Nem mondhatom, hogy nagy vásárló vagyok, így nem járok IKEA áruházakban túl gyakran” –vallotta be. “De annyit tudtam, hogy a termékek nevei furcsa hangzásúak, és hogy sokuk Svédország különböző helyeiről kapta a nevét.” Amikor az IKEA-tematikájú utazás ötlete felmerült, Lynch úgy gondolta,
ez fantasztikus lehetőség, hogy megnézze az ország olyan részeit, ahová különben sosem látogatna el.
Hamarosan el is kezdett kutatni a különböző termékek névadó települései után Svédország összes megyéjében. “Az útnak körülbelül a felét előre megterveztem” – mesélte. “Csak azért, hogy tudjam, merre induljak.” A tervezés során a változatosságot tartotta szem előtt: sokféle különböző tájat szeretett volna meglátogatni. De az is cél volt, hogy a helyi lakosokkal is megismerkedjen:
reménykedtem, hogy megkérdezhetek néhány embert: ‘Hé, tudtad, hogy egy IKEA-terméket a városodról neveztek el?’
Rengeteg kaland
Malmöből indulva Lynch kompra szállt Tärnö felé, a Blekinge-szigetcsoporthoz tartozó szigetre, amelyről történetesen egy kültéri bútorkollekciót neveztek el. “Elég nagy kaland volt” – mondja. “Ez egy kis sziget, ahol télen két lakos él, nyáron pedig körülbelül ötszázan. Szóval nem sok mindent lehet csinálni, kivéve a túrázást.”
Lynch utazása során több nehezen megközelíthető helyre is eljutott: a Gotland-megyei Lauters falu neve IKEA-lámpaként is ismert. “Némelyik település szó szerint olyan volt, mint egy érintetlen földdarab” –mesélte Lynch a CNN-nek.
Számos településen közlekedési lámpa sem volt.
“Nagyon-nagyon kicsik voltak. Szóval nem tartott túl sokáig, hogy megnézzem őket… Valószínűleg átlagosan egy kicsit kevesebb, mint egy napot töltöttem minden egyes helyen.”
Az út során Lynch és Umlaut körülbelül 10 komputazáson vett részt,
és főként szállodákban aludtak, bár egy alkalommal a bérelt autójukban töltötték az éjszakát. “Az útvonal alapvetően a balti-tengeri határ mentén, a keleti partvidéken haladt felfelé, majd a norvég határ irányába jött lefelé, aztán egyenesen haladt középen” – magyarázta.
Lynch szívesen emlékszik vissza az esetre, amikor Umlauttal felszálltak egy, az Örskar-szigetre tartó kompra, majd Lynch megkérdezte a kapitányt, hogy mikor érnek partot. “Zavartan nézett rám…” –meséli.
Kiderült, hogy véletlenül csatlakoztunk egy négyórás vezetett természetjáráshoz, mindezt svédül…
Lynch szerint az ehhez hasonló élmények motiválják arra, hogy újabb és újabb kalandokat keressen. “Azt hiszem, ezek azok a pillanatok, amikor az ember a legjobban érzi magát” – mondja. “Csak felpattansz egy járműre, és azt gondolod: ‘Nem tudom, hova vezet ez az egész.’ Imádom ezt az érzést.”
A helyiek nem is tudták
A helyiekkel beszélgetve Lynch gyakran tapasztalta, hogy sokaknak fogalmuk sincs, hogy településük nevét egy IKEA-termék viseli.
A legtöbbeket nem is izgatta a hír.
“Talán öt helyen tudtak róla” – mondja. “Mivel az Egyesült Államokból származom, úgy érzem,
ha egy olyan városban élnénk, amely ilyen hírnévre tett szert, akkor lenne egy pólóbolt, ami ezt ünnepelné.
Rengeteg figyelmet kapna. Azt hiszem, ez valamennyire a svéd kultúrát is tükrözi, hogy azt mondják: ‘Valamilyen nevet kell adni ennek a terméknek. Akár erről a városról is elnevezhetnénk.’ Az embereket ez eléggé hidegen hagyta.”
Bár Lynch rámutat, hogy a terméknevek némelyike logikusnak tűnt, mint például a folyókról vagy tavakról elnevezett fürdőszobai termékek, mások kevésbé voltak azok. “Nem is tudom, hogyan találták meg ezt a térképen, azt meg még kevésbé, hogy miért gondolták, ez megér egy igazán szépen megtervezett lámpát” – meséli néhány településről.
Az utazás során meglátogatott számos hely közül Lynch a Frösön-szigetet, említette olyan helyszínként, ahova szívesen visszatérne. A sziget a Storsjön-tavon található, nevét pedig egy párnahuzat-kollekció viseli. “Télen működik itt egy kedves, kicsi síterep” – magyarázta. “Ezt a helyet szeretném megmutatni a feleségemnek. Nagyon különleges volt.”
Talán nem meglepő, hogy Lynch nem járt IKEA áruházban, mióta az év elején útra kelt. Azt azonban elmondta: miután ennyi időt töltött a bútorokon való tűnődéssel, és beszélgetett az emberekkel a mögöttük álló nevek jelentőségéről, soha többé nem lesz képes ugyanúgy tekinteni az IKEA termékeire.